piątek, 27 lipca 2018

"W cieniu tamtych dni" - Magdalena Majcher.
Niewysłane listy i tajemnica sprzed lat.


„Nie wiedzieliśmy, czy doczekamy następnego dnia. Nie mieliśmy pojęcia, czy wrócimy żywi z kolejnej akcji. Jedno było pewne: chcieliśmy być razem.”

Wojna zmieniła bieg wydarzeń, wpłynęła na losy kraju, ale i losy poszczególnych jednostek. Walki zbrojne, czas niebezpieczeństwa, rozłąki, tęsknoty za wolnością i bezpieczeństwem napisały niejedną poruszającą historię. A człowiek stawał u kresu sił odkrywając granice swojej wytrzymałości. Jedną z takich opowieści, której akcja rozgrywana jest między innymi w czasach drugiej wojny światowej, wykreowała Magdalena Majcher. „W cieniu tamtych dni” to literacka fikcja, a jednocześnie książka dotykająca najczulszych stron duszy tak, jakby napisało ją samo życie. Myślicie że znacie twórczość tej autorki? Wasze doświadczenia możecie pozostawić za sobą. Teraz nadchodzi coś zupełnie nowego. Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Kiedy Mikołaj odnajduje na strychu skrzynię pełną niewysłanych, starych listów, Emilia wie, że głęboko skrywane tajemnice wreszcie będą miały okazję opuścić swoją kryjówkę. Nadszedł czas powrotu do przeszłości, którą  przeszło dziewięćdziesięcioletnia kobieta krok po kroku opowie swojemu wnukowi.

Emilia na powrót stanie się młodą dziewczyną, która pośród świstu kul i śmierci poniesie nadzieję na wolność narodu. Przypomni sobie jak bardzo kochała tego, z którym nie było jej dane żyć długo i szczęśliwie.

 Jakie sekrety drzemią w starszej kobiecie i czy teraz, po wielu latach, jej uśpiona historia odnajdzie swój dalszy ciąg?

DWA/TRZY POKOLENIA
Emilia, krzepka i daleka od użalania się nad sobą staruszka, chce w pamięci swojego wnuka pozostać idealną opiekunką, na której nie ciąży żadna rysa popełnionych błędów. To właśnie jej przyszło pełnić rolę „matki” Mikołaja, podczas gdy jego prawdziwa rodzicielka wyjechała za granicę, a ojciec pozostał nieznany. Nikt nie spodziewa się tego, jaki hart ducha, wola walki i jaka miłość drzemała w niej, Emilii, kiedy była młodą dziewczyną. Mikołaj, student, uczynny wnuk i nieco wycofany z życia towarzyskiego chłopak będzie miał szansę odkryć zupełnie nieznane mu dotąd oblicze ukochanej babci. Odtąd już nic nie będzie takie, jak przedtem.

BEZPIECZNE TERAZ I KIEDYŚ USŁANE KRWIĄ
Akcja powieści rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Jest teraźniejszość, z podstarzałą, doświadczoną już kobietą, jej wnukiem i starą skrzynią pełną zaadresowanych, niewysłanych listów. Jest także przeszłość i to właśnie ona zdaje się odgrywać tutaj kluczową rolę. Młodzi, krzepcy, oddani ojczyźnie ludzie stają oko w oko z wrogiem, przepełnieni nadzieją choć zmuszeni patrzeć na drogi ociekające strużkami krwi braci. Autorka w bardzo wiarygodny sposób kreśli obrazy zamierzchłych, straszliwych lat budując klimat niepewności, zaś sceny niebezpieczeństwa i grozy przeplata z miłością. Tak wyglądało życie ludzi podczas drugiej wojny światowej. A Magdalena Majcher na jej tle uwiła jedną z tych wiarygodnych historii, która mogła mieć i na pewno gdzieś tam miała swoje miejsce.


NOWA MAGDALENA MAJCHER
Łapanki, waleczna Armia Krajowa i niosące nadzieję wiersze nieśmiertelnego po wszystkie czasy Baczyńskiego. Książka budzi emocje, a to za sprawą niesamowitych bohaterów, kolejnych zdarzeń, powrotu do przeszłości. To słodko-gorzka powieść bez kolorowego happy endu, zaś z prawdopodobnym, ale do końca pozostawiającym w niepewności finałem. O podróży w zamierzchłe lata, o konfrontacji ze wspomnieniami, ostatecznie o szczęśliwej i nieszczęśliwej miłości. Zupełnie inna Magdalena Majcher, równie poruszająca, równie uzależniająca, a jednak inna. Chociaż absolutnie przepadam za wszystkimi jej książkami, ta jest moim zdecydowanym numerem jeden.

wydawnictwo: Pascal
kategoria: powieść obyczajowa, wojenna
ilość stron: 364
premiera: 1 sierpnia 2018


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Pascal.

20 komentarzy:

 1. Strasznie chcę przeczytać tę książkę. Uwielbiam twórczość tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie powinnaś ją poznać. To jej zupełnie nowa odsłona. Nowa, ale świetna.

   Usuń
 2. Jestem batbar, bardzo ciekawa nowej odsłony autorki. Książkę już mam. Czeka w kolejce do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że nie będziesz zawiedziona. To piękna, poruszająca historia.

   Usuń
 3. Nigdy nie miałam okazji zapoznać się z literaturą typowo wojenną, ale ta książka bardzo mnie kusi. Myślę, że wyjątkowo przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka naprawdę warta polecenia. Poruszająca, pełna emocji i zaskoczenia. Powinnaś ją poznać :)

   Usuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać! Uwielbiam powieści w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że się nie zawiedziesz. Magdalena Majcher jest w szczytowej formie :)

   Usuń
 5. Na pewno sięgnę po tę książkę, bo bardzo mnie intryguje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będziesz zawiedziona. Serdecznie polecam. To poruszająca lektura.

   Usuń
 6. Coś dla mnie koniecznie do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, nie będziesz zawiedziona. To bardzo wartościowa i poruszająca książka. Polecam z całego serca.

   Usuń
 7. Tematyka, która dla mnie jest niesamowicie ważna i interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie również. Stąd przeżywałam tą historię podwójnie. Bo chociaż to fikcja, takie losy zgotowała niejednemu człowiekowi wojna.

   Usuń
 8. Powieści wojenne raczej mnie nie interesują :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że książka mogłaby Ci się spodobać, choć z drugiej strony piszesz, że nie lubisz takiego gatunku więc ciężko mi powiedzieć jak mogłabyś ją odebrać. Może kiedyś postanowisz sama się przekonać i dasz jej szansę. Warto.

   Usuń
 9. Pierwszy raz słyszę o tej książce, bardzo mnie zainteresował jej opis i Twoja recenzja. Lubię powieści historyczne i wojenne, więc to coś w sam raz dla mnie. Dopisuję ją do listy książek do przeczytania.
  P.S. Świetne zdjęcia! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że zdjęcia wypadły korzystnie :) A książka jest naprawdę warta polecenia. To wartościowa, emocjonująca powieść, którą czyta się jednym tchem.

   Usuń
 10. zdecydowanie coś dla mnie, po powieści historyczne sięgam najchętniej

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...