środa, 25 kwietnia 2018

"Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś" -
Alicja Kubiak, Jan Kurzela. Pośród dzikich plemion.


„Praktycznie każda wyspa ma nam co innego do zaoferowania. Żadna nie jest taka sama, ba, nie są one nawet w najmniejszym stopniu do siebie podobne.”

Pomimo tego, że świat idzie z postępem i niewiele już pozostało miejsc, w których tradycja wciąż wygrywa w starciu z cywilizacją, doszukujący się wrażeń łowcy przygód wciąż jeszcze mogą nacieszyć oczy i uszy dziewiczą kulturą. Nie do wiary? A jednak. Alicja Kubiak i Jan Kurzela, w nowej książce „Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś” zabierają czytelnika w głąb oryginalnych i dzikich zakamarków południowo-wschodniej Azji. Macie ochotę wyruszyć w podróż śladami ich przeżyć? Zapraszam wpierw do zapoznania się z recenzją wspomnianej publikacji.

ZARYS FABUŁY
Słuchają opowieści o ludożercach, którzy pomimo zaprzestania kultywowania przerażających zwyczajów, wciąż mają w sobie charakterek przodków. Przyglądają się mumiom wodzów w Dolinie Baliem czy poznają proces budowy wysokich domów Korowajów. Trafiają pośród tych, którzy na znak żałoby odrąbują sobie siekierką kolejne palce i uczestniczą w nietuzinkowym pogrzebie Torajów. Polscy podróżnicy obierają sobie za cel tereny niebezpieczne, ale intrygujące, oryginalne pod względem kulturowym, bo wciąż zamieszkiwane przez plemiona stroniące od cywilizacji. To pełna wrażeń przygoda, która choć wymaga poświęceń, dostarcza podróżnikom niezapomnianych wspomnień. Oni zaś postanawiają się nimi podzielić.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA PYTANIA
Czym jest adopcja w formie zemsty? Czy można zrobić sobie poduszkę… z czaszki? Jak wyglądają urodziny Sułtana w Brunei? W jakie trzy światy wierzą mściwi Asmaci? Jakie wrażenia wynosi się ze spotkania z orangutanem? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w książce. Ciekawostek, szokujących faktów i zarazem opowieści niebędących fikcją z pewnością nie brakuje.

TROPAMI DZIKICH PLEMION
To nie jest podróż tropem zabytków czy tym bardziej luksusów. To wielka wyprawa w nieznane, której metą okazują się nie miejsca, a tworzący je ludzie. Wsłuchując się w słowa przewodnika, przy dźwięku rytualnych tańców i obrzędów wyganiania złych duchów, polscy podróżnicy odkrywają mroczną przeszłość plemion, przyglądają się kulturze, która dla mieszkańców cywilizowanych krajów często sprawia wrażenie absurdu. W tle tej wielkiej przygody egzotyczna flora i fauna, wspomniana w opowieściach i uwieczniona na zdjęciach. Łącznie z rajskim ptakiem, albo raczej na nieszczęście jego i turystów, łącznie z wykonanymi z jego piór nakryciami głowy.


JESTEM NA TAK
Podoba mi się to, że autorzy stawiają na przedstawianie osobistych wrażeń, kwestię oczywistych faktów sprowadzając do minimum. Dominują dialogi, zasłyszane opowieści, a kropką nad „i” okazują się kolorowe zdjęcia uświadamiające czytelnikowi przestrzeń dzielącą świat cywilizacji od świata ludzi decydujących się na życie rządzone wyłącznie prawami natury. Jeśli więc macie ochotę odkryć kawałek orientalnego i zaskakującego zakątka Ziemi, książkę jak najbardziej Wam polecam.


wydawnictwo: Novae Res
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 336
rok wydania: 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res.
 

16 komentarzy:

 1. Książkę chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O rany kocham książki z przyjemnością przeczytam :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi zachęcająco. Jeśli będę miała możliwość przeczytania tej książki, na pewno nie odmówię lektury. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawa relacja z jakże egzotycznych zakątków Ziemi. Polecam :)

   Usuń
 4. Nie do końca to moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Może kiedyś będziesz szukać czegoś w tym temacie.

   Usuń
 5. Wiesz, że nie przepadam za tego typu literaturą aczkolwiek książka wydaje się w porządku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem wiem :) Ja miałam ochotę ją sprawdzić, bo zdziwiłam się, że Novae Res wydaje też książki tego gatunku. Dotąd zawsze sięgałam po literaturę podróżniczą wydawaną przez Bernardinum. Niemniej jednak książka okazała się ciekawa.

   Usuń
 6. Bardzo lubię książki podróżnicze, więc może i tę kiedyś przeczytam. Zwłaszcza, że akurat o Indonezji czytałam niewiele. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie bardzo ciekawy zakątek świata :) Książkę zatem bardzo polecam.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Tę bardzo polecam. Jest ciekawa i opowiada o naprawdę dzikich zakątkach świata.

   Usuń
 8. Może mi się spodobać ta książka. Chętnie poznałabym te dzikie zakątki świata. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę ciekawa pozycja. Jak najbardziej polecam, jeśli lubisz taką tematykę.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...