czwartek, 4 lipca 2019

"Zimny kolor nieba" - Magdalena Majcher.
Rodzinna tajemnica i życie u boku tyrana.


W powojennej Polsce, w której – jak się okazuje – nastał tylko pozorny spokój, ludzie wciąż nie mogli otrząsnąć się z rozegranych na ich oczach tragedii. Pozostał strach, obawa, pozostała pustka. Pozostały także „pamiątki”, które zmieniły bieg wydarzeń, na nowo zapisały ludzkie życiorysy nadając im konkretne kształty. Obrazuje to doskonale Magdalena Majcher w drugim tomie sagi nadmorskiej, opowiadającej o losach córki Marcjanny, bohaterki pierwszej części. Czy młoda dziewczyna odnalazła na Pomorzu swój dom? Czy poczuła się wolna w pozornie wolnej Polsce? Jakich decyzji dokonała?

ZARYS FABUŁY
Wychowywana w rodzinie kobiet, u boku babci i mamy, Gabriela zaczyna stawiać rodzicielce niewygodne pytania. Kim tak naprawdę był jej ojciec? I gdzie znajduje się jego grób? Nadszedł czas konfrontacji z przeszłością i szukania prawdy, która w powojennej Polsce bywa trudna. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że przez cały czas była przez najbliższych oszukiwana, dokonuje wyboru, który wywraca jej życie do góry nogami. Wiąże się z mężczyzną, który nie będzie jej szczędził przemocy. Psychicznej i fizycznej. Czy zatem jeszcze kiedyś zazna prawdziwego szczęścia? Czy będzie mogła odetchnąć powietrzem wolności?

POWOJENNA POLSKA
Druga część sagi nadmorskiej rozgrywana jest w latach 1964-1991, w Polsce, w której wciąż panuje strach na wspomnienie zamierzchłych, nieodległych czasów. W Polsce, którą dotknął socjalizm, w kraju Radia Wolna Europa, w końcu w państwie, z którego pochodzi kandydat wybrany na stanowisko papieża. Autorka skrupulatnie maluje autentyczne tło fikcyjnych zdarzeń budując nową, powojenną, aczkolwiek wciąż pozbawioną wolności rzeczywistość, ze wspomnieniem Wołynia, którego tragizm jeszcze na długo będzie odbijał się echem w życiu ludzi.


NIEZGODNE MAŁŻEŃSTWO
Główna bohaterka to ciekawa życia dziewczyna, grzeczna i ambitna. Niepotrafiąca znaleźć wspólnego języka z matką, za to odnajdująca ukojenie w rozmowach z Emilem, byłym partnerem jej rodzicielki, który był dla niej i wciąż jest – jak ojciec. Nieśmiała w kontaktach z mężczyznami, daleka od narzucania się czy wychodzenia z inicjatywą, w końcu wybucha i trafia w ramiona Sławka. Sławomir z kolei, porucznik Wojsk Ochrony Pogranicza lubi mieć wszystko pod kontrolą i tak łatwo nie odpuszcza. Uparcie brnąc do celu, początkowo zbywany, w końcu zdobywa serce kobiety, która go urzekła. I choć zdaje się ją kochać, na pierwszym miejscu stawia swój honor i dobre imię mężczyzny. Nie szczędząc sobie popijanych procentów, które przecież: „po ciężkiej pracy mu się należą”. A to prowadzi do konfliktów kończących się dla Gabrysi tragicznie.

PO PROSTU ŻYCIE
Autorka nie maluje tej historii w dwóch kolorach, czerni i bieli. Sporo tutaj odcieni szarości mających wymiar prawdziwego, ludzkiego życia. Popełnianych błędów, do których ciężko się przyznać, sprzecznych priorytetów, tłamszonych nadziei. To na pewno nie jest historia, w której postawiono na nieprawdopodobny i zadowalający happy end. Magdalena Majcher poruszyła wiele istotnych problemów mając na uwadze autentyczny wymiar życia bogatego we wzloty i upadki. Są postaci budzące litość, chwytające za serce, są te, które oburzają. Nie ma natomiast ideałów.

Na drugim planie przewija się zaś Marcjanna, bohaterka z pierwszego tomu, której losy możemy obserwować podobnie, jak i losy Gabrysi będziemy mieli pewnie okazję śledzić przy okazji trzeciej części. A w tej, jak zapowiada autorka „nadchodzi czas Jagody”, córki Gabrieli i Sławka.


PODSUMOWANIE
Życiowa, bolesna, prawdziwa. Pokazująca kawałek historii Polski, który przecież wciąż dotyczy losów tak wielu z nas. Z tlącą się na drugim planie nadzieją, zawiłymi rodzinnymi historiami, wstydliwymi sekretami i decyzjami zmieniającymi bieg wydarzeń. Polecam szczerze zatem tę historię, jak i tę zawartą w pierwszym tomie, wszystkim wielbicielom polskiej literatury obyczajowej. Pięknie napisana, choć opowiadająca o mało kolorowym okresie naszego kraju. Przekonajcie się o tym, jak wyglądają losy Gabrieli i Wy.

wydawnictwo: Pascal
kategoria: literatura obyczajowa
saga: Nadmorska (tom 2)
ilość stron: 430
data wydania: czerwiec 2019

Saga Nadmorska: Obcy powiew wiatru // Zimny kolor nieba // Znany szum morza

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Pascal.

8 komentarzy:

 1. Ten cykl jeszcze przede mną, ale na pewno go przeczytam, ponieważ bardzo lubią twórczość autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach tę serię ;). Nie wiem kiedy się za nią zabiorę, bo czasu mało, a książek dużo, ale na pewno ją przeczytam i mam nadzieję, że będę również zadowolona z tej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tego cyklu, ale zapowiada się całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tę autorkę ale tego cyklu jeszcze nie czytałam. Z chęcią to zmienię :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej akurat nie mam w planach :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale raczej nie gustuje w literaturze obyczajowej :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam pierwszego tomu, ale mam chęć nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za informację. Jestem tutaj, aby poinformować wszystkich, że mój kochanek wrócił 2 dni po tym, jak zamówiłem zaklęcie miłości Dr Obodo najlepszy prezent na Boże Narodzenie w historii 💝 💝 W celu uzyskania rekomendacji (((templesofanswer @ hotmail. Co. Uk WhatsApp +234 8155 42548-1)))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...