wtorek, 22 stycznia 2019

"Papierowe duchy" - Julia Heaberlin.
Morderca, siostra ofiary i jedna podróż.


Tajemniczy tytuł, budząca aurę niepewności okładka, w końcu dodatki, z jakimi do mnie dotarła. Powieść „Papierowe duchy” od razu rozbudziła nastrój czujności i podekscytowania, kartka z notesu przetrwania, czarnobiałe zdjęcia, na których ktoś migawką aparatu zdążył ująć niepowtarzalne chwile. To wszystko skutecznie wzmocniło mój apetyt na poznawanie tej historii. Co mogę powiedzieć o niej w ramach wstępu, przeczytawszy już całość? Że to na pewno książka oryginalna i nieprzewidywalna, taka, która jest w stanie wskrzesić emocje niespodziewane. Lubicie naszkicowane rozmazaną kreską thrillery psychologiczne? Zobaczcie co ma Wam do zaoferowania Julia Heaberlin.

ZARYS FABUŁY
W życiu starszego Carla już nic wielkiego nie miało się wydarzyć. Znany fotograf, skazany za zamordowanie młodej dziewczyny, ostatecznie trafił do specjalistycznego ośrodka, a wszystko na wskutek demencji, z powodu której został uniewinniony.

Po drugiej stronie barykady przez cały czas w cieniu stała jednak Grace, która skrupulatnie wiła sieć ambitnych planów, która drobnymi kroczkami zbliżała się do osiągnięcia celu teraz będącego jak na wyciągnięcie ręki. Siostra zamordowanej chce poznać prawdę.

Pewnego dnia do ośrodka Carla przybywa kobieta, która tłumaczy mu, że jest jego córką i chce zabrać go na wycieczkę. Tak rozpoczyna się nowy rozdział życia ich obojga. Ale jak się zakończy? Tutaj wszystko może być kłamstwem i wszystko prawdą. Czy roztrząsanie spraw minionych lat może wyjść na dobre?

NIETYPOWY DUET
Autorka książki postawiła na bardzo niestereotypowych bohaterów i zestawiła ludzi zupełnie sobie obcych, dzielonych różnicą pokoleń, co więcej – dzielonych pewną tragedią, na wskutek której na pewno nie stoją po tej samej stronie. Grace to ambitna i bardzo odważna kobieta. Jakże można byłoby inaczej nazwać człowieka, który jest w stanie stawić czoła mordercy? Osoba ze skrupulatnym planem, potrafiąca założyć na twarz maskę pozorów. A zarazem dziewczyna nosząca w sobie traumatyczne wspomnienia minionych lat. Drugą, niemniej istotną postacią powieści jest Carl, były fotograf, człowiek mający na swoim koncie dość ciężki bagaż przewinień. Czarna owca? Co zaskakujące, nie do końca. Mężczyzna cierpiący na demencję. Z jednej strony przedstawiony jako ten, który dopuścił się czynów najgorszych. Z drugiej potrafiący sypnąć żartem czy pokazać swoją wrażliwość. Aż sama się temu dziwię, ale całkiem go polubiłam. Bohaterowie powieści, wyraziści, wiarygodni i niecodzienni są więc jej ogromnym atutem. Choć nie ma ich tutaj całej gromady, potrafią dostarczyć odpowiedniej dawki niezbędnych dla czytelniczej satysfakcji wrażeń.


WOLNO, ALE DUSZNO
Książka niesie ze sobą aurę niepewności i mroku. Rozliczne fałszywe poszlaki, oczekiwania, zaskakujące scenariusze. Atmosfera jest dość gęsta, choć akcja wcale nie pędzi jak szalona, wręcz przeciwnie, czasami wydaje się mocno rozwleczona. Pojawia się szereg ambiwalentnych odczuć i wrażeń. Kto tak naprawdę jest ofiarą? Jaka była przeszłość? Co jest dobrem, a co złem? Co uczciwością, a co krzywdą? Bohaterowie potrafią namieszać w głowach zacierając wcześniej ustalone granice. A każdy z nich sporo ma do przekazania i sporo do powiedzenia.

MOTYW PODRÓŻY I FOTOGRAFIA
Autorka bardzo dobrze zarysowała także tło powieści. Dominujący motyw podróży, mapa Teksasu, kolejne miasta. Obok tego fotografia, pasja dokumentalisty, odzwierciedlona nie tylko poprzez treść, ale także czarnobiałe, wplecione w strony książki zdjęcia. Książka ma swój klimat i choć nie wywołała u mnie palpitacji serca, dała mi do myślenia.


PODSUMOWANIE
Polecam fanom thrillerów psychologicznych, którzy lubią delektować się treścią, nie oczekują dynamicznego rozwoju akcji, ale stawiają na duszną atmosferę, na dobrą kreację portretów i na element dezorientacji. Julia Heaberlin z pewnością zafundowała coś, czego jeszcze nie było.

wydawnictwo: W.A.B.
kategoria: thriller psychologiczny
ilość stron: 415
data wydania: 16 stycznia 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu W.A.B.

14 komentarzy:

 1. Ja bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Gdybyś chciała oddać ją w dobre ręce, obiecuję, że będę opiekować się nią najlepiej, jak potrafię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcie. Książkę już mam, ale jeszcze jej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na bank jest to książka, którą chciałabym przeczytać! Dopisuję do listy tytułów! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialne zdjęcia! Książka może też mi się spodobać, bo lubię duszną atmosferę i pewnego rodzaju zdezorientowanie ;). Zapisuję tytuł...

  OdpowiedzUsuń
 5. Thrillery psychologiczne jak najbardziej lubię, więc będę na książkę polować. Bałam się na początku, że będzie to jakiś horror o duchach - za nic bym wtey po nią nie sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam ten gatunek, dlatego chętnie się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. UUUU To chyba pozycja dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie książki;) Może jak się uwinę z zaległościami, to uda mi się ją upolować;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem jak najbardziej za. I z chęcią się z nią zapoznam.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie przepadam za takimi książkami, więc sobie odpuszczę :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie sięgałam po thrillery psychologiczne, ale chyba czas najwyższy.
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com
  Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Podoba mi się motyw podróży :) Poszukam tej książki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajna akcja promocyjna :) Thrillery psychologiczne to ja lubię :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...