sobota, 18 stycznia 2020

"Corrupt. Devil's Night #1" - Penelope Douglas.
Dziwna, mroczna i odważna wersja znanej autorki.


Po powieści moich ulubionych autorek, co z resztą chyba jak najbardziej logiczne, sięgam bez większego zastanowienia i nieraz nawet bez wstępnego researchu, jeśli chodzi o streszczenie czy konkretną tematykę danej książki. Z takim podejściem wzięłam też do ręki „Corrupt” Penelope Douglas, nie mając nawet cienia pojęcia, jaką przygodę tym razem zaoferuje mi jedna z tych pisarek, które słowa potrafią zamieniać w emocje. I to jeszcze jakie! Jakże byłam zdziwiona, kiedy odkryłam, że niniejsza powieść mocno różni się od romantycznych historii kreowanych przez Penelope. Czy to dobrze? I czy pierwszy tom serii Devil’s Night zrobił na mnie dobre wrażenie? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Erica zmienia mieszkanie, licząc na życiowe rewolucje z dala od przeszłości, która dostarczyła jej dostatecznie wiele wrażeń. Jakże wielkie okazuje się jej zdziwienie, kiedy odkrywa, że nieopodal przebywa Czterech Jeźdźców na czele z Michaelem, starszym bratem jej byłego chłopaka. Powrócili. A razem z nimi powrócił strach. I pragnienia.

Michael jest kombinacją zła i fascynacji. To chłopak, który ma dziewczyny na skinienie palca, nie rozglądając się za tymi mało popularnymi. Erica na pewno nie zwróciłaby na siebie jego uwagi, gdyby nie fakt, że wiedziała co zrobił. Nie ma pojęcia, że teraz powróci do niej przeszłość i że Jeźdźcy mają ją na swoim celowniku. Już wkrótce wszystko to, co przerażające, może stać się codziennością.


CICHA WODA BRZEGI RWIE, CZYLI SŁOWO O BOHATERCE
Dość oszczędne w fakty streszczenie, żeby nie zdradzać Wam szczegółów. Cała książka jest bowiem przygodą polegającą na zabawie w czytelnika detektywa, chodzącego na palcach, by nie wywołać wilka z lasu. Może być niebezpieczny. Szalona historia, głównie przez budujące fabułę zawiłości i niejasności znajdujące swoje ujście dopieeerooo z czasem. Ale może przejdźmy do konkretów. Główna bohaterka powieści to Erica. Na pozór niezauważalna dziewczyna,  poukładana, zadbana, chwilami mocno naiwna ale… skrycie fascynująca się tym, co nieodpowiednie. Wszak ponoć cicha woda brzegi rwie i na wskutek pewnej metamorfozy, a może wydobycia pragnień na zewnątrz, pokaże Erika swoje pazurki. I w niektórych momentach może cisnąć się na usta nawet określenie kobiety wykonującej „najstarszy zawód świata”. Ale taka właśnie jest Erika vel Rika. Skrajnie różna, może niekoniecznie będąca świetnym materiałem na przyjaciółkę, choć na bohaterkę dynamiczną i potrafiącą zapewnić wiele wrażeń – to już na pewno.

CZTEREJ JEŹDŹCY
Niemniej intensywni jeśli chodzi o swoją obecność są Czterej Jeźdźcy. Sztucznie wykreowani źli chłopcy na potrzeby książki? Co to, to nie. Właśnie wyszli z więzienia. Bogaci, rozkapryszeni, jakby wypruci z zasad moralnych. Robią co chcą, i nieraz robią coś bardzo złego. Traktując kobiety przedmiotowo i dzieląc się nimi, nawet jeśli chodzi o te, na których mogłoby im zależeć. I choć mam tutaj swoich faworytów, niebezpiecznych, patologicznych, a jednak w jakiś sposób intrygujących, to skupmy się na samym Michaelu, bo to on staje się czołowym jeźdźcem tej części. Przystojny, mroczny, nieprzebierający w słowach. Gwiazdor studenckiej drużyny koszykówki, któremu nie brakuje pomysłów na podniesienie sobie poziomu adrenaliny. To jemu najbardziej leży na sumieniu Rika i to on podejmuje względem niej najwięcej działań. W końcu to ex jego brata. Czy oprócz przypadku i fizycznego pociągu połączy ich coś jeszcze? Wszak Michael to nie jest człowiek zdolny do kochania.


