poniedziałek, 23 marca 2015

Liebster Blog AwardWczoraj otrzymałam nominację do Liebster Blog. Oznacza to, że muszę odpowiedzieć na 11 pytań osoby, która mnie nominowała, a następnie sama wytypować 11 osób i zadać im 11 pytań. Proste? Proste;)

Zanim jednak uczynię swoją powinność, chciałam podziękować Bookcase Monster, bo to właśnie ona wytypowała mój blog. Dziękuję!

Moje odpowiedzi:

1.Rozbijasz się na bezludnej wyspie. Z jakim bohaterem literackim chciałabyś się tam znaleźć i dlaczego?

Trudne pytanie. Na początku wpadł mi do głowy pomysł, że moim towarzyszem na bezludnej wyspie mógłby zostać Gabriel Emerson, z książki „Piekło Gabriela”. Tajemniczy, mający bardzo ciekawą osobowość… Mogłoby być ciekawie. Jednakże po chwili jego obraz wyparł Colt, bohater wykreowany przez Jasindę Wilder, w powieści „Tylko Ty”. Jego przeszłość, rozterki i przebyte trudności – z chęcią mogłabym go pocieszyć ;) Poza tym wiem, że z jego strony nie zabrakłoby opiekuńczości i pomocy. Być może, po bliższym zapoznaniu, moglibyśmy się poznać także od innej strony ;) Oj tak. Właśnie z nim chciałabym spędzić swój czas na bezludnej wyspie.
 
2. Z pożaru możesz uratować jedynie trzy książki. Jakie byłyby to tytuły?

Nie wiem, czy byłabym w stanie to przeżyć. Kocham każdą książkę, która leży na mojej półce. Dbam o nie i dostaję szału, kiedy ktoś zagnie mi grzbiet lub róg okładki. A pożar, który miałby je pochłonąć całkowicie? To byłoby straszne. No cóż. Jeżeli jednak trzeba byłoby wybierać… Myślę, że wzięłam bym ze sobą „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i dwie kolejne części tej serii, bo to właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z literaturą erotyczną. Teraz ciężko byłoby spojrzeć na tę powieść obiektywnie i ocenić ją. Pamiętam, że kiedy ją czytałam, było to coś innego, nowego i świeżego, stąd też książka wywarła na mnie ogromne wrażenie i do dzisiaj nie pozwala o sobie zapomnieć. Być może po niej przeczytałam inne, lepsze erotyki, ale jakoś zawsze porównuję je do tego pierwowzoru i ciężko zadowolić już moje gusta. Może też na jej temat miałabym inne zdanie, gdybym przeczytała ją teraz, kiedy mam już nieco większe doświadczenie związane z tym gatunkiem literatury. Nie wiem i pewnie już się nie dowiem.
 
3. Gdybyś mógł/mogła zamienić się miejscem z dowolną postacią z książki, kogo wybierzesz i dlaczego?

Szczerze powiedziawszy, wolałabym zostać tu, gdzie jestem i tym, kim jestem. Na bohaterów książek wolę patrzeć z daleka, niejako podglądając ich z bezpiecznym dystansem. Moi ulubieni bohaterowie książek, chociaż ostatecznie cieszą się wielkim happy endem, zazwyczaj muszą przejść usłaną cierpieniem drogę, a tego z pewnością przeżywać bym nie chciała. Może chociaż na jeden dzień chciałabym być panią Anastasią Steel. Dlaczego? Żeby przekonać się, czy Christian Grey jest rzeczywiście taki zdolny, jak o nim piszą i żeby przejechać się jego czarnym Audi R8 ;) 

4. Masz do wyboru: Czytać książkę w języku, który znasz na poziomie podstawowym lub książkę, która jest tak męcząca, że nigdy wcześniej byś po nią nie sięgnął. Co wybierasz?

Chyba jednak wolałabym męczącą książkę po polsku. Siedzenie ze słownikiem i stałe korzystanie z jego pomocy chyba niezbyt by mi się spodobało. Chociaż wiem, że ta wersja mogłaby okazać się nieco bardziej rozwojowa i użyteczna.

5. Możesz zmienić decyzję postaci z książek, jednakże możesz zmienić tylko jedną z ich decyzji. Mając taką możliwość, jaką postać i którą z jej decyzji byś zmienił/a?

Z tym jestem na czasie. Może więc nawiążę do książki „Wyścig z czasem” autorstwa Justina Go. Ja, na miejscu Imogen, wybaczyłabym Ashleyowi to, że w czasie wojny nie zrezygnował ze służby i nie wrócił. Powinna jakoś go zrozumieć. Ciężko mi pojąć to, że ów mężczyzna został okłamany, że nigdy nie dowiedział się o tym, iż jego dziecko żyje. Gdyby Imogen przedstawiła mu prawdę, być może nie ryzykowałby na Mount Everest i nie zginąłby!

