środa, 12 września 2018

"Baba Jaga radzi" - Taisia Kitaiskaia.
Mądrości z syberyjskich kniei.


„Tw umysł jest jak gniazdo os, brak miodu & tylko żądlenie własnych ścian. Oto papierowa studnia w której mieszkasz, czując szarzyznę & pył na języku.”

Jędza, starucha, czarownica, wiedźma. Baba Jaga. Palona na stosie, ale i częstująca uzdrawiającym wywarem. Siejąca postrach, ale i służąca pomocą. Ta, która więziła Jasia i Małgosię, ale i ta będąca boginią z rosyjskiej baśni Wasylia Pięknolica. Mieszkanka domku stojącym na kurzej łapce.
Wizerunek Baby Jagi, wywodzący się ze słowiańskich wierzeń i folkloru, przyjmował różnorodne postaci. Pozytywne czy negatywne, zawsze niósł ze sobą element magii i tajemnicy. Dziś Baba Jaga przychodzi do nas jako ta, która służy dobrą radą, niosąc ponadprzeciętne porady na zwyczajne bolączki dnia codziennego. Czy warto zobaczyć, co ma do przekazania nam, zwykłym śmiertelnikom?

SPOTKANIE Z BABĄ JAGĄ
Spotkała na swojej drodze autorka Babę Jagę we własnej osobie. Rzecz to niesłychana. Jej duch wyszedł poza gęstwiny syberyjskiej kniei, szepcząc do ucha porady na ludzkie troski i zadawane pytania. Ta, która wyglądem budzi strach, słowem niesie pocieszenie. Spisała więc autorka odpowiedzi Baby Jagi w swoim notatniku, by podzielić się nimi ze światem. Bo choć nie ma jednoznacznych porad na człowiecze problemy, zawsze znajdzie się słowo refleksji i naprowadzenia. Drogowskaz właściwej drogi.


PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jak wytrzymać wspólne zamieszkiwanie z byłym chłopakiem? Jak przestać się wściekać na innych? Czy muszę wybierać między miłością a karierą? Jak najlepiej wykorzystać swój wolny czas? – to tylko kropla w morzu pytań, z którymi przychodzi zmierzyć się tytułowej Babie Jadze. Nie łatwe ma kobiecina zadanie, bo zarzucający ją wątpliwościami ludzie potrafią zafundować całą gamę tematów, zaczynając od tych prozaicznych, banalnych, na tych dotyczących sensu ludzkiej egzystencji kończąc. Od tych dotyczących życia w społeczeństwie do rozterek stricte wewnętrznych, skupionych na własnym „ja”. A Baba Jaga nie daje prostych odpowiedzi i nie zbywa. Przywołuje świat przyrody i matki natury ukazując funkcjonowanie poszczególnych jego elementów tak, by odbiorca ruszył wyobraźnią i sam zapracował na konkretne, słuszne wnioski. Z humorem i powagą, z finezją czy dosadną myślą. Baba Jaga uczy jak żyć i nie dać się zwariować. Jak znaleźć ukojenie, którego wbrew pozorom wcale nie trzeba szukać daleko.


SPECYFICZNY JĘZYK
Podzielonej na trzy główne działy książeczce towarzyszy specyficzny styl wypowiedzi zapisywanych porad. O ile pytania zadawane przez ludzi przybierają współczesną, zwyczajną, ale prozaiczną postać, słowa płynące z ust Baby Jagi mają swój klimat. Oryginalny szyk zdań, nadarzające się błędy ortograficzne czy interpunkcyjne, zdobione stosem wyszukanych porównań, kryją w sobie niepowtarzalną magię, bez której książka nie byłaby już taka sama.
  

CO Z TYMI MĄDROŚCIAMI?
Podobnie jak na okładce, na której gości zarys sztuki ludowej, wewnątrz publikacji pojawiają się folklorystyczne rysunki, które także poprzez uosobienie czy animizację – podobnie jak słowo pisane Baby Jagi – budzą refleksje. Czy to poradnik wielce praktyczny? Niekoniecznie. Czy warty uwagi? Z pewnością tak. Lek dla duszy, coś na poprawę humoru, lekcja nowego podejścia do problemów codziennego dnia, ucząca dystansu i pokornego przyjmowania kolejnych wyzwań. Zdecydowanie oryginalny kąsek na półkach księgarń.


wydawnictwo: Kobiece
kategoria: poradnik
ilość stron: 200
premiera: 19 września 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Kobiecemu.

13 komentarzy:

 1. Fajne i pomysłowe. Raczej nie czytuję takich książek, ale na poprawę humoru jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też na co dzień po takie nie sięgam, ale ta okazała się całkiem ciekawa. Faktycznie na poprawę humoru.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :) Trochę refleksji zapodanej z humorem.

   Usuń
 3. Jestem ciekawa i samej treści, i wspomnianych ilustracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś się przekonać, bo książeczka jest oryginalna i ciekawa :)

   Usuń
 4. A jakie Twoje zdjęcia ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Ogromnie się cieszę, że przypadły do gustu.

   Usuń
 5. Jak już pisałam na innym blogu, ja raczej nie testuje w poradniach, ale fajnie , że książka jest pełna zarówno humoru, jak i rad :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo, bardzo rzadko sięgam po taką literaturę. Ale tej byłam ogromnie ciekawa, więc postanowiłam się przełamać.

   Usuń
 6. Myślę, że na razie ten tytuł sobie podaruję, choć nie przeczę, że bardzo fajny zamysł na książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Sama nieczęsto sięgam po taką literaturę, ale postanowiłam zrobić wyjątek. I całkiem dobrze się bawiłam :)

   Usuń
 7. Fantastyczna okładka. Raczej spodziewałam się jakiejś słodko-gorzkiej powieści, ale taka forma też jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...