piątek, 1 marca 2019

"Dziewczyna, która wybrała po raz drugi" - Kasie West.
Dwa światy, wiele niewiadomych, ale jeden los.


A gdybyśmy tak posiadali moc przewidywania swojej przyszłości, która pomogłaby nam wystrzec się błędnych decyzji i zaplanować życie tak, by czerpać z niego maksymalną przyjemność? Czy wtedy byłoby lepiej? Może życie straciłoby swój smak, stało się nudniejsze, bardziej jałowe, mniej ekscytujące… Albo wręcz przeciwnie, dopiero w gęstwinie opcji, dylematów i rozważań człowiek zacząłby błądzić, plątać się, tracąc zaufanie do innych i szansę na poczucie smaku prawdziwego jutra. Addison Coleman, bohaterka dość niestereotypowej powieści Kasie West, ma właśnie taką moc Sprawdzania, którą zamierza wykorzystać w celu podjęcia jakże ważnej decyzji zamieszkania z jednym z rozwodzących rodziców. Jakiś czas temu miałam okazję rozpocząć śledzenie jej losów przy okazji pierwszego tomu serii, teraz nadszedł czas na drugą część. Czy wypadła równie ciekawie, co poprzedniczka?

ZARYS FABUŁY
Addie sporo przeszła. Zraniona przez tak bliskich jej ludzi, planuje odpocząć, a że ferie są ku temu dobrą okazją, spędza je w domu ojca. W środowisku tych, którzy nie dysponują żadnymi ponadprzeciętnymi mocami. Los jednak z pewnością nie zamierza oszczędzić jej wrażeń. Kiedy na drodze dziewczyny staje pewien nieznajomy chłopak,  Addie ma nieodparte wrażenie, że już kiedyś miała okazję go spotkać. Pytanie tylko, gdzie?

Tymczasem przyjaciółka dziewczyny, Laila, pracuje nad przywróceniem wspomnień Addie, co jednak okazuje się budzić rozmaite reakcje. Jaką rolę odegra tutaj wyjątkowy i tajemniczy Connor ?

I jaki los wybierze dla siebie dziewczyna po raz drugi?

DWIE PERSPEKTYWY
Główna bohaterka kolejny raz trafia w wir zagadek i dylematów. I wbrew pozorom, pomimo posiadania umiejętności sprawdzania, wcale nie jest jej łatwiej. Czasami sytuacje, które zostały rozegrane w jej głowie okazują się nie mieć szansy miejsca w rzeczywistości. Czasami rozczarowania zachowaniem tych najważniejszych, zdrada, wymagają czasu na przetrawienie. A to wszystko skutkuje bólem głowy. I dezorientacją, także dla czytelnika. Tym razem jednak Addie nie jest sama. I oczywiście mowa tutaj nie tylko o otaczających ją ludziach, ale także drugim narratorze powieści. Przeżywająca swoje pierwsze miłostki Laila właśnie doszkala paranormalne zdolności, rzucając na całą historię nową perspektywę i szersze światło. Muszę przyznać, że niektóre z zachowań bohaterki postawiłabym pod znakiem zapytania jeśli chodzi o dopracowanie wiarygodności, niemniej jednak nie wpływa to jakoś rażąco na moją opinię o tej książce. Im więcej bohaterów, tym zaś więcej się dzieje. To zaś na pewno się sprawdza, bo kontynuacja serii okazała się całkiem dynamiczną lekturą, przy której wcale się nie nudziłam.

DWA ŚWIATY, WIELE ZAGADEK, JEDEN LOS
Czytanie tej historii to lawirowanie pomiędzy dwoma światami, środowiskiem Normalsów – w którym bohaterka musi ukrywać swoje umiejętności i rzeczywistością Kolonii, w której nie brak wyszukanych postaci z ponadprzeciętnymi mocami. Zarówno w jednym, jak i w drugim miejscu sporo się dzieje, pojawiają się kolejne tajemnice i zagadki do rozwikłania, autorka pozwala czytelnikom cieszyć się etapowym odkrywaniem fabuły umiejętnie wieńcząc wiele wątków. Są i miłości, a przecież nie może być inaczej, kiedy w grę wchodzi Trevor – względem którego Addie będzie musiała podjąć decyzję i uzdolniony, pełny uroku, niesamowity Connor. Podoba mi się to, że w książce każdy może chować w rękawie jakieś asy. Momentów przełomowych i elementów zaskoczenia na pewno nie zabraknie.


NOWA KASIE WEST
Kasie West pisze dla młodzieży, ale większość jej powieści można byłoby ująć w ramach schematów, lekkich i mało głębokich lektur nurtu Young Adult. Ta seria jest zupełnie inna, to nowa odsłona autorki, która udowadnia, że potrafi wykreować swojej historii oryginalny, indywidualny świat z dopracowanym pomysłem, zupełnie nieprzewidywalną i dynamiczną akcją. Oczywiście należy momentami traktować ją z przymrużeniem oka, jednak nie odczułam wielkiego nadszarpnięcia wiarygodności, pomimo tego, że oczywiście pojawiają się wątki fantastyczne – w akceptowalnej dla mnie ilości. Szukacie czegoś świeżego, a napisanego w młodzieżowym klimacie? To może być właśnie to. Jednak pamiętajcie, by zacząć czytanie od pierwszej części. Bez niej ani rusz.  

wydawnictwo: Feeria Young
kategoria: paranormal New Adult
ilość stron: 422
data wydania: styczeń 2019

Recenzja pierwszego tomu – KLIK.

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Feeria Young.

7 komentarzy:

 1. Gdy będę miała okazję to bardzo chętnie przeczytam tę książkę :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się być ciekawa, ale nie do końca jestem do niej przekonana, więc jeszcze zastanowię się nad przeczytaniem :) Pozdrawiam oraz dziękuję bardzo za odwiedziny ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznam się z twórczością Kasie West, bo dotychczas żadnej książki nie czytałam :) Pozdrawiam, Pola https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Młodzieżowy klimat jest mi bliski. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze poprzedniczki, ale obie mam w planach. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam obie części :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się jej nowa strona :) To cudowna powieść :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...