środa, 2 stycznia 2019

"Morderstwo przy drodze krajowej 94" - Danka Braun.
Historia z życia autorki.


Danka Braun, poczytna autorka powieści kryminalno-obyczajowych, postanowiła obnażyć kawałek swojej rodzinnej historii. Wstrząsającej, ale stanowiącej dowód na to, że świat przestępców i zła to nie tylko literacka fikcja, ale element otaczającej nas rzeczywistości. Dziś recenzja książki, w której prawda miesza się z wyobraźnią i do napisania której posłużyła baza autentycznych zdarzeń. Przed Wami „Morderstwo przy drodze krajowej 94”. Gotowi na historię z inteligentnym detektywem Mirkiem Filerem na czele?

ZARYS FABUŁY
Prywatny detektyw Mirek Filer angażuje się w sprawę, w której to podejrzanym dokonania morderstwa w ramach zemsty zostaje jego własny księgowy.

Trzydzieści lat temu matka Leszka Szajny została brutalnie zamordowana. Przestępca został złapany, trafił do aresztu, zaś po odbyciu długoletniej kary wyszedł na wolność. Nie nacieszył się nią zbyt długo. Został zamordowany. Choć lista jego wrogów z pewnością może być długa, najmocniejszy motyw dokonania zbrodni i najsłabsze alibi ma właśnie Leszek. Czy dokonał zemsty i sam wymierzył sprawiedliwość posługując się zasadą oko za oko, ząb za ząb? A może w grę wchodzi ktoś zupełnie inny? Czy Mirek Filer zdoła zdemaskować winnego?

FAKTY, CZYLI COŚ Z ŻYCIA AUTORKI
Książka zaczyna się opisem prawdziwych zdarzeń, kiedy to ofiarą przestępcy padła teściowa Danki Braun zamordowana w 1983 roku. Winny, który został skazany na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności, po wyjściu z więzienia został znaleziony martwy. Czy popełnił samobójstwo? Czy ktoś go zabił? Od tego momentu rozpoczyna się literacka fikcja, w której to podejrzenia padają na Leszka Szajnę, syna ofiary sprzed lat i zarazem męża Danki Braun.

DETEKTYW, A NIE SUPERBOHATER
Głównym bohaterem powieści jest Mirek Filer, prywatny detektyw, który zmaga się z niełatwym wyzwaniem poszukiwania prawdziwego przestępcy zbrodni. Zadanie tym trudniejsze, że powiązane w dużej mierze z zaprzyjaźnionym z nim człowiekiem. Nie czyni autorka z Mirka superbohatera, wręcz naświetla jego słabości dotyczące prywatnego życia. Jako osoba wytrwała, gotowa do poświęceń, dociekliwa i ambitna może dotrzeć tam, gdzie niekoniecznie uda się dojść policji. Ludzki wymiar postaci z pewnością nadaje tej historii dodatkowej wiarygodności.

KRYMINAŁ Z WARSTWĄ OBYCZAJOWĄ
Różne poszlaki, mylne tropy, lista podejrzanych i jeden wyrazisty motyw główny. Poszukiwania zabójcy. Nie byłoby jednak książki Danki Braun bez dobrze rozwiniętej warstwy obyczajowej. Są więc miłosne rozterki bohaterów, dylematy, radości i tragedie. Dzięki temu cała historia wydaje się czytelnikowi bliższa, bardziej wyrazista i bardziej życiowa.


PODSUMOWANIE
Podzieliła się autorka kawałkiem rodzinnej, szokującej historii, co już samo w sobie staje się dobrą okazją do sięgnięcia po tę książkę. Udekorowała całość przystępnym stylem, w wyniku czego powstała powieść potwierdzająca dobrą kondycję prozy Danki Braun. Jeśli lubicie inteligentne powieści, w których śledztwo nie skąpi mylnych tropów i jeśli chcecie bliżej poznać samą autorkę, to jest właśnie to.

wydawnictwo: Prozami
kategoria: powieść kryminalna
ilość stron: 352
data wydania: listopad 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prozami.

10 komentarzy:

 1. Ja również polecam tę książkę. Bardzo mocno wciąga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko mi mówi ,że muszę skorzystać z twojego polecenia, także opierać się nie będę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę poznać wreszcie twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo miło wspominam powyższą powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Twórczości autorki jeszcze nie znam, ale nadrobię to. Takie kryminały bardzo lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio coraz bardziej lubujęsię w kryminałach, więc to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o niej! Bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka, z resztą jak każda w wykonaniu Danki Braun:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie czuję się zachęcona do tego by sięgnąć po tę książkę. Ciekawi mnie fabuła a i ta rodzinna szokująca historia dodaje jej smaczku i sprawia,
  że nie sposób się nią nie zainteresować ...

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Danki Braun, już widzę, że to błąd !:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...