czwartek, 21 lutego 2019

"Trudna miłość" - Gabriela Gargaś.
Zdrada, choroba, miłość i nadzieja w historii o życiu.


Miłość w większości kojarzy się z euforią, motylkami w brzuchu, w dalszym etapie ze szczerością, oddaniem, poświęceniem, szczęściem. Kojarzymy ją jako zjawisko pozytywne, a przecież to właśnie miłość niejednokrotnie staje się przyczyną łez, bólu i cierpienia. Bo przecież człowiek nie zawsze spotyka się z jej odwzajemnioną wersją i nie zawsze jest w stanie utrzymać ten stan szczęścia w ryzach. Mamy więc różne oblicza uczuć, dotyczące różnych osób, rozmaitych relacji i odmiennych wrażeń. Miłość może być zatem łatwa, prosta, głęboka, płytka, może być też trudna. I o tej ostatniej, oraz o jej wielu innych twarzach pisze Gabriela Gargaś.

ZARYS FABUŁY
Zdaje się, że dla Natalii życie powoli przestaje mieć jakiś sens. Monotonne obowiązki domowe, brak pasji, pełne poświęcenie się rodzinie, bo przecież tak trzeba. Być może gdyby była szczęśliwa w małżeństwie, sprawy wyglądałyby zupełnie inaczej. Tymczasem bieg czasu zupełnie wyjałowił jej codzienność z atrakcji, stąd trzydziestodziewięcioletnia kobieta, żona i matka nastoletniej Julki czuje, że jest już u kresu sił.

Los lubi jednak zaskakiwać, w czasie i miejscu, w którym nikt nie spodziewał się wielkich zmian. Kiedy Natalia podczas zakupów natrafia na pewnego Nieznajomego, widzi w nim mężczyznę idealnego, faceta ze swoich snów. Tak rozpoczyna się relacja, która… niewiadomo dokąd ją doprowadzi.

Rodzinna tragedia i stawianie czoła prawdzie z pewnością wiele zmienią, nie tylko w jej życiu, ale i w niej samej. Co ją czeka? I czy okaże się wystarczająco silna, by udźwignąć na swoich barkach ciężar wyzwań szykowanych przez otoczenie?

„KURA DOMOWA” PRAGNĄCA ZMIAN
Bohaterką powieści nie jest ani żadna piękność, ani też kobieta sukcesu. To Natalia, osoba w średnim wieku, „kura domowa” – bo tak o sobie mówi, która należy do przeciętnych, zwyczajnych i niezadowolonych ze swojego życia osób. A to chyba najgorsze uczucie z możliwych, bo przecież życie mamy jedno i chcemy przez nie przejść jak najowocniej i jak najlepiej. Z bohaterką powieści może się jednak utożsamiać wiele kobiet, bo przecież nieraz nachodzą nas chwile zwątpienia, widzimy swoje słabości i niedoskonałości.

DWÓCH MĘŻCZYZN… CZY SZYKUJĄ SIĘ ZMIANY?
U boku Natalii pojawia się dwóch mężczyzn. Jeden Nieznajomy, idealny, wnoszący w jej życie impuls do zmian. Kim jest? I czy aby na pewno wszystko w nim jest takie prawdziwe? Drugi, Wiktor – mąż, z którym przeżyła już tak wiele lat, zatracając umiejętność radowania się ze wspólnie spędzonych chwil. Zdaje się, że to małżeństwo chyli się ku rozpadowi, w dużej mierze dlatego, że brak w jego szeregach rozmowy. Bo nie ma nic gorszego niż tłumienie problemów wewnątrz siebie i niewykazywanie zainteresowania troskami drugiej osoby. To zabija. Zabija mocniej niż zdrada.

WIELE OBLICZ ŻYCIA
Jednym z czołowych bohaterów powieści jest zatem miłość. Tak, i to nie ta jednotorowa, dotycząca typowego staniu zakochania. Tutaj pojawia się wiele jej skomplikowanych ścieżek, jest ból, etapowe pokonywanie przeszkód, przebaczenie, zdrada, są poszukiwania, popełnione błędy, są trudy – trudy pojawiające się na drodze do miłości. Autorka naprawdę potrafi zaskoczyć, wcale nie tym wyszukanym, filmowym scenariuszem, a prozą dnia codziennego, ludzkimi słabościami. W historii czytelnik ma okazję przyjrzeć się także cierpieniu dziecka, chorobie, jest motyw hospicjum. Na brak palety emocji z pewnością nie można narzekać.


POWIEŚĆ OBYCZAJOWA
Bardzo życiowa, a zaskakująca historia. O ludziach takich, jak my, ciągnących za sobą bagaż wad i zalet. O wielu obliczach miłości, tej kojącej, jednoczącej, ale także tej niszczycielskiej, trudnej. Na pewno nie słodka, raczej mająca smak goryczy – powieść obyczajowa skłaniająca do refleksji i pobudzająca do zmian. A przecież o to chodzi w dobrej książce, by pozostawała na dłużej dając o sobie znać jeszcze na jakiś czas po zamknięciu ostatniej strony.

wydawnictwo: Dragon
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 350
data nowego wydania: styczeń 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Dragon.

15 komentarzy:

 1. Skoro to taka życiowa historia to zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być całkiem fajna :) Obserwuje :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie życiowe historie więc bardzo chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu mam na oku twórczość G. Gargaś :) Na pewno kiedyś po którąś z jej książek sięgnę :) Ta też może być całkiem niezła.
  Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to książka idealnie wpisując się w moje gusta czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam autorkę i lubię jej powieści, tej nie miałam jeszcze okazji przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki tej autorki, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka dla mnie. Lubię życiowe historie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie historię, myślę, że sięgnę po tę książke ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię twórczość autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może się skuszę na tę książkę. Jeszcze nie znam twórczości pani Gargaś, ale lubię życiowe powieści obyczajowe, nie przesłodzone, tylko prawdziwe :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do życiowych i skłaniających do przemyśleń książek chętnie zaglądam, więc myślę że i ta przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Znam jedną książkę pani Gargaś na razie i wspominam ją jako nijaką. Nie wiem czy chcę dawać jej kolejną szansę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się całkiem fajna, z chęcią spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...