środa, 22 maja 2019

"Arabski raj" - Tanya Valko. Tom 8.
Kafira, miłość, bunt i szanse w życiu arabskich Polek.


Słysząc frazę „monumentalna saga” od razu przed oczyma staje mi obszerna seria Tanyi Valko, polskiej autorki, która była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Libii, a następnie asystentką ambasadorów RP. Arabska seria trwa już od wielu lat, wraz z każdym rokiem wzbogacając się o nowe tomy opowiadające o losach Polki Doroty i jej córek – które nierozerwalnie połączyły swoje życie z krajem, w którym niezaprzeczalnie króluje islam. Co nowego u uwielbianych przez nasze rodzime czytelniczki bohaterek? Jedno powiem w ramach wstępu. Na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

ZARYS FABUŁY
Perturbacje życiowe zdecydowanie dały Marysi popalić. Zawiła relacja z mężem Hamidem, świadomość utraty siostry, która zdaje się, że niechlubnie przeszła na drugą stronę. Kobieta zdecydowanie nie może narzekać na brak wyzwań oferowanych przez los. Daria z kolei zupełnie jej nie przypomina. Pomimo tego, że łączy ich ta sama krew, wszystko inne zdaje się je dzielić. Uzależniona od dżihadysty, zniewolona i cierpiąca. Czy jest dla niej jakaś szansa na inną przyszłość? Nadzieja odchodzi przecież ostatnia. Jest jeszcze Dorota. Już nie młódka. Ta, od której przecież wszystko się zaczęło. Kiedy w codzienności Doroty pojawiają się pewne dzieci, los uświadamia jej, że jeszcze wiele ma do zrobienia.

NA WSTĘPIE
Książkę otwierają przemyślenia Doroty, splot zdarzeń jej przeszłości przemykający jej przez myśli. Sprytny zabieg autorki, która w krótki, a jakże pomocny sposób przypomina ważniejsze dzieje stałym czytelniczkom (co nieco zdążyło już umknąć z pamięci), nowym zaś daje kompendium poprzednich tomów. Choć nie sugerowałabym zaczynać od środka czy końca. By seria mogła prawdziwie oczarować, powinna zachować swoją kolejność.

TRZY KOBIETY, DWA POKOLENIA
W każdym tomie, także i w tym, autorka pokazuje, jak sprytnie potrafi połączyć w jedną historię mnogość rozmaitych wątków i kwestii, od prozaicznych uczuć, po wielką politykę. Od namiętności, po zniewolenie. Dość istotne miejsce w tym tomie ma Dorota, której przychodzi zmagać się efektem pewnej tragedii w wyniku której poznaje wychowane w radykalnej rodzinie dziewczynki. Noszące abaje z własnej, nieprzymuszonej woli, zupełnie niepotrafiące wpasować się w realia nowoczesności. Jako że świat, w którym dotąd dorastały ograniczał je do surowych zasad dżihadytstów. Kim jest kafira? I jak potoczą się losy dzieci? Powiedziałabym jednak, że największe pole manewru i największym odkryciem tomu jest dla mnie nie Dorota, a Daria, jej córka – żona skrajnego radykalisty. Odcięta od rodziny, traktowana jak śmieć… Teraz ma okazję znaleźć kogoś, kto niejako staje w jej obronie. Znajduje się bowiem ktoś, kto miesza jej partnera z błotem. Tymczasem nie tyle o  otoczenie, a jej wewnętrzną przemianę myślenia mi chodzi. O odważne posunięcie, którego bym się po niej zupełnie nie spodziewała. Oczywiście autorka wieńczy powieść tak, że trzeba wyczekiwać dalszego ciągu. Jestem przekonana, że znów wiele będzie się działo.

MIŁOŚĆ, BESTIALSTWO I POLITYKA
Historia o szczęśliwej i nieszczęśliwej miłości, naiwnych oczekiwaniach  zestawionych z brutalną prawdą, o bestialskich zasadach traktowania kobiet. Jest zdrada, namiętność, obraz dzieci, rozmaite wersje międzyludzkich relacji. W tle wielka polityka. Projekt budowy megamiasta na Morzu Czerwonym czy epidemia wirusa HIV. Autorka nie boi się podejmowania skrajnie różnych wątków po to, by wywołać wielkie emocje. Takie na pewno zaś są, w niemałej ilości. Pod warunkiem, że całą historię śledzi się z należytą jej uwagą, cierpliwością i skupieniem.


DODATKI
W końcowej fazie książki pojawiają się dodatki takie jak dość szczegółowo rozpisany słowniczek obcych słów i nazw, geneza postaci czy historia pokazująca w skrócie najważniejsze wydarzenia dotyczące arabskiego świata. Jesteś fanką Tanyi Valko? Chcesz zobaczyć jak funkcjonuje świat Arabskich kobiet w różnych wersjach przy okazji jednej historii? Koniecznie sięgnij nie tylko po ten tom, ale i całą serię.

wydawnictwo: Prószyński i S-ka
seria: Orientalna saga (tom 10) / saga Arabska (tom 8)
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 703
data wydania: kwiecień 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

6 komentarzy:

 1. Swego czasu, czytałam bardzo dużo książek tego typu, ale później, miałam ciągle wrażenie, że czytam jedno i to samo w trochę odmienionych wersję i zaczęło mnie to nudzić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam ale książka raczej nie dla mnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serię znam, ale nigdy nie sięgnęłam po żadną z części, ponieważ generalnie nie jest to "moja" tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej serii, ale jeszcze jej nie czytałam. Może kiedyś się skuszę, bo lubię czytać o życiu w świecie arabskim, choć sama nie chciałabym tam żyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki z tematyką arabską często pokazują nam 'inny' świat i przyjemnie się je czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie odnalazłabym się w tej tematyce, choć warto poznawać inne kultury :) Pozdrawiam, ELi https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...