wtorek, 3 marca 2015

"Obietnica Łucji" - Dorota Gąsiorowska

Teraz czytam: 
 
Czasami bywa w życiu tak, że by mogło przydarzyć się nam coś dobrego, musi spotkać nas nieszczęście. Wtedy też człowiek pokornieje, staje się wrażliwszym i patrzy na świat oczyma duszy, łaknąc odrobiny radości i celebrując każdy jej cal.  Los potrafi sporo namieszać i wtedy też wszystkie dokładnie opracowane plany na przyszłość, okazują się niczym. Stąd też nie warto brnąć tylko do przodu. Nieustanna pogoń za lepszym jutrem odbiera nam szansę na przeżywanie szczęścia, które przytrafia się teraz. I tak tracimy teraźniejszość, która wymyka się nam między palcami i już nigdy nie wróci. Co jednak wtedy, kiedy w danym momencie, uporządkowanego dotąd życia, okazuje się, że nic nie wychodzi nam zgodnie z planem? Co w przypadku, kiedy spotyka nas rozczarowanie, a nagle wszystkie bliskie nam osoby okazują się tak dalekie? Wtedy też warto podnieść głowię i zdecydowanym krokiem ruszyć w innym kierunku, bo nic nie dzieje się przypadkiem i być może na końcu nowej wędrówki czeka nas nagroda za każdą przeżytą cząstkę bólu. Łucja, czyli bohaterka książki „Obietnica Łucji”, autorstwa Doroty Gąsiorowskiej, to właśnie taka kobieta, której los spłatał ogromnego figla. Dlaczego została przymuszona do tego, by opuścić piękny dom i ruszyć na nieznane terytoria wprost do małej, okrytej mrozem wsi?

Łucja to kobieta sukcesu. Trudna przeszłość, w której brakowało ojca, a załamana utratą dziecka matka nie okazywała jej uczuć, nauczyła ją samodzielności i wytrwałości. Kobieta wchodząc za mąż, umiejętnie kieruje firmą, zapewniając sobie dobrobyt przejawiający się chociażby w postaci niezwykle pięknego i bogato wyposażonego domu. Jednakże w pewnym momencie życia Łucja zdaje sobie sprawę, że nie tak malował się w jej głowie obraz szczęścia. Pomiędzy nią, a jej wycofanym z małżeństwa partnerem, nie ma już tej magicznej więzi, a ich miłość zwyczajnie odchodzi w niepamięć. Brak dziecka, rutyna i pogoń za majątkiem odbierają jej nadzieję na lepszy dzień, stąd też kobieta podejmuje decyzję, która dokona takich zmian, że już nigdy nic nie będzie takie samo. Zabierając najpotrzebniejsze rzeczy wyjeżdża, trafiając do małego, starego miasteczka. Obejmując posadę nauczyciela, powoli poznaje całe otoczenie, a okazuje się, że ma ono do zaoferowania o wiele więcej, aniżeli mogłoby się wydawać. Wkrótce Łucja otrzymuje zadanie, którego wykonanie okaże się o wiele trudniejsze, niż przypuszczała. Ma odnaleźć ojca małej Ani, uczennicy, gdyż jej umierająca na raka matka wie, iż niedługo osieroci swoją córkę. Nowe życie niesie ze sobą sporo zagadek, a Łucja musi je rozwiązać. Jak wiele tajemnic kryje miejscowy pałacyk? Czy Eleonora, kobieta uznana za obłąkaną, to towarzystwo, którego powinna się wystrzegać? Kim jest Tomasz, genialny muzyk, którego Łucja poznaje na wystawie plakatów jego oziębłej partnerki? I jakie plany wobec bohaterki ma Filip, nauczyciel w-fu, który najwyraźniej oczekuje od niej czegoś  więcej?
„Bo życie to nieustanna wędrówka, w której odkrywamy wciąż coś nowego.”
„Obietnica Łucji” to niezwykle piękna, opleciona wrażliwością historia, w której pomimo panującego mrozu, nieustannie odczuwalne jest ciepło. Główna bohaterka porzuca życie w luksusie, bym móc rozpocząć je na nowo w małej, przytulnej, ogrzewanej piecykiem chatce, należącej do niezwykle życzliwej kobiety – Matyldy. Nieufna bohaterka, która dotąd o prawdziwym uczuciu nie miała pojęcia, otrzymuje od mieszkańców miasteczka ogrom dobroci, która dotąd była jej obca. Miasteczko zapewni jej paletę uczuć, a Łucja będzie próbowała się z nimi zmierzyć. Miłość, przyjaźń, nienawiść i ból - wszystkiego będzie tutaj sporo, bo autorka książki nie zatrzymała się tylko na jednym wątku.
„Przytrzymał dłoń Łucji, gdy ta starała się ją wysunąć, i pomału przyłożył ją sobie do ust. Usta też miał ciepłe. Poczuła na skórze ich satynowy dotyk. Dreszcz przeszył jej ciało. Nie spodziewała się tego, ale bardzo jej się to podobało.”
Główna bohaterka napotyka na swojej nowej drodze wielu ludzi. Niektórzy okazują się tylko mało istotną chwilą, ale są i tacy, którzy zaczynają odgrywać w jej codzienności niezwykle ważne role. Jest ktoś, przy kim serce bohaterki bije mocniej, chociaż liczne przeszkody przeszłości i teraźniejszości wydają się niepokonalną barierą. Jest Matylda – powierniczka sekretów, kobieta o ogromnym sercu dająca z siebie wszystko, nie oczekując niczego w zamian. Jest i Ania, dziewczynka, która otrzymała od losu potężną dawkę cierpienia. To właśnie nią Łucja ma się zająć i właśnie to dziecko stanie się dla niej wyzwaniem, które doprowadzi do niespodziewanego finału.
„Mebel drgnął i przesunął się po ciemnej ściance z lekkością, ukazując kolejne drzwi.”
Autorka książki opracowała doskonałą fabułę. Relacje międzyludzkie, których tutaj sporo, udekorowała dodatkowym wątkiem dotyczącym zagadki starego pałacu. Czy jego puste, ograbione wnętrze nie jest już w stanie niczego zaoferować? Kim jest utożsamiająca się z owym obiektem Eleonora, którą miejscowi uznają za niemowę i kobietę niespełna rozumu? Czy warto oceniać ludzi po pozorach?
„Las wyglądał nieziemsko. Białe drobinki śniegu iskrzyły różowawym blaskiem, kapiąc się w płomieniach zachodzącego słońca. Jego różowa kula nadal była widoczna na horyzoncie, a malinowe promienie malowały wierzchołki co wyższych świerków i modrzewi na piękny kolor miłości.”