piątek, 16 lutego 2018

"Mała Cyganeczka" - Wioletta Piasecka.
Czytamy mądre historie dla dzieci.


„- Daj mi swoją przyjaźń, jeśli możesz – popatrzyłam jej prosto w oczy. – To cenniejsze niż wszystkie rzeczy na całym świecie.”

Papusza była polską poetką piszącą w języku romskim. Jako jedna z niewielu kobiet swojego środowiska nauczyła się czytać i pisać. I choć od czasów jej aktywnej twórczości minęło sporo czasu, Papusza magicznym słowem oczarowała i wiąż czaruje wielu ludzi, także autorkę książeczek dla dzieci – Wiolettę Piasecką. Pisarka postanowiła zatem wykorzystać postać legendarnej Cyganki w swojej publikacji dedykowanej tym najmłodszym. Przed Wami „Mała Cyganeczka”.
 
ZARYS FABUŁY
Do niewielkiej wioski, w której mieszka Marysia, przyjeżdżają ze swoim taborem Cyganie. Egzotyczni dla mieszkańców ludzie, budzą wiele kontrowersji, a niesłuszne oskarżenia padające w ich kierunku wywołują wśród dzieci panikę. Wtedy to Marysia poznaje Lalkę, młodą Cyganeczkę, która otwiera jej oczy na piękno świata, o którym dotąd nie miała pojęcia. Wzajemna pomoc dziewczynek przeradza się w przyjaźń, głęboką więź, która pozostanie z nimi na zawsze. Nawet wtedy, kiedy po cygańskim taborze pozostanie jedynie grająca w sercu muzyka.


ZAMIAST KSIĘŻNICZKI, CYGANECZKA
Autorka postawiła na niestandardowe opowiadanie, baśń, w której brak księżniczek, zwierząt czy typowych dla tego gatunku bohaterów. Pojawiają się w zamian za to postaci dwóch młodych dziewczynek, które kierując się stereotypami pozostają zamknięte na nowe przygody. Na szczęście tylko na chwilę. Marysia, o jasnej cerze i Lalka, śniada Cyganka, wychowane w różnych środowiskach stanowią dowód na to, że pomimo dzielących je granic, tradycji, zwyczajów i wyglądu, potrafią funkcjonować na jednej powierzchni, bo przecież do szczęścia wystarczy otworzyć serce na innych i chcieć ich wysłuchać.


O TYCH WARTOŚCIACH NAJWYŻSZYCH
Jak na niepozorną książeczkę dla dzieci, „Mała Cyganeczka” to historia z bardzo wartościowym przekazem. Akcentująca istotę przyjaźni i tolerancji, jakże istotnych w dzisiejszych czasach. W towarzystwie prostych, ale pięknie brzmiących słów i wzruszającego zakończenia, młody czytelnik ma okazję czerpać istotną i przyjemną lekcję właściwych wzorców postępowania. A przy tym, mniej czy bardziej świadomie, poznaje także część kulturowego dziedzictwa naszego kraju. Aż wstyd przyznać, o Papuszy nie miałam dotąd zielonego pojęcia.

KOLOROWY ŚWIAT
Całej historii towarzyszy kolorowa, przyciągająca oko oprawa graficzna. Wyrazista kreska Alicji Groszek oddaje klimat zapisanych słów, a spora czcionka umożliwia łatwe czytanie także i tym czytelnikom, którzy dopiero rozpoczynają samodzielną przygodę z literaturą. Moja córka, choć zna dopiero kilka liter, siedziała i słuchała tej historii z wielkim zainteresowaniem dopytując tylko, kim są ci cali Cyganie. Myślę, że warto zaopatrzyć biblioteczkę swojego dziecka w tą właśnie książeczkę. A ja cieszę się niezmiernie, że mogłam odkryć twórczość Wioletty Piaseckiej. Oby więcej takich publikacji na naszym rynku.


wydawnictwo: Niko
kategoria: literatura dziecięca
ilość stron: 56
rok wydania: 2017

A taki oto zestaw obowiązkowy przy czytaniu dostałam w prezencie wraz z książeczkami :)


Za książkę i piękny prezent dziękuję Autorce. 

15 komentarzy:

 1. Świetne historie. Bardzo wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę. Dla dzieci nauka i przyjemność w jednym.

   Usuń
 2. Ciekawa propozycja dla dzieci. Mogłaby się ta książka spodobać mojemu dziecku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tak pięknie wydane książki ;) Super prezenty i gratuluję autografu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Autorka bardzo mnie zaskoczyła tymi wszystkim dodatkami.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, ale przede wszystkim bardzo mądra i wartościowa treść.

   Usuń
 5. Dla dzieci rzeczywiście świetna lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądra, kolorowa, poruszająca nieoklepany temat. Bardzo mi się podobała.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Ładnie wydana i z bardzo wartościową treścią.

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy zestaw, ale książeczka raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Gdybym nie miała dziecka też może bym się nie pokusiła. Ale razem z córką naprawdę czytałyśmy z zapartym tchem.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...