6. Czytasz książkę, jesteś w połowie i okazuje się, że nie przypadła ci do gustu. Czytasz dalej mimo to, czy kończysz?

Nie czytam. Wiem to z doświadczenia. Już niejednokrotnie odstawiałam nieprzeczytaną książkę na półkę i nie wracałam do niej. Po co marnować czas? Przecież mamy tysiące innych, z pewnością lepszych powieści, które sprawią nam przyjemność. Literatura ma być rozrywką, a nie katorgą.

7. Czy kiedykolwiek wykonywałeś/aś wróżby typu "Otwórz książkę na ... stronie, pierwsze zdanie, które przeczytasz powie ci...." Czego dotyczyły te wróżby?

Nie. Nigdy mi się to nie zdarzało. A mogłoby być ciekawie. Może kiedyś spróbuję ;)

8. Ktoś oferuje, że kupi dla ciebie dowolną książkę, jaką tylko sobie zażyczysz. Jaką wybierasz?

W tym momencie „Onyks” czyli druga część serii autorstwa Jennifer L. Armentrout. Dlaczego? Ponieważ skończyłam czytać „Obsydiana” i marzę o tym, bo poznać dalsze losy bohaterów. Jak na złość nie współpracuję z wydawnictwem Filia, więc wizja takiego zakupu jest bardzo realna, z tą różnicą, że oferującą nabycie tej książki osobą, będę ja sama.

9. Z jaką postacią literacką chciałbyś/chciałabyś się zaprzyjaźnić?

Z Valerią, tytułową bohaterką książki „W butach Valerii”. Zabawna, dbająca o przyjaciółki, pomysłowa, ale i popełniająca błędy – z nią nie mogłabym się nudzić.

10. Czy zaznaczasz swoje ulubione cytaty w książkach? Jaki był ostatni, który zaznaczyłeś/aś?

Cytaty zaznaczam za każdym razem, by móc potem wspomnieć o nich w recenzji. Robię to jednak bardziej dla czytelników bloga, niż dla siebie. Jeżeli chodzi jednak o mój ostatni, ULUBIONY cytat, to przytoczę dwa fragmenty z książki „Wyścig z czasem” . Jak dla mnie, wzruszające i niezwykle romantyczne.
„Ale pisz do mnie, daj mi choć jeden powód, bym każdego dnia witał wschód słońca.”
„Nie chcę liczyć godzin ani dni, które tracimy, będąc z dala od siebie. W dniu Twego odjazdu zatrzymałam zegarek i schowałam go w szkatułce z klejnotami. Wskazuje teraz siódmą trzydzieści rano. Cały Wszechświat i ja, Twoja skromna umiłowana, śnimy spokojnie, czekając Twego powrotu.” 

11. Mogłabyś zmienić okładkę dowolnej książki? Jaką okładkę byś zmieniła?

Myślę że byłaby to książka „After. Płomień pod moją skórą” autorstwa Anny Todd. Treść jest niesamowita, a oprawa graficzna co najwyżej przeciętna. Okładka nie przyciąga wzroku, a jest niestety wiąż wiele takich osób, które sugerują się tym, co widzą. Już kilka razy zauważyłam, że wciąż i mnie zdarza się na tym przyłapać. Grafik powinien wymyślić coś romantycznego. Wtedy byłoby idealnie.
Przy okazji chciałabym wspomnieć także o książce „Cena krwi”, która jest doskonałym przykładem tego, co w okładkach książek ogromnie mnie irytuje. Może nie powinnam się czepiać, ale czy nie uważacie, że to przesada, kiedy imię i nazwisko autora „wywalone” na pół okładki sprawia, że tytuł staje się prawie niezauważalny? Przecież to właśnie tytuł powinien grać główną rolę. Spójrzcie na zdjęcie poniżej i na grzbiet powieści, o której mówię. Dla mnie to śmieszne.Moje pytania:

1.       Która książka zachęciła Cię okładką, a rozczarowała treścią? Czy pojawiła się w Twoim życiu taka sytuacja?
2.       Czy łatwo ulegasz książkowym promocjom? Tylko 9,99 zł i przychodzisz do domu ze sporej wielkości stosem różnych powieści.
3.       Czy wolisz zagranicznych autorów książek? A może Twoje serce podbili Polacy?
4.       Podaj przykład książki, o której czytałaś/czytałeś wiele pochlebnych opinii, a Tobie takowa się nie spodobała. Czy przytrafiło Ci się coś takiego?
5.       Z jakiego źródła czerpiesz informacje o książkowych nowościach? Blogi recenzenckie, strony internetowe wydawnictw, a może księgarnie?
6.       Która z przeczytanych powieści wydawała Ci się sztuczna i mało realna tak, że nie mogłaś wczuć się w całą aurę panującą na jej kartach?
7.        Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
8.       W którym bohaterze literackim mogłabyś się zakochać?
9.       Pamiętasz szkolne lektury? Która z nich najbardziej Cię męczyła?
10.   Gdybyś miał/a napisać książkę, do jakiego gatunku literackiego by się klasyfikowała?
11.   Czytasz, od kiedy sięgasz pamięcią? Czy też Twoja książkowa przygoda rozpoczęła się niedawno wraz z jakąś interesującą powieścią?

