wtorek, 18 grudnia 2018

"Nela i wyprawa do serca dżungli" +
"Nela i zapiski zoologa". Coś dla małych podróżników.


Wokół nich uwito wiele mrocznych historii, do tego stopnia, że do teraz nikt nie chciałaby znaleźć się z nimi sam na sam, oko w oko, bez zapowiedzi. Mówiono o nich wojownicy, kanibale, ludożercy, w końcu łowcy głów. I choć dziś już nie praktykują swoich tradycji, wciąż pozostają ślady pokoleń, które je kultywowały. Młodziutka Nela, znana w Polsce podróżniczka, postanawia stawić im czoła. Dziś zaprasza więc czytelników w głąb swojej nowej przygody i zarazem książki „Nela i wyprawa do serca dżungli”.O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
W gęstwinach borneańskiej dżungli można natknąć się na wiele intrygujących, ale zarazem niebezpiecznych przygód. Jedne mogą zostać zaserwowane przez zwierzęta, inne… przez ludzi. Dlatego też nigdy nie powinno się stawiać stopy na terytorium obcych plemion bez zapowiedzi. Chyba, że komuś życie nie miłe.

Nela otwiera młodym czytelnikom bramy świata dawnych łowców głów. Witana uroczystym tańcem ma okazję przekonać się jak wygląda zwyczajny dzień wojownika, od kuchni, po kwestie dotyczące polowania. Jesteście ciekawi i Wy?


KIM SĄ ŁOWCY GŁÓW?
Od starych notatek znalezionych w antykwariacie, po wielką wyprawę. Jak wygląda spotkanie z wodzem plemienia? Jakimi przesądami kierują się łowcy głów, kim tak naprawdę są i kim byli? Czy wciąż polują na ludzi? Nela wkracza pomiędzy serdecznych, ale wciąż niebezpiecznych mieszkańców odległego rejonu świata i uchyla czytelnikom rąbka tajemnicy ich codzienności. Z humorem, ciekawostkami, pośród rozlicznych kolorowych zdjęć wybiórczo prezentujących najbardziej wartościowe momenty podróży.


FLORA I FAUNA
Nie jednak sami ludzie oraz ich kultura stanowią jedyny element tej publikacji. Wszak dżungla to także egzotyczna flora i fauna. Karłowate gatunki takie jak słoń czy nosorożec, ptasznik goliat będący największym pająkiem na świecie czy mowa ciała jeżozwierza. Nela demaskuje legendę o mówiącej żabie i pokazuje mniej czy bardziej znane owoce u ich źródła, w miejscu, z którego tak naprawdę pochodzą. Odkrywcza, wartościowa przygoda dla tych małych podróżników, którzy rządni wiedzy chętnie dają się zaprosić na wędrówkę ścieżkami wyobraźni.


ZABAWA I NAUKA
Książki Neli są zawsze kolorowe, bogate w ilustracje, rysunki, w wiedzę podaną w bardzo przystępny sposób. Tutaj relacja z podróży przeplata się z ciekawostkami, a nauka z zabawą. Wszystko oprawione w twardą okładkę, wydane na gładkim, dobrej jakości papierze. Książka sprawia bardzo dobre wrażenie i sądzę, że dla młodego czytelnika z pewnością okaże się wartościowa i odkrywcza.


PODSUMOWANIE
Jeśli i Wy znacie kogoś, kto u boku Neli chętnie wyruszy na wielką wyprawę w głąb borneańskiej dżungli, kolejna część przygód podróżniczki może sprawić mu wiele radości, ale i przynieść dreszczyk pozytywnego strachu. Kim są łowcy głów? Czy nadal polują? Jakie zwierzęta można spotkać pośród bananowców i bambusów? O tym w dwunastej już książce Małej Reporterki.

wydanie: National Geographic
kategoria: literatura podróżnicza/dla dzieci
ilość stron: 185
data wydania: listopad 2018Zafascynowani światem zwierząt, młodzi odkrywcy mają okazję zmierzyć się z jeszcze jedną propozycją autorki. Tym razem stricte skupioną wokół egzotycznej fauny. Wybrane gatunki, najważniejsze informacje i miejsce na własne notatki. Nadszedł czas na kreatywną przygodę dla tych, którzy w przyszłości widzą siebie w samym środku zaskakującej przyrody. A ta niejedną skrywa niespodziankę dla tych, którzy chcą ją poznać bliżej.


