sobota, 12 maja 2018

"Bajkał tam i z powrotem" - Monika Radzikowska.
Jedziemy autostopem!


„Mimo rozbojów i szalejącej nienawiści, o których trąbią media, wciąż są ludzie, którzy widząc na odludziu spragnionego człowieka, zamiast mu dokopać i zabrać aparat, podadzą butelkę wody.
Warto było pojechać na koniec świata, żeby się o tym przekonać.”

Biblioteka Poznaj Świat, nadzorowana przez słynnego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, to dla czytelnika zawsze gwarant starannie wydanej i pełnej przygód książki. Kolorowe fotografie, twarda oprawa… to jednak nie wszystko. Dobra literatura podróżnicza musi mieć to coś, ducha przygody, który otwiera przed odbiorcą treści nowy, nieznany zakątek świata. Tym razem przyszło mi sięgnąć po kolejny tytuł zapisany w szeregach wspomnianej Biblioteki, publikację „Bajkał tam i z powrotem” Moniki Radzikowskiej. Czego możecie się po niej spodziewać?

AŻ PO BAJKAŁ, CZYLI O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Grupa archeologów, zostawiając za sobą obowiązki i monotonną codzienność, decyduje się na podróż życia. Przez Petersburg, Irkuck, aż po Ułan-Ude. Autostopem i Koleją Transsyberyjską, własnymi siłami i z uśmiechem życzliwych ludzi, którzy wyciągnęli w ich stronę bezinteresowną, pomocną dłoń. Zwiedzając muzea, snując refleksje nad Gniazdowskimi kurhanami docierają nad Bajkał, by móc podziwiać jego majestat. Jakie tajemnice skrywa moskiewskie metro? Jak wygląda przejazd najsłynniejszą koleją Azji? Co zawiera żołnierska paczka żywnościowa w Rosji, którą polscy podróżnicy otrzymali do spróbowania? O tym przeczytacie w książce Moniki Radzikowskiej.

PRAWDZIWA PRZYGODA RODZI SIĘ Z CZASEM
Pierwsza połowa książki, pomimo wielkiej przygody i pewnie wielu wrażeń podróżników, wydaje się być spokojna. Odwiedzane muzea, różnorodne noclegi, pokrótce opisani, napotkani ludzie. Nie ma przytaczanych, podręcznikowych faktów – jak z resztą i w drugiej połowie książki – co oceniam na wielki plus, ale trochę za mało tutaj dialogów. Długi opis kolejnych, pokonanych etapów. Z czasem jednak wszystko zaczyna się zmieniać. Wystarczy przejechać się z autorką Koleją Transsyberyjską, by poczuć ducha prawdziwej przygody, pełnej zaskakujących spotkań czy obserwacji innych kultur. Toaleta na środku stepu, kawałek Polski na Syberii czy kierowca kłócący się z nawigacją. Prosto w stronę Bajkału i okrężną drogą z powrotem, przez Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację.

Jak płoną podarte jeansy? Co czuje autostopowicz, który podczas beztroskiej podróży nagle wpada z samochodem do rowu? Czym jest metoda Gadającego Patyka rozwiązująca wszystkie konflikty? I jak serdeczni bywają napotkani ludzie, którzy za darmo są w stanie zaoferować naprawdę wiele?


ESTETYKA WYDANIA
Ładnie wydana, jak zawsze świetnie komponująca się z pozostałymi książkami Biblioteki Poznaj Świat, bogata w fotografie publikacja Moniki Radzikowskiej to odważna podróż w rejony niekoniecznie dla wszystkich atrakcyjne, a jednak potrafiące zafundować wiele wrażeń odbieranych wszystkimi zmysłami. Od życzliwych mieszkańców, po zapierające dech widoki i ducha historii. Jeśli szukacie inspiracji do wyruszenia autostopem w wielką podróż życia – czytajcie.


wydawnictwo: Bernardinum
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 274
rok wydania: 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Bernardinum.


6 komentarzy:

 1. Wydanie naprawdę bardzo ładne, ale książka chyba nie dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Może kiedyś się skusisz. Fajnie tak czasami podróżować wyobraźnią :)

   Usuń
 2. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po literaturę podróżniczą, nacieszyć oczy pięknymi fotografiami nieznanych mi miejsc, poczuć choć pokrótce ducha przygody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo. Fajnie od czasu do czasu podróżować tak oczyma wyobraźni :)

   Usuń
 3. Może przydałby mi się taki bodziec do działania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie książki faktycznie zachęcają, by samemu wyruszyć na wielki wojaż :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...