poniedziałek, 20 stycznia 2020

"Prawda przychodzi nieproszona" - Magdalena Majcher.
Czy Magda była przez lata oszukiwana przez najbliższych?


Często wspomina się  tym, że prawda bywa na wagę złota. Że życzyłby jej sobie każdy z nas, podczas gdy świat często tonie w fałszu. A jednak bywają tacy ludzie, dla których bazowanie na kłamstwach staje się wygodnym sposobem na życie, łatwiejszym, takim, w który z czasem można samemu uwierzyć. I choć mawia się, że kłamstwo krótkie ma nogi, jeszcze gorsze w tym wszystkim są po prostu nieprzepracowane problemy, które na pozór banalniej przecież zostawić za sobą w tyle. Magdalena Majcher udowadnia jednak, że prawda przychodzi nieproszona. Czyniąc etapowo coraz mocniejsze spustoszenie, zaś finalnie doprowadzając do wielkiej konfrontacji. Co przeżyła bohaterka nowej powieści autorki literatury obyczajowej? Dziś zabieram Was pomiędzy karty niezwykle emocjonującej i uderzająco życiowej historii.

ZARYS FABUŁY
Magdalena wiedzie na pozór poukładane życie. Wykonuje pracę, która wiąże się z jej hobby i ma kochającego męża, który nieustannie ją wspiera. I nie tylko fakt, że on chciałby mieć już dziecko, a ona niekoniecznie – burzy porządek, o który tak perfekcyjnie dba. Ale dająca o sobie znać nerwica, która coraz dotkliwiej wpływa na jej codzienne funkcjonowanie. Sęk w tym, że Magda przebyła w przeszłości pewną traumę, a wspomnienia pięcioletniej dziewczynki nie są na tyle jasne, by mogła zbudować pełen obraz tego, co rozegrało się kilkadziesiąt lat temu. Kobieta nie jest świadoma tego, że nie wszystko zostało jej powiedziane. Bo ci, którzy wydawali się odgrywać rolę ofiar, niekoniecznie nimi byli. Czy Magdalena odkryje rodzinne tajemnice? Czy jej małżeństwo przetrwa kryzys, który nadciąga?

KOBIETA SUKCESU I JEJ PROBLEM, CZYLI SŁOWO O BOHATERCE
Historię głównej bohaterki poznajemy poprzez trzecioosobową narrację ukazującą codzienne funkcjonowanie kobiety sukcesu, etapowe przeżywanie kolejnych rozterek i zmaganie się z płatającym figlem umysłem. Magdalena to tłumaczka zakochana w Hiszpanii, języku i literaturze tego kraju. Mieszka w luksusowym domu, od czasu do czasu wyjeżdżając na odprężające wakacje. W jej życiu pojawia się jednak coś, co znacznie podcina jej skrzydła. Duszności będące wynikiem nerwicy, pogłębiające się i sprawiające, że zaczyna tracić nad sobą kontrolę. Już nie tylko w ukryciu, ale i miejscach publicznych, także tych, w których próbowała przez lata budować swoją renomę. Chociaż Magda próbuje poradzić z tym sobie sama, nie dopuszczając do siebie myśli, że wymaga psychiatrycznego leczenia, już wkrótce ma okazję się przekonać, że źródło jej problemów leży w nieprzepracowanej przeszłości. W kłamstwach, którymi nie tylko inni, ale także ona sama siebie karmiła.


WĄTEK PIERWSZY: NERWICA
Autorka stawia na pierwszym planie problem, który może napotkać każdego z nas. W dobie wyścigu szczurów, stresu i nieustanego pędu, w którym uczestniczymy, może przydarzyć nam się coś, z czym ciężko poradzić sobie na własną rękę. I choć problemy psychiczne są chorobą, z którą należy udać się do lekarza podobnie jak z grypą czy zapaleniem ucha, wciąż pojawiają się opory i strach przed odbiorem środowiska. Bo przecież dla wielu leczenie nerwicy i terapia kojarzy się niesłusznie z nieobliczalnymi wariatami. Tak też nie dopuszcza do siebie myśli o własnych słabościach bohaterka powieści, Magdalena. Wiarygodności całemu wątkowi nadaje etapowe pogłębianie się problemu. Pokazanie oporów bohaterki, jej przemyślenia i sposobów na wątpliwie radzenie sobie z symptomami nerwicy. Konsultacje z lekarzami, terapia – widać ogromny research, jaki wykonała Magdalena Majcher przed napisaniem tej książki. To zdecydowanie przenosi się na jej naturalny wydźwięk.

WĄTEK DRUGI: TAJEMNICA
Drugim współtowarzyszącym historii wątkiem jest przeszłość Magdy. Karmiona przez babcię, która ją wychowała, wiadomościami dotyczącymi tragedii rozegranej w przeszłości, wierzy w to, co jej powiedziano, jednocześnie borykając się z niejasnymi wspomnieniami dręczącymi ją w koszmarach. Odcinana od pozostałej części rodziny, nie ma możliwości poznania szerszej perspektywy, a strach przed prawdą staje się silniejszy niż konfrontacja z przeszłością. Czy aby na pewno matka Magdy zginęła w wypadku? I czy była zdolną do poświęceń rodzicielką, o której wspomina jej babcia?


PODSUMOWANIE
W tle praca w firmie, w której można natrafić na wspierających przyjaciół, można i na hieny czekające tylko na to, by wykorzystać stosowną okazję podłożenia komuś pod nogi kłód. Wsparcie współmałżonka, który marzy jednak o normalnym życiu i posiadaniu potomstwa. Autorka zadbała o to, by w boleśnie wiarygodnej i gorzkiej historii nie zabrakło momentów kulminacyjnych, zwrotów i wrażeń. Usłana emocjami, realnym tłem, bohaterami z bagażem słabości i dialogami jakby wyjętymi z ust żywych ludzi – nie jest monotematyczną powieścią obyczajową. A wartościową lekcją na życie, którą przeżywa się wraz z postaciami. Jak zawsze przy książkach Magdaleny Majcher, tak i teraz w trakcie czytania czułam nieodpartą chęć raptownego odkrycia finału. Pełna satysfakcja przeżyta u boku trudnego, ale lekko zapodanego tematu. Zachęcam do samodzielnej lektury. Warto.

wydawnictwo: PASCAL
cykl: Osiedle Pogodne (tom 1)
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 398
data wydania: 15 stycznia 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu PASCAL.

14 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, w których trudny temat został podany w sposób lekki, dzięki czemu czyta się przyjemnie i bez zgrzytów. Wiele dobrego słyszałam też o twórczości tej autorki, więc chętnie poznam powieść "Prawda przychodzi nieproszona" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

   Usuń
 2. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę przejść obojętnie obok twórczości Majcher, więc ten tytuł czeka już na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Możliwe, że dam jej szanse i ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie książki i wydaje mi się, że ta również mogłaby mi się spodobać. Twórczości autorki jeszcze nie znam, więc chętnie nadrobię zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Choroby psychiczne dopadają ludzi coraz częściej. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. To książka, która mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem tej książki niezwykle ciekawa. Już nie mogę jej się doczekać.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytam, brzmi ciekawie. Zresztą muszę też oczywiście kupić do biblioteki, czytelnicy lubią tę autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...