poniedziałek, 8 lipca 2019

"Blask nocy letniej" - Beatrix Gurian.
Z blizną na twarzy na tropie szczęścia i odpowiedzi.


Sięgając po drugi tom cyklu Roziskrzone noce kierowałam się, nie wiedzieć czemu, nieco błędnymi przekonaniami. Wydawało mi się, że w kwestii pierwszej części jeszcze nie wszystko zostało powiedziane i że będę miała do czynienia z kontynuacją losów bohaterów, których miałam okazję już poznać. Tymczasem jakże wielkie było moje zaskoczenie, kiedy zamiast Philii i Nielsa przyszło mi stanąć oko w oko z losami niejakiej Kati. Nowa postać, zupełnie nowa historia, po którą zatem może sięgnąć każdy, także i ten, który nie miał okazji rozpracować pierwszej części. Co skrywa „Blask nocy letniej” i w jakim klimacie utrzymana jest cała powieść?

ZARYS FABUŁY
W Los Angeles Kati zamierza odetchnąć od wydarzeń przeszłości i rozpocząć zupełnie nowy rozdział życia. Jako au pair trafia w zupełnie nowe środowisko i tylko blizna szpecąca policzek przypomina jej o tragicznych wydarzeniach. I Luke’u, którego zostawiła bez słowa wyjaśnienia. Kiedy dziewczyna trafia przypadkowo do tajemniczego i szanowanego baru o nazwie Lived nie ma pojęcia, że Jeff i Lucy, zajmujące się tam biznesem rodzeństwo, zmieni jej życie i postawi przed nią wiele wyzwań. Towarzyski chłopak zawraca jej w głowie i kiedy wydaje się, że dziewczyna w końcu zaczyna spełniać swoje marzenia, okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakby się mogło wydawać, a w powietrzu wisi niebezpieczeństwo. Czy Luke zdoła uratować przyjaciółkę? Czy zdąży na czas? I czy Kati odkryje tajemnicę, która chodziła za nią niczym cień?

NIEMKA W USA
Znacznie większą uwagę, przy kreowaniu tej historii, przywiązała autorka do budowy dynamicznej akcji aniżeli kształtowania osobowości bohaterów. Nie tak łatwo więc szczegółowo opisać poszczególne postaci pod względem charakterów, chociaż na pewno przyklasnę Beatrix Gurian przy okazji osoby Jeffa, który od początku ciągnął za sobą klimat enigmy. Największy problem sprawia mi Kati, z jednej strony gotowa na nowe wyzwania, z drugiej zagubiona. Łatwowierna, choć zachowawcza jeśli chodzi o przeszłość. Dlaczego uciekła pozostawiając przyjaciela samego? Czy jest egoistką? Trochę brakowało mi tutaj szlifu, jeśli chodzi o jej osobę, w wyniku czego nie byłam w stanie do końca skupić się na intensywnym przeżywaniu jej losów. I tylko blizna, z którą ciężko było się jej pogodzić, przypominała mi o tym, że musiała kiedyś wiele przejść.


MĘSKIE GRONO
W przypadku męskich przedstawicieli, mamy do czynienia z dość zróżnicowaną dwójką. Z jednej strony stoi Luke, sporo czasu pozostający w cieniu – w końcu główna bohaterka długo nie ma z nim kontaktu. Gotowy do poświeceń, zdeterminowany i bystry. Z drugiej strony stoi Jeff, sympatyczny, bardzo przebojowy, potrafiący zaimponować, a jednak… cały czas sprawiający wrażenie posiadania drugiej twarzy. Zarówno jeden, jak i drugi chłopak mają do odegrania swoje istotne i mające spore znaczenie dla całości role. To między innymi dzięki nim akcja utrzymuje swoje całkiem dobre tempo, w szczególności w drugiej połowie.

WYJĄTKOWE MIEJSCE
Bardzo przypadł mi do gustu tajemniczy klimat baru Lived, nieistniejącego w mediach społecznościowych, mającego swoje tradycje i zasady. Serwującego drinki, których składniki pozostają wielką i pilnie strzeżoną zagadką. Od niego w końcu wszystko się zaczyna, a jego motyw ciągnie się przez całą powieść budząc rozmaite pytania.


PODSUMOWANIE
Książkę na pewno należy traktować z przymrużeniem oka. Ma swoją niezwykłą aurę, jednak podobne wydarzenia nie zdarzają się ludziom na co dzień, w wyniku czego trudno mówić o pełnej wiarygodności. Na pewno jednak nie można narzekać na zwroty akcji, których tutaj sporo, a całość wydaje się nieprzewidywalna aż do samego końca. Myślę, że to dobra propozycja dla młodzieży szukającej książek z sekretami na czele, niekoniecznie bogatej w głębokie emocje, ale w całą paletę rozmaitych zdarzeń.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: literatura młodzieżowa
ilość stron: 383
data wydania: czerwiec 2019

Cykl: Roziskrzone noce // Blask nocy letniej


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

10 komentarzy:

 1. Czytałam już sporo książek o naciąganych wydarzeniach, więc nie byłoby to dla mnie problemem. Sama fabuła wydaje się fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm te zwroty akcji na pewno mnie intrygują. Ale obecnie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na ten moment, nie planuję czytać tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka lekka propozycja na lato, zdarza mi się czytać książki o takich fabułach :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna jestem bardzo ciekawa tej serii! Mam nadzieję, że niedługo uda mi się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki, które są nieprzewidywalne i w których jest sporo zwrotów akcji. Dan szansę tej serii, może mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałam się nad tymi książkami jakiś czas temu, może kiedyś przeczytam :) A okładki bardzo ładne ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka na mnie na półce i wierzę, że niebawem się za nią zabiorę. Trochę się jej obawiam, ale liczę, że wyjdzie ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...