środa, 22 kwietnia 2015

"Marysia Rebusek. Tajemnica zaginionego szmaragdu" - Holly Webb

 
 
Detektyw - osoba niezwykle spostrzegawcza, bystra, potrafiąca łączyć fakty i widząca to, co dla innych pozostaje ukryte. Mknąca przez ulicę niczym w czapce niewidce, nieraz potrafi wytropić cel, który w danym momencie odgrywa bardzo ważną rolę. Czy jednak te cechy nie przypominają Wam kogoś jeszcze? Rozbiegane oczka, wyostrzony słuch - słyszą wszystko pomimo tego, że pozornie zajmują się czymś zupełnie innym. Dzieci. Jak się okazuje, to właśnie one nieraz okazują się doskonałymi tropicielami, bo jeżeli czegoś pragną, mogą wywęszyć wszystko. Co jednak wtedy, kiedy niewinne z pozoru dziecko otrzymuje ważne zlecenie? Co w przypadku, kiedy całkiem dobrze sobie z nim radzi? Odpowiedzią na te pytania jest Marysia Rebusek, inteligentna, wesoła i niezwykle uczynna dziewczynka, w której krwi płynie zew przygody. Cóż takiego wydarzyło się w jej życiu? Zapraszam zatem do samego serca dziecięcego śledztwa, którego celem jest rozwiązanie Tajemnicy zaginionego szmaragdu.

Marysia Rebusek, dziewczynka wychowywana przez babcię, każdego dnia wdzięcznie pomaga jej na stancji. Codzienna monotonia nieco ją nuży, jednakże marzenia o świetlanej przyszłości detektywa dają jej motyw, by czerpać radość z życia. Pewnego razu, do domu babci trafia Sara Maj, piękna, teatralna aktorka. Marysia od razu zauważa to, że kobietę coś nęka. Przeprowadzając małe dochodzenie dowiaduje się, że w grę wchodzi utracony, niezwykle cenny, szmaragdowy naszyjnik, który Sara otrzymała od zamożnego narzeczonego - samego księcia. Okazuje się, że z drogocennym klejnotem powiązana jest pewna legenda o ciążącej na nim klątwie. Wkrótce piękna aktorka, rozpaczając po utracie naszyjnika, zaczyna doświadczać wielu przykrych wydarzeń, a Marysia, jako mały, niepozorny detektyw, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć złodzieja, który stał się przyczyną lawiny nieszczęść.

Bohaterka książki to żywiołowa i ciekawa świata dziewczynka, która szukając przygód, przyobleka swoje życie w wiele interesujących doświadczeń. Tym razem poznaje Sarę Maj, popularną aktorkę, dzięki której odkrywa rzeczywistość teatru i wszystkie jego ukryte zakątki. Obejmując w zastępstwie posadę zaufanej garderobiany, Marysia bacznie obserwuje otoczenie, bo wierzy w to, że uda się jej wywęszyć coś istotnego w sprawie skradzionego naszyjnika. Chcąc nie chcąc staje się świadkiem wielu wydarzeń, a umiejętne i wnikliwe patrzenie na świat, oczyma zainteresowanego dziecka, naprowadza ją na pewien trop. Bohaterka nie tylko demaskuje przestępcę i spełnia swoje wielkie marzenie, ale także ratuje życie cierpiącej dotąd Sary.
„To nie duch ani pech, ani los. Ktoś próbuje panią głupio zastraszyć. Po prostu musimy się dowiedzieć kto. I ja pani w tym pomogę.”
Tajemniczy naszyjnik - to właśnie ten przedmiot odgrywa jedną z ważniejszych ról w owej powieści. Przekazywany z pokolenia na pokolenie, drogocenny, unikalny i niezwykle piękny - znika, a właściwie zostaje skradziony. Klątwa, jaka wokół niego krąży, może zniszczyć los pięknej aktorki. Czy jednak warto w nią wierzyć? Marysia, chociaż mając niewiele lat, potrafi rozróżnić kłamstwo od prawdy, stąd też, szukając źródła nieszczęść, rozgląda się nie za fatum, a za człowiekiem z krwi i kości. A jak się okazuje, przestępcą jest ktoś, kogo początkowo trudno byłoby o to podejrzewać.
„Kamień Świętej Cecylii… Hmm… Jeden z najsłynniejszych klejnotów świata. Znaleziono go w Indiach, tak, setki lat temu (…)”.
"Tajemnica zaginionego szmaragdu" to drugi tom przygód dzielnej dziewczynki. Zagłębienie się w jego treść wcale nie wymaga jednak znajomości pierwszej części. Młody czytelnik, dla którego ta książka jest przeznaczona, spotyka się tutaj z ciekawym światem pełnym poszlak i zagadek. Wraz z Marysią, dzięki własnej wyobraźni, trafia w sam środek śledztwa, a nie jest to błaha sprawa, ponieważ przestępca dopuścił i stale dopuszcza się czynów naprawdę groźnych. Bohaterka książki to zwykła dziewczynka, nie mająca nadzwyczajnych mocy czy zdolności. Jej narzędziem pracy, jedynym i niezawodnym, jest jednak umysł, bo szukając rozwiązania przez cały czas skłania go do intensywnej pracy. Wraz z Marysią, na ścieżkę naznaczoną wieloma zatartymi śladami, trafia także sam czytelnik. Zaciekawiony nierozwikłaną sprawą ma okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz intuicję.

Holly Webb to brytyjska autorka wielu książek dla dzieci. Jej styl, lekkie pióro, kompozycja treści i bohaterowie są doskonałym odzwierciedleniem doświadczenia, jakie niewątpliwie posiada. Młody czytelnik, sięgając po przygody Marysi Rebusek, całkowicie zatopi się w zagadkowym i niebezpiecznym, na dziecięcy sposób, świecie, a cała historia stanie się dla niego wyzwaniem i niezapomnianym przeżyciem.


Nie można pominąć szaty graficznej książki, ponieważ ma ona niewątpliwy wpływ na odbiór całokształtu. Każda strona posiada stylowe tło nadające słowom wyjątkowy klimat. Oprócz tego, powieść została wzbogacona rysunkami postaci, przedstawiającymi sytuacje napotykane w tekście. Taki dodatek jest pomocą w wyobrażeniu sobie całej historii, bo właśnie tego od książki oczekuje nieraz początkujący czytelnik. Wielka czcionka, wciągająca fabuła i zagadka - to ciekawa kompozycja mająca szansę zachęcić młode pokolenie do przygód u boku literatury.

Losy Marysi Rebusek, a szczególnie drugi tom serii z tą bohaterką w roli głównej, polecam w szczególności uczniom szkoły podstawowej. Rodzice, którzy zauważają w dziecku chęć odkrywania, poszukiwania i tropienia, mogą podsunąć swojej pociesze właśnie tę książkę. Być może stanie się ona początkiem nowej pasji, która we współczesnym świecie niestety często zanika.


wydawnictwo: Zielona Sowa
ilość stron: 174


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.
  Znalezione obrazy dla zapytania zielona sowa

6 komentarzy:

 1. Mnie też się podoba. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urocza, ciekawe ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na książki dla dzieci zawsze jest czas. ^_^ Zawsze można po nie sięgnąć i poczuć się jak dziecko. Ta wydaje się ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że jeśli Bóg ześle mi małą istotkę, to zapragnę jej przeczytać taką książkę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...