poniedziałek, 7 maja 2018

"Dotyk Twoich słów" - Aleksandra Steć. Tom I i tom II.
Uczucia złotą myślą pisane.


„Nie da się być szczęśliwym wśród toksycznych ludzi. To tak jakby zamknąć się w pomieszczeniu pełnym chemicznych oparów i pleśni i starać się swobodnie oddychać.”

Nie bez przyczyny najczęściej wyświetlaną recenzją mojego bloga jest ta dotycząca książki „Moja dusza pachnie tobą”. Malująca słowem uczucia Aleksandra Steć przekonała do swojej twórczości wielu Polaków, a pośród jej aforyzmów czy złotych myśli każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. I choć z nutką niepewności decydowałam się na przeczytanie pierwszej, wspomnianej przed momentem książki tej autorki, po kolejne sięgnęłam bez żadnego zastanowienia.  Wiedziałam już, czego mogę się spodziewać. Czy pisarka utrzymała poziom? Na co przyjdzie się Wam natknąć w dwóch tomach zatytułowanych „Dotyk Twoich słów”? Zapraszam na recenzję.

PIERWSZY TOM
Dwa rozdziały tytułowane porami roku. „Lato – Masz zapach spełniających się marzeń” oraz „Jesień – Ludzie umierają w milczeniu, jak drzewa”. Pełne poruszających słów, które choć momentami bardzo osobiste, do złudzenia przypominają momenty wyjęte z życia każdego z nas. Nie bez przyczyny dzieli autorka swoją książkę na dwie części. Każda z nich ma swój wyjątkowy klimat. Latem kwitnie szczęśliwa miłość, uczucia damsko męskie przynoszą słodki owoc zachwytu, cudownych wspomnień, ratunku i ciepła. Kiedy przychodzi jesień, nastaje czas melancholii i refleksji nad cierpieniem. Ucieczka, śmierć i nieszczęście zawarte w słowach wywołują burzę emocji. Przecież zarówno radość jak i ból są wpisane w nasze istnienie.

„Miłość nie może wrócić. Jeśli wróciła, to znaczy, że nigdy nie odeszła.”


DRUGI TOM
Kolejna porcja wrażeń. Nadchodzi „Zima – Nie chcę być tylko Twoim wspomnieniem”. Czas obojętności, rozstania, niemożności zapomnienia i towarzyszącej wszystkiemu tęsknoty. Chwile szczerych wyznań i wygasającej radości. Rozdział przesiąknięty mrokiem, pośród którego jednak można dostrzec światło.  Przecież jest i „Wiosna – Obudź się i oddychaj szczęściem”. To właśnie tutaj zawarła autorka najbardziej pokrzepiające myśli. Jej teksty motywują do uwierzenia w samego siebie, do działania i nadziei, często w towarzystwie humorystycznej nuty.

„Mijamy się, pozostawiając na środku pustej ulicy to, co mogło być nasze. Tak bardzo boimy się uczuć, że zamiast kolekcjonerami wspomnień, stajemy się kolekcjonerami złudzeń.”


SŁOWO DLA KAŻDEGO
W życiu każdego z nas przychodzi taki czas, kiedy potrzebujemy wsparcia drugiego człowieka. Dobrego, odpowiedniego do sytuacji słowa. Bywa i tak, że nie potrafimy wyrazić tego, co siedzi w naszym wnętrzu, brakuje nam wyrazów, które mogłyby zobrazować wrażenia. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku z pomocą bieży słowo Aleksandry Steć, która dzieli się osobistymi przeżyciami pozwalając czytelnikom korzystać z zawartych w jej utworach emocji. Bo choć pisała je pod wpływem własnych, trudnych czy łatwych doświadczeń, w wielu przypadkach jesteśmy w stanie się z nimi identyfikować i odnaleźć w jej utworach kawałek samych siebie.

PIĘKNO TKWI W PROSTOCIE
To, co cechuje twórczość Aleksandry Steć, to właśnie proste, niewyszukane słowa, które w efekcie budują poruszające, pełne emocji, ale i prawdy zdania. Teksty na każdą okazję, na poprawę humoru, chwilę refleksji, na radość, na cierpienie i na podsumowanie własnego „ja”. Czasami ograniczone do jednej, zapisanej linijki, czasami do jednej strony. Współczesna forma mentalnego uniesienia i oczyszczenia. Autorka kolejny raz nie zawiodła, a podwoiła dawkę wrażeń. Polecam zarówno pierwszy, jak i drugi tom Dotyku Twoich słów.
  
wydawnictwo: CAMILOVE
kategoria: aforyzmy, poezja
ilość stron: tom I – 214, tom II – 268
data wydania: marzec 2018

Za książki bardzo serdecznie dziękuję Autorce.

11 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie. Chwil na refleksje nigdy za wiele. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A chwile spędzone u boku tych książek są pełne emocji :)

   Usuń
 2. Te książki mają wyjątkowo ciekawe okładki, ale treść nie wiem czy dla mnie :)

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście średnio przepadam za poezją i tego typu literaturą, ale Aleksandra Steć stanowi dla mnie wyjątek. Zawsze chętnie sięgnę po jej książki.

   Usuń
 3. Czytałam o nich już, ale jakoś mnie one nie przekonują. Wydają się piękne i wartościowe, ale myślę, że szybko bym się nimi znudziła.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystko jest dla wszystkich. Wiadomo, że jeśli nie przepadasz za taką formą literatury, nie ma się co zmuszać.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. I są to wartościowe perełki. Polecam na każdą okazję.

   Usuń
 5. Takie książki, gdzie możemy się wczuć są najlepsze, ale ja mam na razie za dużo zaległości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Choć pamiętaj, że to fajny przerywnik na wiele okazji. Naprawdę. Ja nie przepadam za poezją, ale Aleksandra Steć piszę naprawdę niesamowicie. Prosto, a uderzająco w serce.

   Usuń
 6. myślę że mogłabym zaryzykować i dla odmiany przeczytać coś takiego co zaproponowała autorka, mogłoby to być ciekawe doświadczenie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...