niedziela, 29 kwietnia 2018

"Nieznana terrorystka" - Richard Flanagan.
Tak niewiele wystarczy, by zniszczyć komuś życie.


„Polityka umieszcza człowieka w centrum życia i w permanentnej opozycji do wszechświata. Miłość przeciwnie, wypełnia człowieka kosmosem.”

Nie znałam prozy autora, nie przyciągnęła mnie okładka i nie jestem wybitną fanką thrillerów. Po jakie licho sięgnęłam zatem po tę książkę? Zainteresował mnie tytuł. Jak się okazuje, czasami tyle wystarczy, by wejść pomiędzy słowa danego, fikcyjnego świata. Choć w tym wypadku fikcja aż bije po oczach swoim realnym wydźwiękiem. I przerażającym zarazem… Czy australijski pisarz i zarazem laureat Nagrody Bookera ujął mnie swoją propozycją? Jeśli chcecie przekonać się o tym, że media to naprawdę kierująca losami społeczeństwa władza i macie wystarczającą ilość nerwów, by obserwować jak rodzi się strach, zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Życie Doll, zadowolonej ze swojej codzienności tancerki erotycznej, zmienia się w ciągu jednej nocy. Bynajmniej nie na lepsze. Kilka chwil spędzonych w ramionach przystojnego nieznajomego gotuje jej piekło. Następnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że jest podejrzana o udział w zamachu terrorystycznym. Wystarczy jeden poszlakowy artykuł ratującego swoje cztery litery dziennikarza, by uruchomić lawinę wydarzeń. Tak rodzi się strach. Tak właśnie wygląda rzeczywistość współczesnego świata. Witajcie w XXI wieku, w społeczeństwie rządzonym nie przez prawo, ale przez media, układy i pieniądz.

RUSZYŁA MASZYNA PO SZYNACH OSPALE…
Zaczyna się opornie. Pierwszych kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt stron to opis życia zwyczajnej dziewczyny. Autor skupia się na detalach. Buduje dokładny obraz, misternie tkając bazę swojej powieści. Potem następuje wielki bum i wszystko nabiera tempa, co nie oznacza, że zabraknie miejsca na moment oddechu, na refleksję i detale. Kiedy już zaczęłam powątpiewać w atrakcyjność tej książki, fabuła zdążyła się opamiętać.

PRAWDZIWY OBRAZ WSPÓŁCZESNEGO LĘKU
Książka nie skupia się na surrealistycznych obrazach wyjętych rodem z kina akcji. Tutaj podstawą okazują się współczesne realia, świat politycznych układów, medialnej nagonki i pragnienie wybicia się za wszelką cenę, nawet kosztem zniszczenia komuś życia. Autor uświadamia dobitnie, i tym właśnie przeraża, jak lawinowo mogą potoczyć się dewastujące czyjś spokój zdarzenia rozpoczęte artykułem bezlitosnego dziennikarza. Niewinna dziewczyna staje się tak zwanym „WANTED” Australii i nikogo nie interesują już szczegóły. Informacja trafia pomiędzy społeczeństwo budząc strach, współczesny lęk przed terroryzmem karmiony stereotypami. I choć tło powieści jest oczywiście fikcją, aż razi po oczach naturalnym wydźwiękiem. To z pewnością odbiegający od sztampowych powieści tego rodzaju thriller, dla którego priorytet stanowi nie tylko rozrywka, ale także przekaz.


THRILLER I DRAMAT
Rzeczywistość zmanipulowanych faktów, nieczystych gier i kulisy mediów w dopracowanej, choć wymagającej skupienia powieści Richarda Flanagana to mieszanka sensacji i dramatu trudna do upchnięcia w ramach jednego gatunku. Wiarygodna, mądra, wartościowa książka długo się rozkręca, za to odpłaca się za cierpliwość rzetelną i niestandardową fabułą. Nie powiem, że czyta się szybko. Nie czułam nieodpartej chęci poznawania każdego kolejnego rozdziału, choć skłamałabym mówiąc, że się nudziłam. Polecam więc tym, którzy szukają szokującej prawdziwością historii z ujętym na kartach tłem wybiegającym poza literacką fikcję.

wydawnictwo: Literackie
kategoria: dramat/thriller
ilość stron: 328
data wydania: luty 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

11 komentarzy:

 1. Chcę w końcu poznać twórczość Flanagana, jednak od tej książki na pewno nie zacznę naszej przygody, bo jednak tematycznie nie do końca mnie intryguje - za to inne jego powieści już bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także zamierzam poznać jego książki. Nabrałam na nie apetytu po tej lekturze, która była moim pierwszym zetknięciem się z jego twórczością.

   Usuń
 2. Słyszałam co nieco o tej książce. Chyba przeczytam :) ale póki co mam dużą kolejkę TBR ❣️

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, choć należy mieć na uwadze to, że książka wymaga początkowo cierpliwości. Za to potem sporo od siebie daje :)

   Usuń
 3. Wiarygodna, mądra i wartościowa, to mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Ci się spodobać, choć początkowo wymaga sporo cierpliwości :)

   Usuń
 4. Ciekawa propozycja, myślę, że to będzie dobra lektura :) Lubię książki, które są wartościowe.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta zdecydowanie niesie ze sobą wielki przekaz. Wymaga cierpliwości na początku, ale potem się odpłaca.

   Usuń
 5. Bardzo mnie zaintrygowałaś. Takie oskarżenie o terroryzm to coś dla mnie nowego i jak najbardziej chciałabym poznać ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieczęsto sięgam po takie książki i na początku byłam nią trochę poirytowana. Za to potem wszystko się rozkręciło.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...