czwartek, 16 sierpnia 2018

"Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur" -
Dorota Majkowska-Szajer, Sara Szewczyk. Wielka podróż.


Cudze chwalicie, swego nie znacie – prawdziwe znaczenie tego powiedzenia przyjdzie odkryć  Bolkowi i Lolkowi, kultowym postaciom animowanego, polskiego serialu. Dwójka wszędobylskich chłopców wyrusza w roczną przygodę życia, w trakcie której oboje zyskają niezapomniane doświadczenia. Bo przecież wcale nie trzeba szukać daleko, by stać się odkrywcą prawdziwych skarbów – elementów budujących rodzimą tradycję. Czego nasze pociechy mogą dowiedzieć się dzięki książce „Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”? O tym w dzisiejszej recenzji.

CO ZOBACZĄ BOLEK I LOLEK?
Przyjrzą się haftowi kujawskiemu, nacieszą oczy kwietnym dywanom w Spycimierzu, zatańczą w rytm radomskich oberków czy zjedzą tradycyjny obiad na Górnym Śląsku. Przekonają się czym jest Święto Bambrów, przemierzą barwne ulice na podlaskiej wsi i pobawią się ręcznie robionymi żywieckimi zabawkami. A wszystko po to, by przekonać się, jak wiele intrygujących miejsc i obyczajów można spotkać w jednym, własnym kraju, który bogactwem kulturowych skarbów jest w stanie zaskoczyć każdego.

WIELKA PODRÓŻ
Zaczyna się od mapy, na której zaznaczono wszystkie istotne dla tej książki, i zarazem przygody, miejsca. Młody czytelnik zaznajamia się z nazwami miejscowości oraz poszczególnych, niejednokrotnie obcobrzmiących zagadnień, a potem wyrusza w odkrywczą podróż, u boku wesołych przyjaciół – Bolka i Lolka. A to wszystko przez dziadka, raczej właściwie dzięki niemu. Doświadczony człowiek wysyła swoje wnuki do jakże różniących się od siebie zwyczajami punktów. Każdy z nich został zawarty w jednym, pod względem tekstu niedługim, za to okraszonym barwnymi ilustracjami rozdziale. Tak, by młody czytelnik nie zanudził się przekazem informacji, a zainteresował. Ciekawość można zawsze dokarmić informacjami pozyskanymi w sieci, bądź co najlepsze – własną podróżą i osobistymi doświadczeniami.


LEKCJA POLSKIEJ KULTURY
Książka to nie tylko bajka o przygodach chłopców, z dość zmiennym tłem i co rusz innym miejscem rozgrywanej akcji. To przede wszystkim lekcja kultury stanowiąca dowód na to, że choć jako naród mamy wiele wspólnych tradycji, każdy region posiada także swoje własne, warte poznania, zrozumienia i podziwiania. Dynamiczna podróż, choć oszczędna jeśli chodzi o poszczególne fakty, może stanie się inspiracją do udania się w opisywane miejsca, być może zachęci do uczestnictwa w opowiedzianych wydarzeniach, a rozmaitości tutaj nie brak, więc każdy znajdzie coś, co jest w stanie pochwycić jego uwagę.


DODATKOWE ZADANIA
W trakcie czytania zauważyłam, że każdy tekst posiada zapisane pogrubioną czcionką słowo. Na przedostatniej stronie znalazłam wytłumaczenie – to element, którego należy szukać na obrazku, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję i zachęca do aktywnego uczestnictwa w przeglądaniu książki. To jednak nie wszystko. Są także pytania skłaniające do powtórzenia wiadomości zawartych w tej publikacji czy po prostu do zabawy.


PODSUMOWANIE
Czytałam mojej córce po dwa rozdziały przed snem, wczoraj zakończyłam i od razu usłyszałam pytanie, czy następnego dnia możemy zacząć od nowa. Nie mam się czego doczepić, no chyba tylko tego telefonu komórkowego wymalowanego na okładce książki – który nijak ma się do budowania polskiej kultury, a wręcz przeciwnie. To tak pół żartem, pół serio. „Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” to bogata w informacje, ciekawa i kolorowa historia będąca prawdziwą lekcją dotyczącą tradycji i obyczajów własnego kraju. Polecam dzieciom oraz ich opiekunom. Ja sama miałam okazję odkryć wiele miejsc i praktyk, o których dotąd nie miałam bladego pojęcia.
  

wydawnictwo: Znak emotikon
kategoria: książka dla dzieci
ilość stron: 64
rok wydania: 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak emotikon.

11 komentarzy:

 1. Ta bajka zawsze wzbudza mój sentyment. 😊 Warto sięgać po tak wartościowe książeczki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Bolek i Lolek łączą pokolenia. Chętnie więc sięgam po ich przygody i dzielę się nimi z córeczką.

   Usuń
 2. Uwielbiam takie książki dla dzieci. Chętnie przeczytałabym ją z moim dzieckiem, bo lubimy Bolka i Lolka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja córka również uwielbiam tych chłopców. Bolek i Lolek łączą pokolenia :)

   Usuń
 3. Sama nie przeczytam, ale wiem komu mogłabym ją podarować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, bo to barwna, ciekawa i bogata w wiedzę książka.

   Usuń
 4. O, widzę, że stare dobre bajkowe klimaty w promocji Polski. ;) Lubię takie pomysły, dzieciaki od razu więcej zapamiętują i są pozytywniej nastawione. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym stwierdzeniem strzeliłaś w dziesiątkę. Bolek i Lolek łączą pokolenia, to wartościowe bajki, niosące jakieś wartości i rozrywkę - bez tej współczesnej bajkowej przemocy i irracjonalnych scen.

   Usuń
 5. Bolek i Lolek! Moje dzieciństwo! Ale super!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś czytałam serię o Bolku i Lolku synkowi, ale z innego wydawnictwa. Bardzo mu się podobało :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł, a książka w sam raz dla moich córek. W poniedziałek wyruszamy w Polskę żeby trochę pozwiedzać

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...