sobota, 11 sierpnia 2018

"Spełnione marzenia. Ella i Micha" - Jessica Sorensen.
Czy ten ślub się odbędzie?


„ – Nigdy na to nie będziemy za starzy. 
Wciąż będę cię przewracać, kiedy będziemy mieli dziewięćdziesiąt lat.”

Wiele razem przeszli. Ella i Micha. Od przyjaźni do miłości, poprzez długie poszukiwania, tęsknotę i konfrontację. Dzielący ich dystans, wypracowywane kompromisy oraz poświęcenie.  Jessica Sorensen zaproponowała trzytomową historię ściśle związaną z losami tej pary. Były Nie pozwól mi odejść oraz Na zawsze razem. Teraz nadszedł czas na wielki finał. Książka „Spełnione marzenia. Ella i Micha” nie przypomina jednak sielanki. To nie jest opowieść o tym, że miłość poraża swoim blaskiem wszystkie przeciwności i bohaterom żyje się już tylko słodko, długo i szczęśliwie. Co zatem u nich słychać? Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Przekonani o wyjątkowości łączącego ich uczucia, Ella i Micha decydują się na ślub. Przecież nie wyobrażają sobie już przyszłości, przez którą mieliby kroczyć nie u swojego boku. Nic nie wskazuje na to, że nastąpią jakieś zmiany. Tymczasem w ręce dziewczyny trafia pewna przesyłka, która budzi demony przeszłości i to, co dotąd wdawało się oczywiste, nagle przeobraża się w niepewność.

Kiedy Micha otrzymuje propozycję wyruszenia w trasę koncertową zdaje sobie sprawę z tego, że wielka szansa może okazać się jednocześnie zagrożeniem dla jego związku.

Czy pomimo zawahań, lęków i strachu zdecydują się na przysięgę złożoną przed ołtarzem? Czy mają szansę na swój własny happy end?

ELLA I MICHA, RAZEM POŚRÓD LĘKÓW
Naprzemiennie przejmowana przez dwóch bohaterów tej powieści, pierwszoosobowa narracja, pozawala w równym stopniu zbliżyć się zarówno do Elli, jak i Michy. A każde z nich, niosąc bagaż własnych obaw, wiele ma do opowiedzenia. Elli daleko do roztrzepanej, beztroskiej, młodej dziewczyny. Wręcz przeciwnie. Przed najważniejszym wyborem bohaterka staje jako analizująca każdy krok, rozchwiana emocjonalnie osoba. Nic dziwnego. W przeszłości przecież przeszła niełatwą drogę. Z jednej strony twarda, harda, potrafiąca wymierzyć cios. Z drugiej krucha i wrażliwa. Dobrze, że ma u swojego boku Michę, który zrobi wszystko, byleby tylko wesprzeć ukochaną. Długie rozmowy, czułość, podobała mi się taka wersja niezłomnego rycerza, który mimo twardej zbroi ma swoje słabe punkty.

AKCJA UTKANA Z NIEPEWNOŚCI
Książka w dużej mierze skupia się na dialogach. Od punktu kulminacyjnego, otrzymanej przesyłki, przez morze obaw dotyczących przeszłości i przede wszystkim przyszłości. Szczere wyznania, pragnienia, skrywane marzenia i przygotowania do tego wielkiego dnia – ślubu, który stoi pod wielkim znakiem zapytania. Podczas gdy Micha chciałby żyć teraźniejszością, Ella cały czas wybiega do tego, co będzie, budując obraz kolejnych dni posiłkowanymi smutnymi doświadczeniami. Oliwy do ognia dolewa też pewien dziennik. Tak jak w wielu powieściach miłość niczym rażące światło jest w stanie odegnać wszystkie demony, tutaj sprawa nie wygląda tak prosto, potrzeba czasu, kompromisów i wsparcia, by móc osiągnąć szczęście. Czyż taki scenariusz nie wydaje się bardziej życiowy? Dla mnie tak. Akcja oczywiście nie gna do przodu jak szalona i nie ma też wielkich, zaskakujących zwrotów. Jednak połączenie stylu autorki i bardzo dobrej kreacji bohaterów sprawiają, że całość wypada dobrze.


FINAŁ
Są i przeplatające się na drugim planie losy Ethana i Lili, których czytelnicy mieli już okazję poznać dzięki pozostałym tomom tego cyklu. Jest pewna bójka, sprawy rodzinne, jest przyjaźń i są namiętności. Myślę, że autorka nie zawiodła, czyniąc z tej książki może nie spektakularny finał, ale zakończenie budowane z wyczuciem smaku, na miarę losów bohaterów tak, by wierni fani nie byli rozczarowani.

PODSUMOWUJĄC
Moja rekomendacja na skrzydełku książki.

wydawnictwo: Zysk i S-ka
kategoria: powieść obyczajowa, New Adult
ilość stron: 310
data wydania: lipiec 2018

Ella i Micha: Nie pozwól mi odejść // Na zawsze razem // Spełnione marzenia

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

17 komentarzy:

 1. Twoja rekomendacja przekonała mnie do sięgnięcia po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Pamiętam jednak, że należy zacząć od poprzednich tomów.

   Usuń
 2. Dobrze, że na końcu nie pojawia się rozczarowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, autorka zadbała o to, by czytelnicy byli zadowoleni.

   Usuń
 3. Sporo czasu minęło od wydania poprzednich tomów, wiec dobrze że wcześniej nie zabieralam się za tę serię, teraz już mogę, bo jestem zaciekawiona losami bohaterów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, najlepiej poznać ją od razu w całości, by nie pominąć żadnych ważnych szczegółów. Zdaje się, że teraz to już koniec i autorka nic więcej na temat tych bohaterów nie ma do powiedzenia.

   Usuń
 4. Gratuluję rekomendacji :) Ja znam losy tylko tej drugiej pary, ale chętnie nadrobię zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Losy drugiej pary także na bieżąco śledzę. Jak będziesz mieć chwilkę, zerknij do życia także tych bohaterów.

   Usuń
 5. Mimo, że to nie moje klimaty, brzmi nieźle. Historia nie wydaje się cukierkowa, co bardzo cenię, bo w życiu rzadko tak jest i denerwuje mnie kiedy wokół świat jest różowy, latają ptaszki, motylki, ochy i achy. Tutaj wszystko zdaje się idealnie wyważone.
  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ja też nie przepadam za tym, kiedy książki popadają w skrajność i wszystko nagle staje się proste i piękne. Autorka wiedziała jak wyważyć sytuację, by było wiarygodnie i odpowiednio.

   Usuń
 6. Nie znam poprzednich części, dlatego nie zamówiłam tej książki, ale chciałabym nadrobić zaległości i zapoznać się z tą serią. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria liczy sporo tomów, ale trzy z nich ściśle dotyczą losów tej pary. Ja jestem z niniejszej historii bardzo zadowolona. Myślę, że i Ty byś była.

   Usuń
 7. Chętnie dałabym się ponieść tej historii i razem z bohaterami przeżywać ich życiowy scenariusz :) Będę się rozglądać za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że należy zacząć od wcześniejszych tomów :)

   Usuń
 8. Świetna rekomendacja! 😄 Mnie skutecznie zachęca do przeczytania tej książki. Niemniej lubię pióro tej autorki, co też ma na moje chęci wpływ 😀

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...