środa, 27 czerwca 2018

"Detonator" - Kathrin Lange.
Czy policjant zostanie zamachowcem?


„Łzy, które wypełniały jego oczy, potoczyły się w końcu po policzkach. – Następnym razem to ty uruchomisz detonator.”

Autorka poczytnej Trylogii serca dla młodzieży, serii z kolorowymi okładkami, klątwą, zagadką i miłością, postanowiła zabrać się za nieco mocniejsze klimaty. W efekcie tchnęła życie w Farisa Iskandera, policjanta wydziału specjalnego do walki z przestępstwami na tle religijnym i pozwoliła mu się wykazać w pierwszym tomie cyklu „40 godzin”. Choć mężczyzna na długo zapamięta tragedię, której został świadkiem, życie nie zamierza go oszczędzać. Nadchodzi bowiem „Detonator”, druga część, która jest jak pas szahida. Głośno tyka i w każdej chwili może wybuchnąć. Wszystkich wielbicieli dobrej sensacji zapraszam zatem na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Faris przeżywa szok, kiedy widzi zwłoki zamordowanej, byłej narzeczonej. Tym bardziej, że miał ostatnio okazję spotkać się z nią kolejny raz. To jednak dopiero początek.

Wkrótce dochodzi do zamachu terrorystycznego w sklepie. Młody muzułmanin, przed wysadzeniem się w powietrze, wzywa do siebie Farisa, po czym przepowiada mu, że to on będzie następnym, który uruchomi śmiercionośny detonator. Rozpoczyna się wyścig z czasem, podczas którego ktoś za wszelką cenę chce uczynić z Iskandera zamachowca samobójcę.

Czy Faris założy pas szahida? Czy ten, który stał po stronie prawa, pokaże swoją drugą twarz?

POLICJANT MUZUŁMANIN
Bohater powieści, Faris Iskander, którego losy przedstawia narrator trzecioosobowy, to nie byle kto – a znany już dzięki spektakularnej akcji z przeszłości i gotowy do poświęceń policjant. Wykonujący swoją pracę w Berlinie, jako muzułmanin zasilający szeregi stróżów prawa, nie ma łatwego życia. Wciąż próbujący uporać się z demonami wywołanymi przez krwawe wspomnienia teraz kolejny raz będzie musiał stanąć oko w oko ze śmiercią. Po której jednak stronie? Otóż bywają takie sytuacje, które skłaniają do skrajnych posunięć.

ZABÓJCZY PROLOG
Zaczyna się petardą. I nie chcąc spolerować powiem tylko tyle, że prologiem stawia autorka całą powieść, jak i postać głównego bohatera, pod wielkim znakiem zapytania. Niemożliwe... - Aż nasuwa się na język. A jednak.  Kathrin Lange zaczyna z przytupem i utrzymuje napięcie do samego końca, a ofiar, niepewności, walki z czasem i tych znajdujących się na celowniku nie brakuje. Co najbardziej przeraża? Cały przestępczy motyw. Nie byle zbrodnia, a powszechne i aktualne ostatnio terrorystyczne zamachy.

SAMOBÓJCY ZAMACHOWCY
Dzięki temu, że autorka obrała ciekawą perspektywę wspomnianych samobójczych ataków i pozwoliła wejść bohaterom w struktury takich sytuacji, rodzi się wiele pytań i refleksji. To, co było dotąd oburzającym absurdem, jednogłośną głupotą i niedopuszczalnym, godnym najsurowszej kary posunięciem, teraz nabiera nieco logiki. Czym kierują się ci, którzy zakładają na siebie pas z ładunkami wybuchowymi? Wyłącznie religią? Ślepą wiarą w obiecany raj? A może niekoniecznie. Może nie wszyscy. Na pewno polecam, by sięgnąć po odpowiedzi na te zawarte w książce pytania osobiście.


PODSUMOWANIE
Dynamiczna, krwawa, wyszukana. Sensacja, w której akcja nie zastyga nawet na moment, bo tutaj śledztwo wiele ma imion, a upływające minuty i tykająca bomba mogą zmienić wszystko. Polecam wszystkim wielbicielom dobrych i trzymających w napięciu kryminałów. Przekonajcie się jak w tak mrocznych klimatach sprawdza się pióro niemieckiej pisarki.

wydawnictwo: Media Rodzina
kategoria: sensacja, kryminał
ilość stron: 415
data wydania: marzec 2018

Cykl Faris Iskander: 40 godzin // Detonator

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.


17 komentarzy:

 1. Książki tej autorki jeszcze przede mną i powiem Ci zaciekawiłaś mnie na tyle by zapoznać się z jej piórem :)
  Coś czuję, że ta książka mogłaby bardzo wpasować się w mój gust czytelniczy ponieważ lubię, kiedy akcja jest bardziej dynamiczna i trzyma w napięciu. Dopiszę ją do swojej listy!

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Nie wiem jak to się stało, że jest o niej tak cicho. To naprawdę świetny kryminał i trzyma w napięciu. Ze swojej strony bardzo polecam!

   Usuń
 2. Bardzo lubię dynamiczną akcje. Wpisze tę książkę na swoją listę 😊

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam. Posiada świetny motyw przewodni i cały czas utrzymuje dobre tempo akcji.

   Usuń
 3. To jest to, co czytający kotek lubi najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dynamika i napięcie towarzyszące tej lekturze Cię nie zawiedzie ;)

   Usuń
 4. Same plusy jak dla mnie ma ta powieść:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak. Niemiecka pisarka wykonała kawał dobrej roboty.

   Usuń
 5. Powiem ci, że raczej nie ciągnie mnie ostatnio do takich książek. Takich sytuacji za dużo w życiu prawdziwym, wysadzanie się w powietrze itp, że chyba wolę poczytać coś lżejszego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Wiadomo, że po takich książkach człowiek zaczyna o tym myśleć jeszcze bardziej. Po co się dręczyć i przejmować :)

   Usuń
 6. Bardzo lubię takie kryminały i coś czuję, że ta książka mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie zawiodłaby Cię. Jest dynamiczna, ma ciekawych bohaterów. Cały czas coś się dzieje.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Myślę, że mogłaby Ci się spodobać. Jest dynamiczna, ma ciekawy motyw przewodni i ciekawych bohaterów. Polecam.

   Usuń
 8. Dynamiczna akcja zachęca do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, dynamika tej książki nie zawodzi. Polecam :)

   Usuń
 9. 3 pierwsze slowa podsumowania kupują mnie zupełnie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...