poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Liebster Blog Award - 2 ;)

Moi Kochani,

Po raz drugi zostałam nominowana do Liebster Blog Award, za co bardzo dziękuję Strefie czytania.
Z miłą chęcią odpowiem na wszystkie zadane mi pytania. Jednak, jako że uczestniczyłam już w tym niedawno, nie będę nominowała kolejnych blogów.

Moje odpowiedzi:

1. Wybierz kilka swoich ulubionych bohaterek lub bohaterów literackich i napisz, za co ich lubisz.
Trudne pytanie. Mam wielu ulubionych bohaterów, a jednak w tym momencie naprawdę zastanawiam się nad odpowiedzią. Podam może dwóch, skrajnie różnych. Pierwszym jest Robert Langdon, stworzony przez Dana Browna. Uwielbiam go za to, że bez wahania oddaje się w wir przygody. Kocham go za pomysłowość, za jego wiedzę i odwagę. Drugim bohaterem jest Christian Grey. W nim z kolei podziwiam tajemniczość, demoniczność, ale i umiejętne dążenie do wyznaczonych celów.

2. Lubisz oglądać ekranizacje książek? Która podobała Ci się najbardziej, a która najmniej?
Lubię, aczkolwiek robię to nieczęsto. Uważam, że całkiem dobrze wypadła ekranizacja książki "Zaginiona dziewczyna" czy też "Gwiazd naszych wina". Teraz wiem, że wielu osobom się narażę, ale mi spodobała się także kinowa wersja "Pięćdziesięciu twarzy Greya". Co do nieudanych ekranizacji - ciężko mi takowe sobie przypomnieć. Być może dlatego, że jak już wspomniałam, oglądam je raczej rzadko.

3. Kupujesz książki czy wypożyczasz?
Oczywiście - kupuję. Chociaż teraz i to robię nieczęsto, bo większość książek dostaję od wydawnictw. Kiedyś wypożyczałam tylko lektury. Chociaż z tego co pamiętam, to raczej ich nie czytałam ;)

4. Jesteś typem osoby, która niemal boi się dotknąć książki, byle jej tylko nie ubrudzić czy wolisz, gdy na książce są ślady użycia?
Zdecydowanie jestem tym pierwszym typem. Do czytania zawsze zabieram się upewniona w stu procentach, że mam czyste ręce. Nie znoszę pobrudzonych książek, pozaginanych rogów czy też pęknięć na grzbiecie okładki. Taka już jestem.

5. Jakie są Twoje inne zainteresowania/pasje po za czytaniem?
Teraz moim zainteresowaniem jest moje ośmiomiesięczne dziecko i mężuś;) Więc na inne sprawy raczej nie mam czasu. Niedługo rozpoczynamy budowę domu, a więc tych wolnych chwil będzie jeszcze mniej. Nie zapominam jednak o sporcie, który niewątpliwie odgrywa w moim życiu ważną rolę. Każdego dnia mam wygospodarowany czas na to, by trochę pobiegać.

6. Czym najczęściej zaznaczasz miejsce, w którym skończyłaś czytać?
To jest najśmieszniejsze. Mam mnóstwo różnych zakładek, a jednak nigdy nie są pod ręką wtedy, kiedy byłyby mi potrzebne. Najczęściej jest to więc kawałek papieru, paragon czy też jakakolwiek inna makulatura, która wpadnie mi w dłoń.

7. Zarywasz noce, byle tylko skończyć książkę? Czy odkładasz ją i kończysz następnego dnia?

Zarywam noce. Jeżeli książka mnie wciągnie, potrafię spać 3-4 godziny i to mi wystarcza. Chociaż nie ukrywam, że nas dłuższą metę niekoniecznie się to sprawdza. Bywało tak nieraz ;)

8. Jaki jest Twój ulubiony cytat i z jakiej pochodzi książki?
"W chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze" ("Cień wiatru" - Carlos Ruiz Zafon)

9. Wolisz książki w twardej czy miękkiej okładce?
Kiedyś uważałam, że książka w twardej oprawie to najlepsze, co może spotkać każdego czytelnika. Teraz się to zmieniło. Nie wiem czemu. Może ze względów praktycznych. Wolę więc książki w miękkiej oprawie. Najgorsze są jednak dla mnie książki w obwolutach. Często po ich zdjęciu ukazuje się obraz twardej, jednolitej okładki, która nic sobą nie reprezentuje.

10. Co byś zrobiła, gdybyś poszła spać, a następnego dnia obudziła się w świecie jednej z ulubionych książek?
Chciałabym wrócić. Bo pomimo tego, że nieraz trochę zazdroszczę bohaterom książek, kocham swoje życie i wolę zostać tu, gdzie jestem.

11. Co musi mieć książka, żebyś uznała ją za dobrą? Jacy muszą być bohaterowie tej książki?
Książka musi zawierać tajemnicę, zagadkę, którą mogłabym odkrywać. Powinna być nieprzewidywalna, ale przede wszystkim - wiarygodna. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego gatunku literackiego. Bohaterowie powinny być wyraziści. Przykładowo w romansach lubię, kiedy mężczyźni mają mroczną przeszłość, a kobiety pozostają niewinne i skromne. To tak w skrócie, bo na ów temat można by się rozpisywać długo.
źródło

3 komentarze:

  1. Ja już od dawna nie wypożyczam książek, chyba, że sama od siebie hehe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też zarywam noce nad książką:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniale czyta się takie odpowiedzi jak w 5 pytaniu, miłość odbija się od ekranu. Rodzina tworzy własne historie, myślę, że z Pani talentem, może Pani je zacząć spisywać.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...