poniedziałek, 22 czerwca 2015

"Zachcianek" - Katarzyna Michalak

 
Patrycja, „poczekajkowa” marzycielka, odnalazła wreszcie swoje szczęście. Zdradzona przez tych najbliższych i niewątpliwie perfidnie oszukana, wreszcie doczekała się swojego Czarnego Księcia, z którym teraz dzieli wspólny dom. Życie niewątpliwie się do niej uśmiechnęło i zrobiły to też znajome wiedźmy, bez ingerencji których nie wszystko byłoby takie idealne, jakie się okazało. Ale czy aby na pewno Patrycja wiedzie taki los, jakiego pragnęła? Czy jej Czarny Książę, Gabriel, to rzeczywiście mężczyzna spełniający jej uczuciowe potrzeby? „Zachcianek” to drugi tom Słonecznej Trylogii i zarazem kontynuacja okraszonej magią „Poczekajki”. Zerknijcie zatem do życia dziewczyny i zobaczcie, jak wiele się u niej zmieniło.

Patrycja pragnęła życia u boku księcia, który otoczy ją opieką i podaruje jej prawdziwy, szczęśliwy dom. Opuszczając Chatkę, nie miała pojęcia, jak bardzo zmieni się jej codzienność. Gabriel, wyśniony i przystojny Czarny Książę, potrafi oczarować ją w łóżku. Daje jej też wiele wspaniałych, czułych słów. A jednak pomimo tego dziewczyna jest przekonana, że prócz miłości w jej sercu sporo miejsca zajmuje pustka, której mężczyzna nie jest w stanie zapełnić. Nieustanne wyjazdy, wieczne ucieczki, wymówki i brak przyszłościowych planów. Gabriel wydaje się być dobrym, chwilowym partnerem, ale z pewnością nie przyszłym mężem. Kiedy mężczyzna sprowadza do domu Jankę, kobietę, z którą Patrycja już kiedyś miała okazję się zetknąć, jej życie zmienia się nie tylko w dramat, ale w prawdziwe piekło. Jest nie tylko nieprzyjemnie, ale wręcz niebezpiecznie. Marzenia o szczęśliwej rodzinie wydają się bezpowrotnie mijać, ale być może prawdziwe uczucie i szansa na ciepły, cudowny dom znajdują się gdzieś zupełnie indziej? Czy Patrycja się pomyliła? Czy Gabriel to nie ten, na którego czekała całe życie? Czy mężczyzna się zmieni? A może Czarny Książę to ktoś, kogo dziewczyna z pewnością się nie spodziewa?

Patrycja to uczuciowa i szukająca miłości kobieta. Pisząc listy do tego, który z pozoru nie istniał, w końcu doczekała się ich adresata, którego długo przywoływała. A jednak kiedy wszystko wydaje się być takie, jak powinno, priorytety bohaterki i jej partnera okazują się znacząco różne. Ona – chce rodziny, stałego związku, poczucia stabilizacji, miłości i ciepła. On z kolei, nade wszystko ceni sobie wolność i ani mu się śni wiązać się na stałe. Po upojnie spędzonych chwilach ucieka, niezapowiadanie zostawia Patrycję na kilka dni zupełnie samą, tłumacząc się służbowymi obowiązkami. Czy jednak aby na pewno praca wymaga od niego tak wielkiego zaangażowania? A może to coś zupełnie innego staje się powodem ku temu, że mężczyzna tak unika przebywania z kochającą go Patrycją? Gabriel, niczym piękny ptak, kocha wysokie loty i nie zamierza dać się złapać do ciasnej klatki. Czy więc aby na pewno odwzajemnia głębokie uczucie partnerki? Czy jest szansa, że tych dwoje będzie jeszcze szczęśliwych? A może każdy powinien pójść w swoją stronę i szukać szczęścia tam, gdzie takowe na nich czeka? Na horyzoncie zawiłego świata Patrycji pojawia się ktoś, kogo już dawno skreśliła ze swojej listy – Łukasz. Mężczyzna tak dotkliwie ją zranił, że jakikolwiek kontakt z nim przywołuje nie tylko bolesne wspomnienia, ale także i odradzające się rany. Każdy jednak zasługuje na drugą szansę, jeżeli zanosi się na to, że poznał i zrozumiał swój błąd. Czy Patrycja będzie w stanie mu wybaczyć?

