środa, 18 lutego 2015

"Zostań ze mną" - J. Lynn (Tom 1)

 
 
Miłość mało kiedy przychodzi zapowiedziana. Najczęściej zaskakuje w najmniej przewidywalnym momencie, spadając niczym grom z jasnego nieba. Niezaplanowana atakuje całe ciało i duszę, a człowiek odczuwa coś w rodzaju przyjemnego paraliżu, odbierającego zdolność prawidłowego funkcjonowania. Możemy planować sobie życie i układać jego scenariusze, ale kiedy wedrze się w nie to głębokie uczucie, już nic nie jest takie samo, bo nasz świat radykalnie ulega zmianie, stając w blasku ciepłego światła. O tym, jak to jest kochać, miała okazję przekonać się Calla, bohaterka książki „Zostań ze mną” autorstwa J.Lynn.

Calla, młoda studentka pielęgniarstwa realizuje swoje założenia, dążąc do ściśle wyznaczonych celów. Jej mało rozrywkowa i rutynowa codzienność zostaje przerwana w momencie, kiedy chcąc opłacić czesne, dziewczyna orientuje się, że na jej koncie nie zostało nic. Calla zdaje sobie sprawę z tego, że matka, do której się nie przyznawała, zabrała jej wszystko, chociaż ciężko było jej w to uwierzyć. Uzależnienie do alkoholu i narkotyków bywa jednak tak silne, że rodzic jest w stanie pozbawić jakichkolwiek szans na szczęście nawet swoje własne dziecko.  Dziewczyna postanawia odwiedzić rodzinny dom, chociaż rany fizyczne i psychiczne nie pozwalają jej na zapomnienie o niechcianej przeszłości. Wkraczając z obawą w progi baru prowadzącego przez jej matkę, Calla spotyka kogoś, kogo nigdy by się nie spodziewała. W chylącym się dotąd ku upadkowi lokalu pracuje bowiem nowy barman, młody i niezwykle urodziwy chłopak. Jax, bo tak ma na imię, okazuje się bardzo sympatycznym człowiekiem. Na wieść o tym, że Calla jest córką jego pracodawczyni, otwierają się w nim pokłady różnorodnych emocji, a opiekuńczość i troska dominują jego zachowanie. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że wokół niej dzieje się coś dziwnego, a wkrótce dowiaduje się, że jej matka zniknęła, zyskując przy tym wielu odgrażających się wrogów. Jax wie, że Calla wymaga pomocy i opieki toteż postawia ją tym obdarzyć.

Calla to dręczona przeszłością, krucha istota, której rana na ciele odebrała pewność siebie i szansę na los zwykłej nastolatki. Gorsze od fizycznego okaleczenia są jednak rysy na psychice, wynikiem czego dziewczyna dotąd nie wstąpiła w żaden partnerski związek. Brak bliskich osób i zła sytuacja finansowa stawiają jej życie pod wielkim znakiem zapytania, a najgorsze jest to, że z wszystkim musi radzić sobie sama.
Jax to z kolei odważny, przystojny i niezwykle miły chłopak, który o sytuacji matki bohaterki wie o wiele więcej, niż może jej powiedzieć. Uczynny oraz mający poczucie obowiązku, także został mocno doświadczony przez bieg zamierzchłych lat. Kiedy w jego życiu pojawia się Calla, Jax postanawia otoczyć ją opieką i to nie tylko ze względu na fakt, że jest córką jego pracodawczyni. Dostrzega w niej bowiem to, czego dotąd nie widzieli inni. Pomiędzy nimi rodzi się więc coś, co może okazać się dla nich obydwu lekiem na okaleczone dusze.
„Miałam problem. To znaczy jasne, miałam mnóstwo problemów, ale doszedł do nich jeszcze jeden. Chciałam go lepiej poznać. Jacksona - Jaksa – Jamesa, a przecież nie powinnam. To powinna być ostatnia rzecz, na jakiej mi zależało, ale tak było.”
J. Lynn, czyli autorka owej książki, nie po raz pierwszy zaprezentowała mi swój talent. Mój pierwotny kontakt z jej twórczością miał miejsce dzięki książce „Zaczekaj na mnie”, która bardzo przypadła mi do gustu. „Zostań ze mną” to także powieść gatunku New Adult, co oznacza, że dedykowana jest głównie ludziom w wieku 18-25 lat. Z doświadczenia jednak wiem, że książki tego typu są bardzo chętnie czytane także przez starsze kobiety.

