niedziela, 14 maja 2017

"Dzikie serca" - Suzanne Young. Skazani na Brooks Academy, skazani na miłość.


„-Strasznie się bronisz – mówi. Nie jestem wrogiem […]
- Może ja umiem tylko walczyć.
- A może ja walczę po tej samej stronie co ty."

To jedna z tych książek, które pomimo mało imponującej ilości stron niosą ze sobą spory ładunek emocjonalny. Jedna z tych, które nie prezentując zbyt wiele okładką potrafią zaskoczyć treścią. „Dzikie serca”, mogłoby się na pozór wydawać, jedna z wielu historii gatunku New Adult z traumami bohaterów w tle, to mimo wszystko powieść, po którą warto sięgnąć. Dlaczego? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Życie Savvy nie przypomina codzienności przeciętnej nastolatki. Napiętnowana rodzinnymi decyzjami musi radzić sobie z wychowaniem brata oraz nauką w specjalnej szkole, do której trafiła w wyniku pewnego niepochlebnego incydentu. Próbując poskładać trudną rzeczywistość, pomimo młodego wieku, niesie wystarczająco już ciężki bagaż doświadczeń. Wtedy jednak okazuje się, że zawsze może być gorzej. Może być też lepiej. Kiedy na jej drodze staje wyróżniający się z klasy, raczej oszczędny w słowach Cameron, Savvy przychodzi odkryć kawałek innego, szczęśliwszego świata. Tylko czy warto komuś zaufać w momencie, kiedy nie można już sobie pozwolić na kolejne rozczarowania?

AGRESYWNA BOHATERKA Z GOŁĘBIM SERCEM
Nieufna, ale mająca przyjaciół. Zaradna, choć odnosząca kolejne porażki. Wytrzymała, waleczna, na zewnątrz twarda, choć w środku wrażliwa, potrzebująca tego, czego potrzebuje każdy człowiek, wsparcia, bezpieczeństwa i miłości. Taka właśnie jest Savvy, główna bohaterka tej powieści. Niewyidealizowana, nie zawsze postępująca według wzorców idealnego zachowania, choć ja za każdym razem byłam w stanie ją zrozumieć. Cameron – to druga, nienarzucająca się czytelnikowi, aczkolwiek istotna postać tej książki. Chłopak posiadający dobry samochód i zamożnych rodziców nie powinien uczęszczać do szkoły, w której znajduje się zbieranina grzesznych nastolatków. Cameron nie jest ani zadufanym dupkiem, ani też wywyższającym się bogaczem. Jak zatem trafił w progi Brooks Academy? Według mnie autorka nie do końca dopracowała pomysł na fatalny incydent z nim związany, bo na tle całej jego dobroci takowy wydaje się mało uzasadniony. Niemniej jednak jako bohatera, całkiem go polubiłam.

UZALEŻNIENIA I PROBLEMY
Są także dobrze nakreślone postaci drugoplanowe, będące przedstawicielami różnorodnych problemów. Pojawia się więc zarówno temat alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków, są rozbite rodziny i jest chore dziecko, nie do końca sprawne umysłowo, jednak pomimo wszystko potrafiące autentycznie zmiękczyć czytelnicze serce. Osadzając akcję w szkole z młodymi ludźmi po przejściach, autorka przygotowała sobie spore pole manewru nie tracąc na wiarygodności. Wiele się tutaj dzieje i raczej trudno doszukać się przejaskrawionych elementów, nawet w kwestii uczucia, które poniekąd okazuje się jednym z najistotniejszych składników tej fabuły.

NIE TYLKO O MIŁOŚCI
„Dzikie serca”, jak sam tytuł sugeruje, to powieść o ludzkich uczuciach, pragnieniach, potrzebach – od tych podstawowych zaczynając, na ambitnych kończąc. Pojawia się tutaj stawiający nieśmiałe kroki związek młodych osób, ale to nie ten typ powieści, w której słodka miłość pokonuje wszystkie trudy. Autorka zachowała równowagę sypiąc równą garścią szczęścia i smutku oraz pamiętając o tym, że życie nie jest bajką i nie zawsze wszystko dzieje się tak, jakbyśmy tego chcieli.

