czwartek, 26 lipca 2018

"Ignaś. Opowieści patriotyczne" - Wioletta Piasecka.
Bajka o chłopcu, który miał dwa marzenia.


„Nie walczył zbrojnie, ale wspaniałą muzyką, talentem dyplomatycznym i bezgranicznym oddaniem dla polskiej sprawy.”

Cóż przeciętny Polak wie o Ignacym Janie Paderewskim? Że był pianistą. Co wie o nim przeciętne polskie dziecko? Zupełnie nic. Naprzeciw ukrytym w każdym rodaku potrzebom odkrywania prawd dotyczących przeszłości ojczyzny, kolejny raz wychodzi Wioletta Piasecka, autorka, która w bajkach dla dzieci przemyca kawałek historii, chowając pod płaszczem niepozornej opowiastki wartościową lekcję. Tym razem, w roku, kiedy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, proponuje książeczkę właśnie o małym Ignasiu, chłopcu, który od zawsze miał tylko dwa marzenia.

ZARYS FABUŁY
Chciał być kimś i chciał zrobić coś dla Polski. Tymczasem życie nie zamierzało go oszczędzać. Wychowywany bez matki, musiał przeżyć także rozstanie z aresztowanym przez żandarmów ojcem. A jednak nie zamierzał się poddawać, a wszystko zmieniło się w dniu, kiedy trafił pod opiekę ciotki i kiedy jego oczom ukazało się pianino.

Od nieporadnego stukania w klawiaturę, do perfekcyjnych melodii, którymi zachwycali się uwielbiający go Amerykanie. Ignacy Jan Paderewski grał, gdy był pokój i kiedy była wojna, rozsławiając imię swojego narodu i prosząc o pomoc. Jak wyglądała jego droga do bycia kimś i czy udało mu się spełnić oba marzenia?

IGNACY JAN PADEREWSKI
Bohaterem tej bajki jest Ignaś, młody chłopak z wielkimi ambicjami, dzieciak, któremu wiatr wieje w oczy. Postać autentyczna, a jednak przybliżona młodemu czytelnikowi w sposób najbardziej mu przystępny, nie poprzez sztywne regułki, ale złożoną z opisów i dialogów opowieść. Ignaś już sam w sobie stanowi przykład hartu ducha, swoją postawą uczy wytrwałości i zachęca do tego, by realizować własne marzenia, a te są możliwe tylko poprzez ciężką pracę i wiarę w siebie. Dziecko, a więc docelowy odbiorca tej książki, mając za bohatera zwyczajnego człowieka widzi, że nawet bez ponadprzeciętnych mocy znanych dzisiaj z niejednej bajki science fiction, można dotrzeć naprawdę daleko.


CENNA LEKCJA
„Ignaś. Opowieści patriotyczne” to także wyrazista lekcja miłości do ojczyzny. Autorka akcentuje istotę narodu nie tylko poprzez postawę głównego bohatera, ale także jego ojca. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie mają w zwyczaju częściej wyśmiewać się z nieszczęść czy niechlubnych przywar Polski niż cieszyć się z heroicznych wyczynów przodków, które doprowadziły do wolności, taka opowieść może być strzałem w dziesiątkę dla młodego czytelnika, który przy okazji obserwowania właściwych postaw poznaje kawałek prawdziwej historii. I uczy się, że czasami warto przestać patrzeć na czubek własnego nosa i zrobić coś dla ogółu.


ILUSTRACJE
Lekturze towarzyszą piękne, kolorowe ilustracje Daniela Włodarskiego pośród których nie zabrakło ani charakterystycznej czupryny Paderewskiego ani jego fortepianu, żony czy samego Sienkiewicza. Twarda oprawa oraz wysokiej jakości papier są dopełnieniem całego wydania, w efekcie czego książeczka może równie dobrze jak zakupiona własnemu dziecku lektura sprawdzić się jako prezent dla kogoś innego.


PODSUMOWANIE
Tacy ludzie, jak Wioletta Piasecka, to nie tylko autorzy książek nastawieni na zysk. To pisarze wkładający w swoją twórczość całe serce, przesiąknięci pragnieniem szerzenia miłości do ojczyzny. I to widać. Niezmiernie się cieszę, że powstają takie właśnie książki, jak chociażby „Ignaś”, bo stanowią one dowód na to, że warto poznawać dzieje własnego narodu i że lekcja historii wcale nie musi być nudna. Ja przeczytałam ją swojej córce i jeszcze kiedyś na pewno podsunę jej tę lekturę pod nos. Polecam i Wam.


wydawnictwo: Niko
kategoria: książka dla dzieci
ilość stron: 80
rok wydania: 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Autorce.
źródło

4 komentarze:

 1. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci tak ważnych życiowych wartości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem tego samego zdania :) Stąd wdrążam to w życie.

   Usuń
 2. Myślę, że tematycznie może spodobać się mojej młodszej siostrze :)
  Fajnie, że takie książki powstają :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Twojego polecenia kupiłam córkom książke o Faustynce, moje dziewczyny są zafascynowane mimo że lekture sobie dawkujemy, historia Ignasia też na pewno stanie na naszej półce

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...