wtorek, 9 lipca 2019

"Gdzie jest Olga?" - Danka Braun.
Zgon, zniknięcie, zagadka i nowa misja Filera.


Nie superbohater, ale człowiek z krwi i kości. Prywatny detektyw, Mirek Filer, który wyszedł spod pióra Danki Braun dał się już czytelnikom poznać przy okazji pierwszego tomu serii, mierząc się z zagadką morderstwa przy drodze krajowej 94. Jako że jednak praca w tym fachu nie kończy się na jednej sprawie, na drodze mężczyzny staje kolejne wyzwanie. Lubicie inteligentnie nakreślone kryminały z widoczną warstwą obyczajową? Doświadczona autorka stawia przed czytelnikiem  tytułowe pytanie, które staje się główną zagwozdką akcji. Zapraszam na recenzję powieści „Gdzie jest Olga?”.

ZARYS FABUŁY
W rodzinie Głowackich dochodzi do podwójnej, niespodziewanej tragedii. W nietypowych okolicznościach ginie ojciec rodziny, Roman i choć w jego kwestii raczej niczego nie da się już wskórać, czas nagli w przypadku drugiej sprawy. Otóż żona Romana, Olga, przepada bez śladu. Gdzie jest? Czy żyje? W śledztwo zostaje zaangażowany znajomy rodziny, detektyw Mirek Filer, który sam ostatnio znalazł się w dość niecodziennej i trudnej sytuacji życiowej. Co tak naprawdę stało się w rodzinie Głowackich? I komu zależało na śmierci Romana?

DWIE TWARZE
Przy okazji większości morderstw śledczy mierzą się z pozytywną opinią na temat denata. „Nie miał wrogów, był uczynny, jak mogło mu się to przydarzyć”. Tymczasem Danka Braun postawiła na człowieka, który wyraźnie okazuje się mieć sporo za uszami i pokaźne grono wrogów, którzy mogliby czerpać radość z jego śmierci. No cóż z tego Romana za typ. O tym czytelnik dowiaduje się na łamach powieści nie ograniczając się wyłącznie do świateł reflektorów rzucanych tylko na niego. Jest i Olga, pozornie szczęśliwa, raczej prowadząca życie wyzbyte presji i obowiązków. Poznawanie prawdziwych oblicz postaci znajdujących się pod znakiem zapytania na pewno okazało się intrygującą oraz odkrywczą przygodą. Bo za pomocą bohaterów drugoplanowych oraz zwrotów akcji nie tak łatwo dość do sensowych i klarownych wniosków.

ŚLEDZTWO
Rozliczne spotkania, nawarstwiające się tajemnice i pamiętnik Olgi. Mirek Filer odkrywa mniejsze bądź większe grzeszki bohaterów, które ostatecznie prowadzą na właściwy trop, aż do zaskakującego finału. Kochankowie, alkohol, niespełnione oczekiwania. I czający się morderca. Niełatwo wpaść na pomysł rozwiązania tej sprawy, bo autorka umiejętnie miesza akcją tak, by potem spektakularnie wyciągnąć asa z rękawa.

MIREK JAKO RODZIC
Bohater z syndromem Piotrusia Pana, niezbyt dbający o to, by zyskać sympatię innych. Niepotrafiący dorosnąć, jeśli chodzi o życie prywatne. Mirek Filer teraz jednak będzie musiał dojrzeć, bo na pewno nie zaplanował tego, że spadnie na niego obowiązek wychowywania pięcioletniego dziecka. Nela, jako błyskotliwa dziewczynka, zadaje wiele niewygodnych pytań. Często zabawnych, bo wprawiających mężczyznę w zakłopotanie. Dzięki jej osobie książka zyskuje jeszcze jeden wymiar, zawiera w sobie humor, który jako matce pięcioletniej córki ogromnie przypadł mi do gustu. Takie to życiowe. Czy Mirek Filer podoła i temu zadaniu? Wychowaniu? Które przecież nieraz okazuje trudniejsze niż rozwikłanie zagadek śledztwa.


PODSUMOWANIE
„Gdzie jest Olga?” to wielowymiarowy kryminał, w którym autorka postanowiła zawrzeć także elementy innych literackich gatunków. Jest warstwa obyczajowa, humor, różne oblicza i grzeszki ludzkiego życia. A wszystko to zapodane w przystępny i lekki sposób. Są zwroty akcji, zagadki trudne do rozszyfrowania i jest cała paleta bohaterów, którym daleko do papierowości. Mnie jak zawsze Danka Braun nie zawiodła. Polecam tym, którzy kryminały krwawe zastępują tymi z inteligentną i skropioną prywatnym życiem postaci fabułą.

wydawnictwo: Prozami
kategoria: kryminał
ilość stron: 364
data wydania: czerwiec 2019

Cykl Akta Mirka Filera: Morderstwo przy drodze krajowej 94 // Gdzie jest Olga?

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prozami.

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam każde kryminały. Ten też chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A great book, thanks for the review.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda dopiero skończyłam czytać inny kryminał, ale zawsze mogę przeczytać kolejny:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrym kryminałem,nigdy nie pogardzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie nie kusi ta książka w tym momencie... Ale nie skreślam jej zupełnie, może jak będę miała chęć na taki kryminał, to po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oba tomy przypadły mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie muszę przekonać się do polskich autorów, a potem zobaczymy, czy znajdę odpowiedź na pytanie Gdzie jest Olga? :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham książki Danki Braun, jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłam i "Gdzie jest Olga" również przypadła mi do gustu, co prawda brakuje mi już rodziny Orłowskich, ale nowe wcielenie Mirka, którego w końcu da się lubić i niesamowita Nela, która rozłożyła mnie na łopatki są nie do podrobienia;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...