PODSUMOWANIE
Nieprzesadzona, wielowątkowa, mądra powieść dla młodzieży. O ludziach z problemami, o rozbitych rodzinach, przyjaźni i miłości. Z happy endem uczącym akceptacji tego, co przynosi nam życie. Podobało mi się, a przyznam, że sięgając po tę książkę spodziewałam się raczej romantycznej historii ze schematyczną koncepcją uzdrawiającej mocy uczucia i niczym więcej poza tym. Nie wiem, czy zapamiętam tę powieść na długo, ale przeczytałam ją w jeden wieczór i to nie tylko dlatego, że liczy niespełna 300 stron. To po prostu dobra książka.

moja ocena: 7-/10
wydawnictwo: Feeria Young
ilość stron: 264
data wydania: kwiecień 2017


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję księgarni dadada.pl
http://dadada.pl/

18 komentarzy:

 1. Wielowątkowa powieść dla młodzieży - to brzmi nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niczym nie przypomina ona słodkiej historyjki dla nastolatków. Sporo się tutaj dzieje, a zachowana równowaga szczęścia i smutku czyni ją wiarygodną. Polecam :)

   Usuń
 2. Wydaje się być ciekawa dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno. Nawet dla dojrzalszego czytelnika. Bo to nie jest słodka historyjka o miłości. Sporo tutaj prawdy i brutalności życia.

   Usuń
 3. A dla mnie okładka jest piękna :) Może nie mówi zbyt wiele o książce ale przyciąga. Ja narazie sobie obiecałam odpuścić wszystkie młodzieżówki, bo jestem jakaś wobec nich nieobiektywna, jednak jak najdzie mnie ochota będę pamiętać o tej książce :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, jeśli będziesz szukała czegoś dla młodzieży, ta książka jest świetna. Nie ma tutaj tej słodkości i miało wiarygodnych przypadków, które nieraz występują w powieściach New Adult. Teraz czytam jednak "Co przyniesie wieczność" Jennifer L. Armentrout i jestem jeszcze bardziej oczarowana. Póki co jednak nie dotarłam jeszcze do połowy, więc wszystko może się zmienić.

   Usuń
 4. Lubię niebanalne historie dla młodzieży i mam nadzieję, że ten tytuł wpisze się do tej grupy. Przekonam się niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest bardzo wiarygodna, bo nie wszystkie problemy rozwiązują się tutaj jak za dotknięciem różdżki, jak to nieraz bywa w przypadku powieści New Adult. Podobało mi się :) Teraz jestem w trakcie "Co przyniesie wieczność" Jennifer L. Armentrout i jestem pod mega wrażeniem. Nie potrafię się oderwać, choć jeszcze nie dotarłam do połowy, więc wszystko może się zmienić. Czytałaś może już?

   Usuń
 5. Bardzo, bardzo lubię sięgać po tego typu pozycje. Książki młodzieżowe należą do jednego z moich ulubionych gatunków, bo w trakcie czytania są niezobowiązujące i można przy nich odpoczywać. Tą lekturę mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie takie samo zdanie o tym gatunku literackim. To, dokładnie tak samo jak w Twoim przypadku, jeden z moich ulubionych :) Książkę polecam.

   Usuń
 6. Mimo swojego wieku czasem lubię sięgnąć po powieści dla młodzieży ;) zapamiętam tytuł;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do młodzieży już nie do końca się zaliczam, a powieści tego gatunku to jedne z moich ulubionych :) Ten tytuł polecam.

   Usuń
 7. Dobrze, że jest wiarygodnie napisana. Po okładce nie zwróciłabym na nią uwagi, ale już po Twojej opinii tak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Przyznam,że okładka wręcz trochę mnie zniechęciła. Ale coś mnie pchnęło w kierunku tej historii i nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

   Usuń
 8. polecę ją siostrze, która własnie wkracza w dorosłość, a później pewnie przeczytam ją sama

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ma wielkie szanse na to, by przypaść jej do gustu. Polecam i Tobie. Ja już młodzieżą do końca nie jestem, a bardzo mi się podobała.

   Usuń
 9. Dawno już nie czytałam książki dla młodzieży, chętnie dam szansę ,,Dzikim sercom" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...