niedziela, 30 grudnia 2018

"Zanim nadejdzie jutro. Podróż do krainy umarłych" - Joanna Jax. Tak rozpoczęła się wojna.


Joanna Jax udowodniła polskim czytelnikom jak sprawnie obraca swoimi bohaterami w środowisku wojennym. Jak angażuje tłem historycznym, które w literaturze często wydaje się nudne i jak inteligentnie kieruje losami postaci, które co rusz rzucane są na głęboką wodę nieprzewidywalności losu. Nie było więc żadnej dyskusji, musiałam sięgnąć po jej nową serię Zanim nadejdzie jutro rozpoczętą tomem „Podróż do krainy umarłych”. Czy Joanna Jax utrzymuje wysoki poziom, którym zdążyła już kupić serca wielu czytelniczek? Czy pierwsza część jest zapowiedzią absorbującego cyklu, którego kolejnych tomów nie w sposób będzie sobie odpuścić? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Jakub musi na jakiś czas porzucić marzenia o grze na saksofonie i wcielić się w rolę kelnera, dzięki której zarobi pieniądze niezbędne do życia. Nina, początkująca, ale dobrze rokująca aktorka mierzy się z zazdrością jednej z teatralnych diw, przeżywając wielką miłość u boku sympatycznego lekarza. Niesprawiedliwie potraktowany przez los Błażej opiekuje się swoim dziadkiem ciągnąc za sobą niezbyt pochlebną opinię, zaś jedna z sióstr bliźniaczek obwinia się o bałamucenie chłopaka, który przez nią został wyrzucony z domu na bruk. Mieszkańcy Kresów Wschodnich słyszą pogłoski o nadciągającej wojnie, ale nie wszyscy wierzą w to, że dojdzie ona do skutku. Już wkrótce jednak najgorsze obawy stają się rzeczywistością. Nadciąga czas okrucieństw i walki o przetrwanie. Nadciąga podróż do krainy umarłych.

BOHATEROWIE Z RÓŻNYCH ŚRODOWISK
Bohaterami powieści zostają osoby z różnych grup społecznych, przedstawiciele nizin i wyżyn, ci podziwiani i lubiani, ale także ci o wielu przyszytych łatkach, uczynni i serdeczni, ale też mający na swoim koncie mniejsze czy większe grzeszki. Jest lekkoduch Jakub, utalentowany chłopak, który mierzy się z brutalną rzeczywistością niechcianej pracy i zakazanym uczuciem. Nieco dalej jest także Błażej, który próbuje rozwikłać tajemnicę rodzinnej tragedii, na wskutek której został sam z chorym dziadkiem. Są zupełnie różne od siebie siostry bliźniaczki toczące nieustanne wojny Klara i Gabriela. Jedna przykładna, ułożona, zaczytująca się w książkach, ale i mająca tendencję do donoszenia, druga spontaniczna, odważna, niestroniąca od niewinnych zalotów z chłopakami. Pojawia się także kobieta wyjęta rodem z rodzących się elit, aktorka, która wkracza na ścieżkę dobrze zapowiadającej się kariery. Jak zawsze Joanna Jax zadbała o staranność dobranych cech, o konsekwencję zachowań postaci i o wiarygodność. Jest mnogość bohaterów, co staję się już cechą charakterystyczną jej twórczości, niemniej jednak daleko tutaj do chaosu. Od samego początku czułam komfort poznawania tej historii, pomimo tego, że książka wymaga skupienia, by móc wdrążyć się w jej klimat.

PLANY vs WOJNA
Długo buduje autorka bazę powieści, prezentuje poszczególne środowiska, ludzkie plany, nieszczęścia, radości i nadzieje. Zabiera czytelnika w krąg zróżnicowanych środowisk po to, by potem skonfrontować to wszystko z jednym wrogiem. Wojną, dla której nie liczą się żadne dotychczasowe kryteria. Czas zsyłek, nieświadome całej sytuacji dzieci, niepewność kolejnego dnia i jedność tych, którzy dotąd trzymali się od siebie daleko. Ta historia dopiero się rozkręca, a Joanna Jax wypracowała sobie ogromne pole do popisu i jestem pewna, że w pełni go wykorzysta.


KSIĄŻKA NAPISANA Z ROZMACHEM
Przejmująca, poruszająca, wywołująca całą paletę emocji. Wstrząsająca z podwójną siłą, bo przecież chcą nie chcąc oparta na podłożu będącym prawdziwym rozdziałem dziejów Polski i Europy. Ambitna lektura, niełatwa, wymagająca skupienia, a przy tym naprawdę angażująca. Polecam szczerze wszystkim fanom sag z wojennym tłem. Tutaj nie brakuje ani miłości, ani nienawiści, strachu, lęku, przerażenia, radości i nadziei. Nie brakuje tego, co po prostu ludzkie. Bo to historia napisana tak, jakby stworzyło ją samo życie. Powieść, a zarazem wielkie otwarcie serii o bohaterach, którym przyszło zakosztować piekła na ziemi.

wydawnictwo: Videograf
kategoria: powieść historyczna/literatura wojenna
ilość stron: 400
data wydania: wrzesień 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.

6 komentarzy:

 1. Przekonałaś mnie do tej książki. Będę mieć ją na uwadze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż nie jest mi po drodze do te serii ;) Mszę nadrobić zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjny początek sagi. Uwielbiam prozę Joanny Jax.

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać tę serię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie poznałam jeszcze twórczości autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać, tym bardziej, że autorka w kwietniu ma mieć spotkanie w moim mieście :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...