Nominuję:


13 komentarzy:

 1. Muszę się z tobą zgodzić jeśli chodzi o okładkę "After". Gdybym nie znała książki wcześniej, chyba w życiu bym jej nie kupiła... Niestety nie ma w niej nic nadzwyczajnego...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za nominację :) Ciekawe pytania i chętnie na nie odpowiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie, że interesujesz się literaturą! chciałabym cię serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w wyzwaniu!
  http://okiem-ksiazkoholiczki.blogspot.com/p/wyzwaniesoiczek-peen-ksiazek-podejmiesz.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za nominację. Jeśli znajdę czas, na pewno odpowiem na pytania. Ja też bym chyba wolała czytać męczącą polską książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje Ci wyroznienia :) Milo mi bylo poczytac Twoje odpowiedzi :)) Bardzo mi sie one podobaly :)) A ta okladka rzeczywiscie bezsensu. Pozdrawiam Cie Serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziekuję Ci za wyróżnienie ;) Od dawna nie zamieszczam na blogu lba, więc pozwolisz że odpowiem tutaj?
  1. Która książka zachęciła Cię okładką, a rozczarowała treścią? Czy pojawiła się w Twoim życiu taka sytuacja?
  Było wiele takich książek ;) Łowczyni dusz z Novae Res czy Endgame z SQN to ostatnie przykłady... Jestem podatna na czar okładki i to głównie nią kieruję się podczas zakupu pozycji, o której nie słyszałam ;)
  2. Czy łatwo ulegasz książkowym promocjom? Tylko 9,99 zł i przychodzisz do domu ze sporej wielkości stosem różnych powieści.
  Oczywiście! Z tego powodu unikam marketów, jak np Biedronka w dni, kiedy dokładają nową porcję książek. Pokusa byłaby zbyt silna.
  3. Czy wolisz zagranicznych autorów książek? A może Twoje serce podbili Polacy?
  Nie kieruję się narodowością autora, cenię Polaków oraz czytam popularnych zagranicznych autorów.
  4. Podaj przykład książki, o której czytałaś/czytałeś wiele pochlebnych opinii, a Tobie takowa się nie spodobała. Czy przytrafiło Ci się coś takiego?
  Endgame ;)
  5. Z jakiego źródła czerpiesz informacje o książkowych nowościach? Blogi recenzenckie, strony internetowe wydawnictw, a może księgarnie?
  Nowości poznaję dzięki zapowiedziom wydawców i oczywiście śledząc ulubione blogi.
  6. Która z przeczytanych powieści wydawała Ci się sztuczna i mało realna tak, że nie mogłaś wczuć się w całą aurę panującą na jej kartach?
  Ostatnio nie było takiej książki, z reguły jesli się nie umiem wczuć, to porzucam czytanie, szkoda czasu na słabe książki ;)
  7. Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
  Harry Potter, a z takich bardzo wczesnych lat - Poczytaj mi mamo ;)
  8. W którym bohaterze literackim mogłabyś się zakochać?
  Nie zakochuję się w bohaterach literackich ;) Wyleczyłam się z tego ponad 10 lat temu ;)
  9. Pamiętasz szkolne lektury? Która z nich najbardziej Cię męczyła?
  Ferdyrdurke! Bezapelacyjnie.
  10. Gdybyś miał/a napisać książkę, do jakiego gatunku literackiego by się klasyfikowała?
  Romans, oczywiście ;)
  11. Czytasz, od kiedy sięgasz pamięcią? Czy też Twoja książkowa przygoda rozpoczęła się niedawno wraz z jakąś interesującą powieścią?
  czytam od zawsze, choć w liceum miałam dłuższą przerwę. Moje szaleństwo na owo obudził Zmierzch, choć dziś już wolałabym się tym nie chwalić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ci za odpowiedzi;) Sporo mogłam się o Ciebie dowiedzieć;)
   Miłego dnia.

   Usuń
 7. Dziękuję serdecznie za nominację:) Postaram się odpowiedzieć w kwietniu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Odpowiedzi: rozkminyhadyny.blogspot.com/2015/04/kolorowe-jajka-milion-pytan-i-koncert.html

   Usuń
 9. Czy potrzebujesz szybkiej wróżby? Nasi specjaliści czekają na Ciebie z rozwiązaniami których potrzebujesz. Wszystkie oferowane przepowiednie i wróżby będą dotyczyć twojej przyszłości! Spróbuj już dzisiaj! Sprawdź http://ezoterika.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Wróżka Alicja zaprasza na wróżby email lub telefon
  zamów wróżbę szybko i bezpiecznie na stronie wróżka online
  poznaj swoją przyszłość, szybka odpowiedź w 2 godziny

  OdpowiedzUsuń
 11. Super sprawa, jak dla mnie :) Ciesze się, że mogłam przeczytać tak ciekawy wpis. Dał mi motywację do czytania więcej!
  Pozdrawiam
  https://sprawdzonawrozka.pl/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...