środa, 2 maja 2018

"Słowa w ciemnym błękicie" - Cath Crowley.
Listy ukryte w antykwariacie.


„Gdyby wszyscy ludzie porzucali to, co kochają najbardziej, kiedy tylko pojawią się trudności, ten świat stałby się potwornym miejscem.”

Słowo posiada wielką, magiczną moc. Potrafi zniszczyć, ale i dać nadzieję, potrafi wywołać wojnę, ale i uratować komuś życie. Wypowiedziane czy zapisane na kartce niesie ze sobą różnorakie emocje. I właśnie o tych pisanych, przemyślanych i spontanicznych, przelanych na papier w formie listów słowach opowiada nowa, wzruszająca powieść Cash Crowley. Tych, którzy cenią sobie mające głębsze znaczenie historie o miłości,  zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Rachel i Henry byli dobrymi przyjaciółmi, choć z czasem dziewczyna uświadomiła sobie, że czuje do niego coś więcej. Kiedy wyjeżdżała, postanowiła wyznać mu miłość pozostawiając odważny list…, na który nigdy nie otrzymała odpowiedzi.

Po wielu latach Rachel wraca do rodzinnej miejscowości. Nie jest już jednak tą samą dziewczyną. Zmienił ją upływający czas i tragiczne doświadczenia przeszłości. Pogrążona w smutku podejmuje się pracy w antykwariacie, musząc stawić czoła przyjacielowi z przeszłości. Tak wiele mają sobie do wyjaśnienia, choć nie tak łatwo zdobyć się na szczerość w obliczu niezrozumiałego rozstania. Ona nie wie, że on nigdy nie przeczytał jej wiadomości. On, wciąż rozpamiętując swoją ex, nie ma pojęcia, że Rachel była w nim zakochana. Czy będą w stanie naprawić popełnione błędy i czy odnajdą wspólną drogę, którą będą potrafili razem iść?

MIŁOŚĆ NIE ZAWSZE JEST OCZYWISTA
To nie jest zwyczajna powieść o banalnej miłości zrodzonej z przyjaźni. Towarzyszą jej rozliczne tragedie, upływający czas i szereg zdarzeń pomagających zrozumieć, że chodzi o coś więcej niż nić dawnej sympatii. Tutaj wielkie love nie wyskakuje jak królik z kapelusza. Rodzi się w gniewie, w towarzystwie odrzucenia, goryczy i tęsknoty. Oprócz uczucia głównych bohaterów, które nie jest wyolbrzymione, sztuczne i przesadnie namiętne pojawia się kwestia śmierci bliskiej osoby czy utraty dziewczyny, której poświęciło się maksimum zaangażowania. Jest smutek i ból, ale gdzieś z tyłu cały czas tli się nadzieja. „Słowa w ciemnym błękicie” to literatura młodzieżowa z przekazem, z pewnością nieskoncentrowana wyłącznie na rozrywce.

ICH DWOJE
Główna bohaterka to dziewczyna mająca dwa oblicza. Wpierw poznajemy ją jako zwyczajną nastolatkę, potem – na wskutek doświadczeń – staje się opryskliwa i zdystansowana, nawet względem tych, którzy nie zasłużyli na jej gniew. Towarzyszy jej Henry, jako drugi główny bohater i naprzemiennie łapiący stery wypowiedzi narrator. Zakochany w swojej ex, pracowity, z charakterem raczej trudnym do sprecyzowania. Chłopak z sąsiedztwa, któremu daleko do bad boya, ale i ciepłej kluchy.

TA OD LISTÓW
Tłem powieści stał się wyjątkowy antykwariat, a motywem wiodącym - pełne emocji listy pozostawione między stronami książek. Nie maile, nie smsy, a właśnie słowo zapisane na papierze, od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna i na którym wszystko się kończy. Uwielbiam takie akcenty, które nadają książce wyrazistości. Teraz ilekroć spojrzę na jej okładkę będę miała na myśli – „to ta od listów”.


PODSUMOWANIE
Szukacie książki nurtu New Adult, której udało się uciec przed schematami? „Słowa w ciemnym błękicie” poruszy Was i zadowoli. Bez przesadnych uniesień, naturalna i głęboka. Z pewnością urzekła mnie bardziej niż poprzednia powieść autorki „Grafitti Moon” . Polecam więc także Wam.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: New Adult
ilość stron: 287
data wydania: kwiecień 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

16 komentarzy:

 1. Skoro nie jest schematyczność, chętnie ją przeczytam. 😊 Myślę, że może mi się spodobać. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie warta uwagi historia. Mnie urzekła :)

   Usuń
 2. Hmm...trochę dziwne zagranie z jej strony. Wyznać swoje uczucia do kogoś, mając świadomość, że wyjeżdża prawdopodobnie na dobre i nawet gdyby facet odpowiedział na jej list, nie mieliby za dobrego kontaktu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miał do niej po przeczytaniu listu zadzwonić... Ale masz rację. Mogła rozegrać to zupełnie inaczej. Ale wtedy nie byłoby tej książki ;p A przynajmniej jej cała treść byłaby zupełnie inna.

   Usuń
 3. Uwielbiam, gdy w książce są takie listy! Zawsze to się fajnie czyta. Książka wydaje się być bardzo ciekawa! Zamierzam przeczytać!

  around-nadien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo. Kiedy w książce pojawia się jakiś taki charakterystyczny motyw, od razu jestem bardziej zainteresowana. Polecam :)

   Usuń
 4. O, historia z antykwariatem w tle. Chyba muszę koniecznie bliżej przyjrzeć się tej książce :) Wyczuwam przepiękną historię.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie piękna i wartościowa historia. Do tego dochodzi motyw listów... Mnie to absolutnie przekonało.

   Usuń
 5. okładka jest piękna, a listy i antykwariat bardzo zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Książka jest naprawdę ciekawa, nieinfantylna, nie do końca przewidywalna... Na pewno wartościowa literatura dla młodzieży.

   Usuń
 6. Początkowo w ogóle nie zwróciłam uwagi na ten tytuł, ale kiedy zaczynał pojawiać się na wielu blogach i wszyscy zaczęli go chwalić, to postanowiłam dać mu szansę. Oczywiście nie teraz, bo nie mam kompletnie czasu na wciśnięcie do swojego TBR-u czegoś dodatkowego, ale może uda się za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia nie jest przesadzona, nie ma tutaj ciągniętych na siłę żądnych sztucznych namiętności. Jest za to oryginalna i ma ciekawy motyw listów. To wszystko mnie do niej przekonało.

   Usuń
 7. Uwielbiam takie nieszczęśliwe miłości i intryguje mnie taki powrót do domu, kiedy oboje myślą inaczej, a prawda jest jeszcze inna. Z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze polecam. Książka nie jest typowo schematyczna, ma ciekawy motyw przewodni i nieprzesadzonych bohaterów.

   Usuń
 8. Sama biblioteka, listy w książkach, nieodwzajemniona miłość i wydarzenia z przeszłości mnie przekonują. Bardzo chcę przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że mi się spodoba :) Boje się tylko, że autorka mogła przyspieszyć akcję, patrząc na ilość stron :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka jest fantastyczna :) z wydawnictwa Jaguar czekam teraz najbardziej na "Spętanych przeznaczeniem" :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...