sobota, 29 grudnia 2018

"Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody" - K. Macios.
Zaginiony Mikołaj i sąsiad wampir. To dopiero początek.


Bolek i Lolek cieszyli niejedno pokolenie. Zabawne perypetie dwóch wesołych chłopców, rozpoczęte niewinnym pomysłem Władysława Nehrebeckiego, zaowocowały jednym z najbardziej popularnych, animowanych polskich seriali. Serie, filmy pełnometrażowe, filmy edukacyjne, w końcu komiksy czy książki. Rodzicie chętnie powierzają w ręce swoich dzieci swojskie przygody znanych chłopaków, bo przecież wyzbyte przemocy, za to naznaczone duchem przygody, korzystnie wpływają na umysły młodych odbiorców. Wydawnictwo Znak emotikon wychodzi naprzeciw ze świeżą propozycją, w której Bolek i Lolek stawiają czoła takim wyzwaniom jakich jeszcze nie było. Skąd ta pewność? Bo nadszedł czas na zupełnie nowe przygody.

CO NOWEGO U CHŁOPAKÓW?
W domu Bolka i Lolka na dobre zagościł dodatkowy członek rodziny. Czworonożny, psotny, prosto ze schroniska. Zuch, pomysłowy piesek, który choć czasami utrudni im życie, przynosi wiele szczęścia i radości. To jednak dopiero początek serii zdarzeń, które czyhają na dwóch odważnych chłopców. Święta bez Mikołaja, który zaginął nie wiadomo gdzie, Sylwester z sąsiadem, który prawdopodobnie jest wampirem, psie zaloty, falstart w robieniu żartów z okazji prima aprilis i lekcja z pupilem schowanym w walizce. U Bolka i Lolka nigdy nie można narzekać na nudę. Bo nawet jeśli za oknem buro i ponuro, w ich towarzystwie zawsze dzieje się coś wartego uwagi.


BOLEK I LOLEK, WCIĄŻ TACY SAMI
Przykładający się do porządków, sumienny, ale mniej spontaniczny Bolek i jego brat, wieczny bałaganiarz, prowodyr, wesołek i psotnik Lolek. Razem tworzą duet doskonały na poprawę humoru, nieraz wpadający w tarapaty, z których zazwyczaj udaje się wymknąć. Pomysłowi jak na dzieci przystało, i jak na chłopców w takim wieku, nie zawsze odpowiedzialni. Ale przecież wszyscy dobrze ich znamy. I choć teraz przydarzają się im nowe, współczesne przygody, oni sami nie zmienili się nic a nic.


POZOSTALI BOHATEROWIE
U boku kolejnych rozdziałów czytelnik ma okazję bliżej przyjrzeć się rodzinie i środowisku, w którym dorastają słynni Bolek i Lolek. Mama, tata, koleżanka Zuzia czy odgrywający często bardzo istotną rolę, piesek Zuch. Czworonożny przyjaciel, który lubi rozszarpać kapcia czy ukraść kąpielówki nieraz komplikuje bohaterom życie. Co go za to spotyka? Nic wielkiego. Przecież to pupil, dla którego kochający właściciele nieraz są w stanie daleko przesunąć granice.


PRZYGODY WSPÓŁCZESNE, CZYLI JAKIE?
Nowe przygody Bolka i Lolka to zbiór piętnastu opowiadań, spośród których każde jedno ma swój inny, atrakcyjny dla młodego czytelnika motyw przewodni. Są zmienne pory roku, a co za tym idzie, łatwe do wychwycenia ważne wydarzenia będące nieodłącznym elementem życia każdego polskiego dziecka. Choć historie uwite są wokół prozaicznych czynności takich jak zabawa z przyjaciółmi, lekcje, sprzątanie, zakupy czy wyjście na basem można doszukać się nieuciążliwych i niezagłuszających całości akcentów typowego, współczesnego życia – a trafnym tego przykładem są kwadratowe postaci ze snu wyjęte jakby rodem z gry Minecraft.


PIES TO NIE ZABAWKA
Tuż obok pozytywnych opowieści mieszczą się sprytnie ukryte lekcje dobrego postępowania. Przezwyciężanie swoich lęków, bezinteresowna pomoc, w końcu mocno akcentowana odpowiedzialność konsekwentnego dbania o czworonoga przygarniętego ze schroniska pojawiająca się w wielu rozdziałach. Zwierzę, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki, a najlepszym testem weryfikującym gotowość posiadania takiego pupila są między innymi pytania zawarte na końcu książki, na które zainteresowani tematem młodzi odbiorcy publikacji powinni sobie szczerze odpowiedzieć.


ILUSTRACJE
Niniejsza publikacja to przeszło czterysta stron kartek zapisanych wygodną, dużą czcionką, której towarzyszy kreska Sary Szewczyk wiernie oddającej obrazem klimat poszczególnych opowieści. Książka jest kolorowa, ładnie wydana, w solidnej oprawie. Przyciąga oko młodszego i starszego czytelnika, przyciągnęła i uwagę mojej czterolatki, z którą czytałam każdego wieczoru po pół rozdziału przed snem. I jedynie historia o cieczce wprowadziła mnie w drobne zakłopotanie, bo musiałam gęsto tłumaczyć maluchowi to i owo, reszta była dla niej przystępna i budziła emocje, od śmiechu po dreszczyk strachu.


PODSUMOWANIE
Powiew świeżości dla wielbicieli przygód Bolka i Lolka, w szczególności do samodzielnego czytania dla dzieci we wczesnych klasach szkoły podstawowej. Zabawna, pozytywna, poprawiająca humor i pouczająca publikacja z wielotematyczną treścią. Bo nie trzeba fantastycznych historii z paranormalnymi mocami, by móc się dobrze bawić i zadowolić apetyty dzisiejszych młodych czytelników.


wydawnictwo: Znak emotikon
kategoria: literatura dziecięca
ilość stron: 430
data wydania: listopad 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak emotikon.


13 komentarzy:

 1. Dobrze, że takie książki są nadal wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielki sentyment do przygód tych dwóch chłopców. Kiedy mój chrześniak będzie trochę starszy, na pewno kupię mu tę książeczkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma to jak Bolek i Lolek. Co prawda najbardziej lubiłam ich starsze przygody, ale nowym też bym mogła dać szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O jeny, chciałabym mieć tę książkę na półce w swojej kolekcji bajek! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czytać z dzieckiem książki o Bolku i Lolku. Ta na pewno by się nam spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O rany, toż to wspomnienie dzieciństwa! Chętnie poznam nowe przygody Bolka i Lolka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O Bolek i Lolek uwielbiam tych chłopaków. Z chęcią zajrzę do tej pozycji.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bolek i Lolek na ekranie w dzieciństwie. A teraz Bolek i Lolek na papierze?! Spełnienie moich dziecięcych marzeń! ♥.♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowna propozycja dla młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako dziecko uwielbiałam ich oglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Idealna dla mojej siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...