CO ZNAJDZIECIE W ZAPISKACH ZOOLOGA?
Mrówkojad, mały fenek, panda wielka czy irbis. Ssaki, gady, ryby, mieszkańcy wód, lądów, różnych zakątków Ziemi. Ośmiornica z trzema sercami i niebieską krwią czy nauka rozpoznawania śladów zwierząt. Jak wyglądają poszczególne gatunki, jak żyją? Jakie umiejętności posiadają i czym mogą nas zaskoczyć? Baza informacji na temat wybranych przedstawicieli to jedna z kilku części składowych Zapisków zoologa. Tutaj czytelnik odkrywa przystępnie zapodane informacje, ale i zaczyna zbierać motywację do tego, by…

MIEJSCE NA NOTATKI
By za moment rozpocząć własną eksplorację pośród innych źródeł wiedzy czy nawet w terenie. W książce znajdują się strony przygotowane na własne notatki. Młody odbiorca publikacji, idąc za wzorem Neli, może w podobny sposób tworzyć własną bazę samodzielnie zdobytych faktów czy obserwacji. Tym razem przygoda staje się nie tylko biernym odbiorem treści, ale także zachętą do indywidualnego, samodzielnego działania.


ZADANIA
Trzecim elementem książki są zadania. Pojawiające się do jakiś czas na kolejnych stronach zagadki dotyczące kwestii żywienia zwierząt, ich umiejętności, poznanych nowych terminów skupionych wokół  fauny. Wszystko po to, by utrwalić wiedzę, wystawić ją na próbę i ostatecznie skontrastować z odpowiedziami zawartymi na ostatniej stronie. Są i naklejki, które można wykorzystać w swoim przygodniku czyniąc go osobistym i jedynym w swoim rodzaju.


PODSUMOWANIE
Książka, choć nieobszerna, jest ładnie zaplanowana i wydana, a łącząc w sobie wspomniane trzy elementy ma szansę wszczepić w młodym odbiorcy chęć poznawania i samodzielnego działania. Coś typowo dla fanów zwierząt, bo przecież warto już od najmłodszych lat motywować dziecko do kreatywnego odkrywania świata. Nela, jako wzór młodych ambicji, może w tym dopomóc.

wydawnictwo: National Geographic
kategoria: dla dzieci/notatnik/fakty
ilość stron: 144
data wydania: listopad 2018

Za obie książki bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu National Geographic i Burda Książki.


6 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki Neli! 😀 Mają piękną oprawę 😍 i naprawdę wiele ciekawego można się z nich dowiedzieć o odwiedzonych przez nią miejscach ☺
  Dzięki mojej młodszej siostrze miałam okazję poznać już 3 jej książki czytając wspólnie 😊
  Na pewno będzie mi dane jeszcze inne przeczytać. Podobają się one jej bardzo. Świetne nietylko dla dzieci ale nawet i starszych, co fajne 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, całkowicie się zgadzam. Moja córka uwielbia książki Neli i czytamy je razem. Sama dowiaduję się na temat różnych zakątków świata wiele ciekawych rzeczy. I książki są naprawę ładnie wydane.

   Usuń
 2. Książek Neli jeszcze nie poznałam, ale zapowiadają się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są pięknie wydane i można w nich znaleźć wiele ciekawostek.

   Usuń
 3. Nigdy nie czytałam książek Neli, pewnie będę się tym zajmowała, mając dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam okazję, by czytam je z moją czterolatką :) Są świetnie wydane i bardzo ciekawe.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...