PODOBNA DO…
Już na samym początku książki miałam wrażenie, że to historia pokroju Srebrnego Łabędzia Amo Jones. Grupa chłopaków para się jakimiś brudnymi sprawami, mocno niejasna fabuła i „czysta” bohaterka wkraczająca w mroczne szeregi. Dopiero z czasem zauważyłam, że inni czytelnicy mają bardzo podobne odczucia, więc coś musi być na rzeczy. Z tą różnicą, że Penelope Douglas pisze zdecydowanie sprawniej, mniej chaotycznie i lepiej. „Corrupt” to książka znacznie różniąca się od innych powieści autorki. Tutaj romantyczność została zastąpiona mocnymi scenami erotycznymi, a subtelne emocje, wulgarnym środowiskiem bohaterów. Mocna kombinacja i ryzykowna, na pewno zaskakująca i nieprzewidywalna. Byłam w szoku, jednocześnie ciesząc się lekturą, bo kolejny raz udowadnia autorka, że nie boi się wyzwań i kontrowersji. Czytelnikowi nieustannie towarzyszy kilka pytań. Dlaczego Jeźdźcy robią to co robią? Co widziała i słyszała Rika? Co planuje względem niej grupa czterech nieobliczalnych chłopaków? Przeskoki do przeszłości i teraźniejszości fundowane w kolejnych rozdziałach dają szeroki pogląd na całą sytuację. Choć na pewno jeszcze nie powiedziała w tym temacie Penelope ostatniego słowa. To dopiero początek serii, w końcu jeźdźców było czterech.


PODSUMOWANIE
„Corrupt” to niekoniecznie romantyczna, ale na pewno nieprzewidywalna historia. Wulgarna, mocno erotyczna, z bohaterami, którzy nie boją się przekraczać granic, zapewniając przy tym skrajne emocje. Dynamiczna, ciekawa, momentami patologiczna historia, stąd pewnie nie dla każdego, a już na pewno nie dla fanek honorowych rycerzy na białym koniu. Dobrze napisana, jak zawsze w przypadku autorki fundująca wyraziste osobowości i fabułę przeładowaną wrażeniami. Co tu dużo mówić. To było DZIWNE , a zarazem dobre i tymi słowami chyba najlepiej określić pierwszy tom, który zachęcił mnie do sięgnięcia po więcej.

wydawnictwo: NieZwykłe
seria: Devil’s Night #1
kategoria: dark romance
ilość stron: 481
data wydania: 15 stycznia 2020

Przeczytaj pierwszy rozdział: KLIK.


Za książkę bardzo serdecznie dziękuje wydawnictwu NieZwykłemu.

11 komentarzy:

 1. Nie lubię wulgarnych książek, więc nie skuszę się na ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie raczej tej powieści Penelope Douglas nie mam zamiaru czytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieprzewidywalność fabularna bardzo mocno mnie zachęca. Uwielbiam takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem przekonana, czy to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mogłaby mnie zaciekawić, więc na ten moment nie mówię jej nie :)
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Hi, I follow you on gfc #492 , follow back?

  https://lovefashionyes.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem chyba nie w moim typie, odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja czuję się zainteresowana. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie to nie są moje klimaty czytelnicze - mocne sceny erotyczne, brutalność, wulgarność to coś, czego nie cierpię w książkach. Daruję sobie więc tę lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie zlych chłopaków w książkach

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...