środa, 20 marca 2019

"Zły król" - Holly Black.
Od nienawiści krótka droga do....?


Niezłomność, ponadprzeciętna odwaga i konkretny plan na siebie. Duma w chwilach upokorzenia i umiejętność podniesienia się wtedy, kiedy wszystko wokół wydaje się beznadziejne. Bohaterka powieści „Okrutny książę”, śmiertelniczka, która trafiła w środowisko Krainy Elfów udowodniła, że potrafi zdominować akcję książki zapewniając przy tym wiele wrażeń. Wszak najciekawsze okazują się te postaci, które pomimo drogi prowadzącej pod górkę wykazują się głową pełną pomysłów. Pierwszy tom trylogii autorstwa Holly Black zapowiadał oryginalną i daleką od nudy przygodę. Czy druga część dotrzymała mu tempa i sprostała moim oczekiwaniom?

ZARYS FABUŁY
Ku zdziwieniu wszystkich, Jude doprowadziła swoje wroga, Cardana, na tron i pomogła mu założyć koronę. Za pomocą zawiązanej przysięgi uczyniła się jego doradczynią, głową kierującą jego czynami. A wszystko po to, by chronić młodszego brata, Dęba, który okazuje się prawowitym następcą Krainy Elfów. Cardan nie jest zadowolony z faktu, że przez rok i jeden dzień musi być posłusznym śmiertelniczce, dlatego też na każdym kroku stara się uprzykrzyć jej życie. Sprawy nie ułatwia fakt, że na przekór sobie zaczyna czuć do dziewczyny coś, nad czym sam nie potrafi zapanować.

Czym jest miłość w świecie elfów, a czym w środowisku śmiertelników? Jaką rolę odegra Jude w krainie, do której trafiła jakiś czas temu? Komu może zaufać? I jaki tak naprawdę okaże się zły król?


KTO TAK NAPRAWDĘ KIERUJE KRÓLESTWEM?
Ryzykantka. Jude, pod względem odwagi i siły kobiecości wydaje się nawet potężniejsza, niż kiedyś. Potrafi wskoczyć w paszczę lwa bez zbroi, jest ponadprzeciętnie bystra, inteligentna, ale i gotowa do poświęceń. W końcu nie każdy ma na tyle brawury i fantazji, by wchodzić w układ z wrogiem. To ona musi wykazać się największą pomysłowością i to ona odwala tutaj najcięższą robotę. Jest przecież doradcą samego władcy i zamierza wykorzystać tę sytuację do cna. Będąc już przy temacie Cardana, siedzący na tronie, młody król nie jest zadowolony z faktu, że musi być posłuszny dziewczynie. Wciąż tkwią w nim pokłady dawnej złośliwości, którymi posługuje się przy pierwszej lepszej okazji. Ale… jak to mawiają, kto się lubi, ten się czubi. Chłopak nie należy jednak do tych rządzących, którzy wykazują się wielkim zainteresowaniem czy zaangażowaniem. Nie tak łatwo w końcu przystosować się do nowej roli, kiedy jeszcze nie dawno było się całkiem rozpuszczonym lekkoduchem.

SKOMPLIKOWANA RELACJA
Relacja Jude i Cardana jest skomplikowana i bardzo nieoczywista. To nie jest typowy związek bazujący na magicznej przemianie i bezgranicznej fascynacji. Sporo tutaj sprzeczności, a antonim goni za antonimem. Miłość i nienawiść, pragnienia i złośliwości, oddanie i bunt. Podoba mi się to,  że autorka pozostawia miejsce na niepewność, a nieoczywiste kreacje dają jej spore pole do działania, które sprawnie i w pełni wykorzystuje.  Książka nie opiera się wyłącznie na uczuciach rodzących się pomiędzy Jude, a Cardanem. Holly Black nie zapomniała także o postaciach drugoplanowych mających dla całości ogromne znaczenie. Główna postać dziewczyny, poprzez swoje działania, zdążyła narobić sobie wrogów i popsuć wiele relacji. Które z nich naprawi? Jak zareaguje na jej zdradę Madoc, przybrany ojciec? Czy w Krainie Elfów, która nie zawsze lubi być przyjazna, znajdzie sobie sprzymierzeńców? Czytelnik ma okazję zerknąć także za kurtynę przeszłości złego króla. Co doprowadziło do tego, że stał się okrutnym przedstawicielem gatunku?


PODSUMOWUJĄC
Fantastyka dawkowana w granicach rozsądku, stanowiąca raczej przyjemne tło, na pierwszym planie motyw władzy, skomplikowanych relacji, uczuciowego napięcia. Dynamiczna akcja, elementy zaskoczenia, zdecydowanie barwne postaci. Nie zauważyłam tutaj nawet cienia klątwy drugiego tomu, ta część sprawnie dorównuje tempa poprzedniczce, więc jeśli mieliście okazję zapoznać się z jedynką, dwójka również Was nie zawiedzie.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: fantastyka/YA
ilość stron: 388
data wydania: luty 2019


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

9 komentarzy:

 1. Za fantastyką średnio przepadam, także póki co odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tym razem odpuszczam, ze względu na gatunek. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że pojawiają się te elementy zaskoczenia. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę się w końcu zabrać za pierwszy tom :D
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Już po lekturze "Złego Króla" :) Ach, ten Cardan! Podejrzewam go o skryte ale nadal najlepsze intencje, a tutaj coś takiego na zakończenie!!! :D
  U mnie też relacja z tej lektury na blogu :D

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam fantastykę. Żadnej książki z tego gatunku po prostu nie mogę sobie odpuścić, więc chętnie zapiszę sobie tą książkę Holly Blach w książkach do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam fantastykę, więc chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...