wtorek, 22 grudnia 2015

"Pierwsze Boże Narodzenie" - wyd. Jedność dla dzieci

 
„Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany.”
/Księga Izajasza 9,5/

Każdy z nas zna historię narodzenia małego Jezusa. Powinniśmy wspominać ją w szczególności teraz, kiedy nadchodzą te jedyne w roku, wyjątkowe, pełne nadzwyczajnej magii dni. Boże Narodzenie popycha nas w kierunku wielkich przygotowań. Stroimy choinkę, zasiadamy przy Wigilijnym stole, dzielimy się opłatkiem czy obdarowujemy prezentami. Ów czas jest w szczególności tak bardzo przeżywany przez małe dzieci, które niecierpliwie spoglądając pod zielone drzewko liczą na realizację marzeń. A jednak w tym natłoku kolorowej otoczki, gonitwy za idealnymi potrawami czy upominkami dla bliskich, zapominamy o tym, co najistotniejsze. I właśnie ci najmłodsi, często przypuszczający cóż takiego zastaną pod choinką, nieraz nie mają pojęcia o tym, czym tak naprawdę jest Boże Narodzenie i dlaczego się je obchodzi. Między innymi właśnie dlatego powstała przepięknie wydana książeczka „Pierwsze Boże Narodzenie” pokrótce streszczająca historię narodzenia Tego, który co roku na nowo pojawia się wśród nas od przeszło dwóch tysięcy już lat.  

W uśpionym mrokiem nocy Betlejem, do maleńkiej stajenki przybywa Maryja z Józefem. To właśnie tam, w otoczeniu zwierząt i ubóstwa, przychodzi na świat malutki Jezusek – Zbawiciel, który kiedyś uratuje całą ludzkość. Święta Rodzina, przykład miłości, zjednoczenia i pokoju celebruje ten moment nie użalając się nad warunkami. A już wkrótce w progach szopki zawitają pasterze i Trzej Królowie, którzy przed Synem Bożym oddadzą należny Mu pokłon.


„I nagle w ubogiej stajence
Dzieciątka kwilenie
zwiastuje pokój ziemi –
to nasze Zbawienie.”

Barwna, ale zarazem przepełniona ciepłym, świątecznym klimatem publikacja wydawnictwa Jedność, to przeprowadzająca przez historię Bożego Narodzenia propozycja dla najmłodszych, którzy w towarzystwie przepięknych ilustracji przygotują się do tego wyjątkowego czasu. Skromny żłobek, tułający się po Betlejem Józef i Maryja, przebywające pośród nich zwierzęta i nagle Trzej Królowie, którzy przychodzą ukłonić się przed maleńkim Dzieciątkiem. Książeczka pokazuje znaną nam wszystkim historię, na przykładzie której uświadamiamy sobie, że nie bogactwo materialne jest istotne, a to, które nosimy w sercu. Warto przekazać tę wskazówkę i prawdę dzieciom, które zwłaszcza w dzisiejszych czasach niestety często o tym zapominają.


„Pierwsze Boże Narodzenie” to przepiękna, ale i bezcenna propozycja literacka. To jedna z tych książeczek, która zamiast fantastycznej, wyimaginowanej magii oferuje prawdziwy czar, zaklęty w poruszającą historię, czczoną przez wszystkich każdego roku. Niewielka ilość tekstu i spora czcionka umożliwią tym najmłodszym samodzielne czytanie.  Aczkolwiek sądzę, że przy takiej treści warto towarzyszyć swojej pociesze podkreślając istotę rodziny, i tym samym, dając wyraz jej niepodważalnej wartości. Ponadto książeczka zawiera rozciągające się na całych stronach, cudownie wykonane ilustracje, które pomogą młodemu czytelnikowi wczuć się w klimat zamierzchłych, a jednak wciąż powracających lat.

„Mędrcy pokłon oddali Dziecięciu,
pochwałę wznieśli dla Jego imienia.
Nich świat się rozraduje z Bożego Narodzenia.”

Na ostatniej stronie widnieją zaś dwa fragmenty Pisma Świętego nawiązujące do Bożego Narodzenia. Ewangelia według świętego Łukasza oraz Mateusza powinny towarzyszyć rodzinom na wigilijnym stole i to właśnie od przeczytania tych urywków warto rozpocząć tę jedyną w roku, wyjątkową kolację. Myślę, że „Pierwsze Boże Narodzenie” to doskonały dodatek do każdego prezentu przygotowanego dzieciom. Jeżeli to my, rodzice, nie pokażemy młodemu pokoleniu czym jest grudniowe święto, być może kiedyś nie będzie ono nazywane Bożym Narodzeniem, bo o urodzinach małego Jezusa już nikt nie będzie pamiętał. Pozostanie wyłącznie choinka, prezenty i stresująca pogoń za doskonałością. Jeżeli wiara i cud przyjścia na świat Dzieciątka ma dla Was znaczenie, książeczki takie, jak chociażby właśnie ta, powinny pojawić się w biblioteczkach Waszych dzieci. Polecam.


wydawnictwo: Jedność dla dzieci
ilość stron: 32
wiek czytelnika: 7-10 lat
rok wydania: 2014
oprawa: twarda


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność.
 

5 komentarzy:

  1. Już po samych obrazkach widać, że to niezwykła książka. A co dopiero treść! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bajeczne wydanie. Świetna na prezent :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością zaintryguje dzieci, wspaniale ożywi w nich ciekawość do tradycji.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...