sobota, 13 lipca 2019

"Walcząc z cieniami" - Aly Martinez.
Kalectwo czy psychiczna bariera, co bywa gorsze?


Pierwszy tom „wojowniczej” serii Aly Martinez zdecydowanie pobudził mój apetyt na poznawanie kolejnych części. Autorka bardzo wyraźnie postawiła na słodko-gorzki wydźwięk swoich historii mieszając w życiu swoich bohaterów i obarczając ich autentycznymi i jakże dotkliwymi problemami. Bokser Till musiał zmierzyć się z panującą w jego świecie ciszą. Z czym zatem musi walczyć Flint? Opowieść o tragedii, nadziei, o próbach starcia z losem, o akceptacji – także samego siebie oraz niewątpliwie o wielkiej miłości, takiej, która pozawala przetrwać nawet największe dramaty. Ciekawi? Przed Wami „Walcząc z cieniami”.

ZARYS FABUŁY
Życie Flinta zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni w momencie, kiedy ratuje życie kobiecie, którą darzy zakazanym uczuciem. Przecież Eliza należy do jego brata. Okrzyknięty bohaterem ląduje na wózku inwalidzkim. I być może już nigdy nie będzie mógł stanąć na nogach.

Co może czuć dziewiętnastolatek, który z dnia na dzień staje się kaleką? Frustrację, gniew, pretensje do świata. Kiedy zdaje się, że w zgorzkniałym świecie Flinta już nic dobrego nie może się wydarzyć, zjawia się Ash Mabie, dziewczyna o szczerym uśmiechu, której zdaje się nie przeszkadzać jego ograniczenie. Choć życie Ash było jedną wielką tułaczką, a dziewczyna wypracowała w sobie nawyk ucieczki, tym razem naprawdę chce zostać. Tylko czy Flint będzie umiał utrzymać ją przy sobie? Czy kiedy przyjdzie na to czas, da radę stoczyć najważniejszą walkę w swoim życiu?

INWALIDA I ZŁODZIEJKA? A MOŻE LEPIEJ BEZ „ŁATEK” – PO PROSTU ON I ONA
Autorka kolejny raz postawiła na bohatera, którego spotykają tak dotkliwe problemy, nienaciągane, bo przecież dotyczące wielu otaczających nas ludzi. Flint ma dziewiętnaście lat i wózek inwalidzki za towarzysza. Tym większa jego tragedia, że dotąd nigdy go nie potrzebował. Jedno wydarzenie zmienia wszystko uświadamiając, jak zmienne i kruche bywa ludzkie życie. Nic więc dziwnego, że Flint bywa zgorzkniałym dupkiem. Z jednej strony pociągający, decydujący się na przygodny seks, pragnący się usamodzielnić. Na pewno honorowy i starający się akcentować swoją dorosłość. Z drugiej niewierzący w siebie, blokujący sobie drogę do szczęścia stawiając bariery tam, gdzie tak naprawdę ich nie ma. Po żeńskiej stronie postaci stoi Ash, która w nieodległej przeszłości nazbierała sobie wiele grzeszków tkwiących za jej uszami. Niewychowywana we wzorcowej rodzinie, mała złodziejka, która teraz kradnie serce pewnego przystojniaka. Zabawna, roztaczająca wokół siebie pozytywną aurę, nieugięta i gotowa na pokonywanie kolejnych przeszkód. Uważam, że bohaterowie tej części wypadli bardzo dobrze zarówno pod względem osobowości, które na pewno mnie nie irytowały – wręcz przeciwnie, jak i wiarygodności .


MIŁOŚĆ, BARIERY, PROBLEMY
Historia zapodana przez amerykańską autorkę na pewno nie jest zwyczajnym romansem bazującym głównie na miłosnym wątku. Tutaj przeplatają się rozmaite tematy sprawiające, że akcja jest wciąż żywa, dynamiczna i gotowa zafundować nowe emocje. Oczywiście pojawia się temat wyjątkowego uczucia, które jednak na początek potrzebuje zrozumienia, szczerości, akceptacji. Etapowo rozwijające się relacje miewają swoje kryzysy, chwile uniesień, wyznań – jest więc całkiem rozmaicie. Na drugim planie przewija się kwestia rodzinnych problemów, patologii fundowanej przez rodziców, zakazanej miłości, niechlubnych czynów, które jednak nieraz wynikają po prostu z przymusu i niefortunnej sytuacji. Jest oczywiście kwestia wózka inwalidzkiego i wręcz nie potraktowałabym jej jako drugoplanowej, bo staje się ona równorzędnym tematem zaraz obok tego uczuciowego. Ograniczenia tkwiące nie tylko w ciele, ale przede wszystkim w umyśle. Czy da się je pokonać?

ZAPOWIEDŹ
Finał pięknie wprowadza w kontynuację dotyczącą losów kolejnego bohatera, Quarry’ego, który staje teraz obliczu cierpienia, a jego losy na pewno będą stanowiły ciekawy temat na odrębny tom. Tym bardziej, że w drugim autorka dała już czytelnikowi szansę w pewnym stopniu zapoznać się z jego postacią.


PODSUMOWANIE
Powieść dla wszystkich poszukiwaczek romantycznych klimatów. Bohaterowie są bardzo młodzi, ale ciągną za sobą poważne bagaże doświadczeń. Flint i Ash. Ból vs nadzieja. Ograniczenia kontra ciepła aura niesiona przez pierwszoplanową bohaterkę. Historia o walce o miłość, o normalne życie, o szczęście i o siebie. Z motywem akceptacji, rodzinnych tragedii i nieszczęśliwych uczuć. Drugi tom cyklu - dla upartych nieplanujących sięgnąć po jedynkę, może stanowić materiał na samodzielnie funkcjonującą książkę. Ja ze swojej strony polecam jednak obie części.

wydawnictwo: NieZwykłe
kategoria: romans
ilość stron: 304
data wydania: 3 lipca 2019


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu NieZwykłemu.

11 komentarzy:

 1. Ostatnio mnóstwo razy przewija mi się ten tytuł :D Nie jest to chyba propozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już czeka na mnie na mojej półeczce i nie mogę doczekać się, kiedy będę mogła się za nią zabrać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Również polecam obie części, z zachowaniem chronologii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż... niestety to nie jest coś, po co sięgnę, ale będę zaglądać na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako fanka romantycznych klimatów, jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Poczekam jak wyjdzie część 3 i zaopatrzę się w całą serię :)
  fabuła bardzo mi odpowiada,czuję ze to moje klimaty

  OdpowiedzUsuń
 7. No cóż, już okładka mi się podoba xD mMm nadzieję, że uda mi się kiedyś przeczytać całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba się skuszę zwłaszcza że to coś wiecej niż romans, a fabuła porusza niełatwe tematy.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...