wtorek, 26 lutego 2019

"(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie" - Natasza Socha.
Co się dzieje, gdy przestaje się kochać?
Historia pewnego małżeństwa i wypadku.


Mówi się, że miłość przychodzi niespodziewanie, w najmniej oczekiwanym momencie. Dopada cię strzała Amora i już. Dzieje się. Czasami wbrew zasadom, wbrew regułom czy założeniom. Jednak… czasami po latach okazuje się, że tak samo jak i przyjść, podobnie może też odejść. Miłość umiera, bo niedokarmiana i niepielęgnowana usycha niczym niepodlewany kwiat. Przekonują się o tym bohaterowie nowej powieści Nataszy Socha, którzy gdzieś na swojej wspólnej drodze zdążyli mocno się pogubić. Historia o prawdziwym, niekolorowanym życiu, o tym, jak nieprzewidywalny bywa los. Lubicie budzące do refleksji powieści obyczajowe? Zatem zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Zakochani, szczęśliwi, dobrze prosperujący finansowo. Małżonkowie, rodzice, Cecylia i Wiktor może z pozoru wyglądają na udaną rodzinę i być może kiedyś nią byli. Ale nie teraz. Bo w prozie dnia codziennego zdążyli zatracić jakże cenną umiejętność komunikacji. Jedyne, o czym marzą, to rozwód. Ale nawet o tym nie potrafią do końca ze sobą otwarcie porozmawiać. Kiedy Cecylia myśli o lepszym życiu, Wiktor znajduje pociechę w ramionach swojej młodej studentki.

Nagle jednak dzieje się coś, co całkowicie miesza wszystkim szyki. Wypadek samochodowy, na wskutek którego Cecylia zostaje unieruchomiona na wózku inwalidzkim. Wymagająca opieki musi odnaleźć ją u Wiktora, który mimo wszystko ma poczucie obowiązku względem żony.

Czy ta tragedia czegoś ich nauczy? Czy okaże się początkiem nowego, oddzielnego życia? A może szansą na pojednanie? Czym jest „niemiłość” i co się dzieje wtedy, kiedy jest prawdziwa?


STARE „NIEDOBRE” MAŁŻEŃSTWO
Stare, ale nie „dobre” małżeństwo – można by powiedzieć. Choć bohaterowie powieści mają już jakiś staż mieszkania pod jednym dachem, nie należą do par, które napawają się swoją bliskością. Wręcz przeciwnie. Oboje widzą, że pomiędzy nimi dzieje się coś niedobrego i wcale nie próbują tego ratować. Szukają pociech gdzieś indziej, Dopuszczają się gniewu, zdrady, ale przede wszystkim milczą. Ograniczają się do krótkich komunikatów. A przecież rozmowa, szczera, staje się bazą budowania i podtrzymywania każdego związku. Zwyczajni, zagubieni ludzie – z bagażem wad i zalet, ze słabościami, twardo stąpający po ziemi, dojrzali, a jednak skłonni do popełniania błędów. Na takich bohaterów postawiła autorka powieści, w wyniku czego zbudowała postaci bliskie sercu większości czytelników. Wiarygodni Cecylia i Wiktor być może nie zyskali mojej stuprocentowej sympatii, ale na pewno umiejętnie pobudzili moje emocje.

KRYZYS, WYPADEK I „NIEMIŁOŚĆ”
Akcja zaczyna się momentem kryzysowym małżeństwa bohaterów, ale nie tylko on stanowi główny motyw powieści. W fabułę wkrada się bowiem poważny zwrot akcji, życiowa tragedia, która zdaje się być końcem szans na szczęście. Zdaje się. Bo każdy koniec to także nowe początek. Opowieść o tym, jak łatwo się pogubić, jak prosto zniszczyć coś, co kiedyś wydawało się piękne. Historia o skrajnych uczuciach, wielkich dylematach, poważnych wyborach. Wszystko w granicach normy, bez naginania granic dramy, słodkości czy nierealności. Obraz walki o siebie, o przyszłość, o miłość… a może „niemiłość”? Książka, z której nie tak trudno wyciągnąć rozliczne wnioski i refleksje.


HISTORIA Z REFLEKSJĄ
Autorka nie boi się podejmowania ważnych tematów i robi to bazując na dość mocno gorzkiej fabule, której nastrój się jednak nie udziela, wręcz przeciwnie. Chce się więcej, bo gdzieś w zanadrzu czai się poczucie pragnienia wyjścia z tej całej sytuacji, z tego impasu, zaciekawienie finałem losów ludzi, którzy jakby żyli tuż obok nas, za płotem sąsiada. Stąd sądzę, że powieść z pewnością z powodzeniem trafi w gusta wielbicieli dobrych, polskich powieści obyczajowych, książek które angażują, ujmują prostotą, a jednocześnie przynoszą jakieś refleksje. Czym jest „niemiłość” i co przyniesie tragedia bohaterom powieści? O tym powinniście przekonać się sami.

wydawnictwo: Edipresse Książki
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 300
data wydania: 13 lutego 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Edipresse Książki.

14 komentarzy:

 1. Czytałam i w moim odczuciu, ta książka jest rewelacyjna. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

   Usuń
 2. Na pewno przeczytam. Bardzo cenię sobie książki autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę w końcu przeczytać jakąś książkę autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość autorki jest mi jeszcze nieznana, ale na pewno to nadrobię i sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. też chętnie sięgnęłabym po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze pióra tej autorki, ale z taką książka na pewno mogłabym to zmienić. Fajnie, że nie obawia się poruszać cięższych tematów.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowała mnie ta powieść nie tylko ze względu na piękną okładkę :) Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze książek Sochy, ale przyznam, że mnie kuszą ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest na mojej liście do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy potrzebujesz pomocy, aby przywrócić kochanka, który cię opuścił? pomóc rozwiązać problem niepłodności i zajść w ciążę? Jeśli masz trudności z zajściem w ciążę? Impotencja, Gonorrheal, STI (zakażenie przenoszone drogą płciową) Udar mózgu i cukrzyca, Fibroid, Uzyskanie zwrotu pieniędzy od tego, kto jest ci winien i odmówienie zapłaty, promocja pracy, astma itp. Dr.Obodo może ci pomóc .. Skontaktuj się z nim Jak najszybciej i wszystkie twoje problemy znikną na zawsze.

  E-mail: templeofanswer@hotmail.co.uk

  WhatsApp: + (234) 8155 42548-1

  OdpowiedzUsuń
 11. Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( +2348104102662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...