środa, 11 lutego 2015

"333 popkultowe rzeczy... PRL" - Bartek Koziczyński

 
 
Czasy PRL-u wydają się przeszłością, z którą z pozoru niewiele mamy już wspólnego. Puste półki
sklepowe, kartki na mięso czy niekończące się kolejki… Życie wtedy z pewnością nie było łatwe, a o wielu niewygodach mało kto już pamięta, no bo lepiej zapomnieć. Teraz rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jest barwniejsza, bardziej urozmaicona, ale też i mniej zachwycająca, bo ludzie oczekują tak wiele, że nie w sposób ich zadowolić. Kiedyś wszystkiego było mało i właśnie to był klucz do prawdziwego szczęścia, bo kiedy coś się pojawiało, każdy potrafił to docenić. Toteż nic dziwnego, że na wspomnienie o typowych dla PRL-u rzeczach, na twarzach wielu ludzi gości uśmiech, bo barwne obrazy wyłaniające się spośród szaroburej wtedy rzeczywistości, są tak intensywne, iż cieszą do dziś.  
Bartek Koziczyński wychodzi więc naprzeciw z książką „333 popkultowe rzeczy… PRL”, która z pewnością odświeży pamięć wielu Polakom.

Guma „Donald” z pewnością o wiele bardziej cieszyła dzieci, aniżeli jakakolwiek inna w dniach teraźniejszych. „Czterej pancerni i pies” z pewnością mocniej wyryli się w pamięci, niż współczesne seriale, których mamy na pęczki. Na „Jacka i Agatki” czekało z niecierpliwością o wiele więcej dzieci, aniżeli teraz na którąkolwiek z kolorowych bajek, a zdjęcia biustu Danuty Lato pobudzały fantazję mężczyzn mocniej, niż nowoczesne filmy porno. Wymienione przykłady to tylko garstka spośród ogromnego grona pozostałości po czasach PRL-u. Bo chociaż z pozoru nie było wtedy nic, to jednak coś być musiało. Jak się okazuje, chociaż ludzie nie mieli zbyt wielkiego wyboru, stawiano na jakość, a ta była na całkiem wysokim poziomie. W książce Bartka Koziczyńskiego natkniemy się na „Fasolki”, Kingsajza”, „Fantasolo” czy „Buty na słoninie”, a przekrój tematyki jest tutaj naprawdę szeroki. Wiele z tych przedmiotów czy zjawisk, na wspomnienie o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, od razu przychodzi do głowy. Niektóre zaś zaskakują, oczywiście bardzo pozytywnie, niosąc ze sobą ogromną ilość wspomnień. Bo chociaż czasy, o których mowa, były dla wielu ludzi ciężkim okresem, to jednak właśnie wtedy człowiek potrafił szczerze okazywać radość i prawdziwie się z czegoś cieszyć.

Książka „333 popkultowe rzeczy… PRL” to doskonale ułożony, ogromny i rzetelnie opracowany zbiór różnorodnych produktów, osób oraz innych wspomnień, a wszystko to wiąże się z ubiegłymi latami niedemokratycznej Polski. Znajdziemy tutaj bajki, którymi cieszyły się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Pojawiają się gwiazdy muzyki czy też i filmu, czasopisma, produkty spożywcze, ubrania, materiały, książki, zjawiska społeczne i wiele innych, a wszystko to okraszone jest magią tamtych lat – ubogich, ale zarazem jakże i bogatych we wspomnienia. Każda z rzeczy ma tutaj swoje miejsce i krótką notatkę, która przybliża cały temat tym świadomym o czym mowa, ale i takim, którzy ze względu na wiek czasów PRL-u nie mieli okazji doświadczyć. Pojawiają się także fotografie, na widok których niejednej osobie serce przyspieszy swój rytm, bo przeżycia związane z minionym czasem, chociaż głęboko zaszufladkowane w umyśle, nigdy nie znikną, a wręcz potrafią powrócić ze zdwojoną siłą.

Czytelnik sięgający po tę książkę znajdzie w niej alfabetyczny spis treści, w którym od A do Z poukładane zostały wszystkie wyrazy, w mniejszym lub też i większym stopniu powiązane z czasami PRL-u. Autor poświęcił uwagę nawet tym rzeczom najmniejszym, ale tym samym stworzył zbiór wspomnień, w którym każdy znajdzie to, czego oczekuje. Opisywane osoby, przedmioty czy też zjawiska nie posiadają rozległej charakterystyki, a przypominają raczej krótką notatkę. Tym samym nie zanudzają nawet tych, którzy za czytaniem nie przepadają. Zapewniają zaś wszystkim rozrywkę w postaci powrotu do przeszłości.

Książkę z pewnością polecę wszystkim tym, którzy w PRL-u pozostawili cząstkę siebie. Aczkolwiek to doskonała lektura także i dla tych, którzy o zamierzchłych latach tylko słyszeli. Sądzę, że udekorowana wieloma fotografiami może stać się ciekawym, oryginalnym i udanym prezentem na różne okazje. Przekonajcie się i Wy, jak wiele wiecie o 333 popkultowych rzeczach PRL-u. wydawnictwo: Vesper
data wydania: 26 listopada 2007
liczba stron: 460

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Vesper.

 

2 komentarze:

  1. Uwielbiam wszelkie publikacje dotykające tematu PRL_u, więc to coś dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pracowita książka, ze smakiem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...