Czytelnik trzymający w ręku ową powieść, ma okazję zderzyć się z losem młodych ludzi, którzy pomimo młodego wieku i tak sporo już wycierpieli. Przeszłość, która zdążyła pokazać im mroczne zakamarki życia, nie jest jednak w stanie odebrać im szansy na szczęście i nadziei na to, że to właśnie oni tworzą przyszłość i to dzięki nim może zyskać ona zupełnie inny wymiar. Tkwiąc jednak w świecie pełnym moralnego brudu, chociaż pozostając czystymi, mają do przebrnięcia długą drogę. Ucząc się siebie nawzajem stawiają czoła przeszkodom, naprawiając błędy innych, by móc zbudować pewny grunt.

Książkę czyta się szybko, a lekka narracja i ciekawe dialogi korzystnie wpływają na odbiór całej treści. Różnorodni bohaterowie, w tym Calla i Jax – tak bardzo od siebie inni, są urozmaiceniem i dowodem na to, że zawsze można znaleźć wspólny punkt odniesienia. Porywająca, pasjonująca i wzruszająca opowieść o miłości, wzbogacona elementami sensacyjnymi, to idealna lektura dla każdej kobiety. Uczucie, niewinne, ostrożne i szczere, które się tutaj pojawia, uczy bohaterów żyć na nowo i odkrywa przed nimi także te radosne elementy istnienia.

Czytelniczki spodziewające się ogromnego pożądania mogą odrobinę się rozczarować, bo tym razem autorka postawiła na szczere uczucie, które nie od razu potrzebuje wrażeń i uniesień. Jax pozwala Calli wyzwolić się z łańcuchów przeszłości ciemiężących jej umysł niczym więzienne kajdany, a robi to w taki sposób, by nieprzymuszenie i etapami sama odzyskała pewność siebie. Tylko tak, cudownie oczyszczona prawdziwym uczuciem, może trzeźwo spojrzeć na otaczającą ją rzeczywistość i na mężczyznę, który u jej boku tkwi niczym piękny anioł stróż, troszcząc się wyłącznie o jej życie. Oczywiście autorka nie poskąpiła namiętności, która wisi w powietrzu, bo nawet poraniona losem Calla nie jest w stanie ślepo patrzeć na urok przystojnego Jaxa.
Autorka, oprócz historii miłości, oferuje czytelnikowi także wątek kryminalny, bo poprzez wprowadzenie drugoplanowych bohaterów mających szemrane interesy, robi się ciekawiej, niebezpieczniej i mroczniej. A wszystko to wzbudza chęć sięgnięcia po kolejny tom, by móc jeszcze dokładniej przyjrzeć się dalszym losom bohaterów.

Książkę, jak już wspomniałam, polecam dziewczynom w każdym wieku, jednak w szczególności młodzieży. Czego może Wam tutaj brakować? Jeżeli nastawiacie się na liczne chwile uniesienia oraz na burzliwe chwile pary, która po wyniszczającej kłótni powraca do siebie w wielkim stylu – możecie się rozczarować. Zbyt mało usatysfakcjonowane mogą być także fanki bardzo niegrzecznych chłopców, którzy zmieniają się pod wpływem głównych bohaterek. Jeżeli jednak szukacie po prostu powieści o miłości, ciekawej, szczerej i płomiennej oraz jeżeli wierzycie w moc tego uczucia – zachęcam do lektury. Bo urok Jaxa, jego poczucie humoru, rycerskość, odwaga i wielkie serce, mogą ocieplić chłód każdego zimowego wieczoru. Ta książka to nadzieja na to, że życie może być piękne nawet wtedy, kiedy wydaje się, że już nic nie jest w stanie oświetlić jego mroku.

„- Już ci powiedziałem, że jesteś ze mną bezpieczna. Zawsze. Mówię serio. Jeśli tylko będziesz chciała odkrywać coś nowego, przy mnie będziesz bezpieczna.”

moja ocena: 5-/6
wydawnictwo: Amber
data wydania: 29 stycznia 2015
liczba stron: 272

 Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Amber.

 

6 komentarzy:

 1. Myślę, że warto zapoznać się z ta powieścią i tak tez zrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już przeczytałaś? Ja dopiero dostałam tę książkę, na razie czeka na swą kolej ale okładkę (w porównaniu do innych z tej serii) ma przepiękną!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dostałam wczoraj, ale jakoś nie mogłam w nocy spać, więc miałam sporo czasu na przeczytanie ;)
   Miłego dnia!

   Usuń
 3. Tak jak z zapowiedzi wynikało książka, ciekawa, z chęcią do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. J. Lynn :) Uwielbiam jej książki, trafia do mnie jak mało kto, ale muszę mieć "ten" dzień żeby po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...