„Zachcianek”, czyli druga część serii autorstwa Katarzyny Michalak, to barwna i obfita w zwroty akcji powieść o niebanalnym życiu Patrycji, która szukała i wciąż szuka wyśnionego mężczyzny. Oprócz typowego, kobiecego i romantycznego świata, pojawia się rzeczywistość czarownic, magia, która potrafi łączyć to, co niemożliwe, z rzeczami typowo przyziemnymi. Główna bohaterka, oprócz zdolności zawodowych i wrażliwego serca, odkrywa w sobie coś dodatkowego. Posiada głęboko ukrytą moc, która być może odegra w jej przypadku sporą rolę. Czy nietypowe zdolności okażą się jej ratunkiem, a może przekleństwem? Czy codzienność spowita w magię jest łatwiejsza? A może to właśnie te nieprzewidywalne scenariusze są tymi, które dają prawdziwą radość?

źródło
Katarzyna Michalak, wraz z pierwszą stroną, wprowadza czytelnika w nietypowy świat. Z pozoru realny i zwykły, momentami zmienia się w grę prowadzoną przez nienaturalne moce. Któż z nas otacza się gronem czarownic? Czy bylibyśmy w stanie uwierzyć, gdyby takowe pojawiły się wokół nas? Autorka książki w bardzo przystępny i łatwy do zaakceptowania sposób łączy te dwie rzeczywistości. Manipuluje życiem bohaterów wyprowadzając ich na prostą, a potem wykolejając ich kurs z torów tak, że aż trudno w to uwierzyć. „Zachcianek” to z pewnością zaskakująca kontynuacja, bo to, co w pierwszej części wydawało się takie oczywiste, teraz całkowicie się zmienia. Pani Michalak udowadnia ty samym nieprzewidywalność naszego życia, w którym nieraz dobro okazuje się złem, a zło przeradza się w piękno. Człowiek powinien więc pozostać otwartym na zmiany i umieć przebaczać, ponieważ zamykając się w sobie może stracić szansę na prawdziwe szczęście.

Bohaterowie książki to istna mieszanka, która przez cały czas wiruje w wielkim kotle. W zależności od sytuacji wychodzą te dobre i te negatywne cechy, które posiadają, bo każdy z nas ma swoje słabości – trzeba tylko umieć się do nich przyznać. Prócz Patrycji, całkiem sporą rolę odgrywają także bohaterowie drugoplanowi. Hanka - jej wierna przyjaciółka, Janka – niebezpieczna wariatka czy też niezwykła, w dobitnym tego słowa znaczeniu, Berenika. Pod tym względem naprawdę bywa ciekawie. Jest więc wesoło, groźnie, tajemniczo, nieprzewidywalnie, smutno, ale przede wszystkim pozytywnie. Pani Michalak jak zwykle potrafiła wykorzystać swoje zdolności wywoływania emocji na naprawdę wysoką skalę.

Książka łączy ze sobą romantyczność z brutalną podmiotowością miłości. Pokazuje ludzkie dobro, ale i zawiść. Łączy magię, z typowa rzeczywistością. To powieść skrajności i kontrastów, a więc coś o życiu, bo właśnie takie ono jest. Jeżeli chodzi o moje osobiste odczucia, także pojawiają się sprzeczne emocje. Bardzo lubię styl pani Michalak, jej pomysły na bohaterów oraz fabułę. Podobało mi się to, że tak bardzo zamieszała akcją, iż mało kto po przeczytaniu „Poczekajki” mógłby się spodziewać takiego obrotu sprawy. A jednak nie do końca przekonałam się do pomysłu sporej ingerencji czarownic. Momentami wydawało mi się to wszystko nieco pogmatwane i zachwiane, przy czym generalnie lubię świat delikatnej magii, dzięki której nawet te najskrytsze marzenia mogą znaleźć szansę realizacji. Nie mogłabym zatem powiedzieć, że „Zachcianek” to niegodna polecenia pozycja. Uważam, że fani pierwszej części powinni po nią sięgnąć. Aura ciepłego domu, świeży zapach kontaktu z naturą, żar miłości i ludzie, których naprawdę można polubić. Niewinność i obłuda, prawda i kłamstwo, przyjaźń i nienawiść. Sprawdźcie dokładniej, czym tym razem postanowiła obdarować czytelników jedna z najbardziej poczytnych, polskich autorek.  

moja ocena: 4/6
wydawnictwo: Literackie
ilość stron: 368

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
 

7 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc, jeszcze nie czytałam żadnej książki Michalak. Ale jakoś póki co nie ciągnie mnie by poznać twórczość autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tom trochę mnie rozczarował, ale jestem skłonna dać szansę kontynuacji

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, więc wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne zdjęcie :) Ciekawe tło, jaki to kraj? :) Zazdroszczę widoków

  OdpowiedzUsuń
 5. Chorwacja - a dokładniej miejscowość Primosten ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Michalak jest świetna wciąga w swój świat i nie daje nawet przerwy na obiad ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...