środa, 13 grudnia 2017

"Remember Me Forever" - Sara Wolf.
Dlaczego Jack zniknął?


„ – Życie jest dziwne – stwierdzam. – Trudno się do niego przyzwyczaić. Czasem trafiasz na rzeczy, które sprawiają, że jest nieco bardziej znośne i trzymasz się ich, ale im mocniej trzymasz, tym szybciej wymykają ci się z rąk.”

Już na wstępie zaznaczam, że tę recenzję kieruję tylko dla wybrańców. Pomiędzy jej słowa zapraszam tych, którzy zdążyli zapoznać się z pierwszym i drugim tomem serii Lovely Vicious. Całą resztę odsyłam do podsumowania, byście nie oskarżali mnie o spojlery czy niezrozumiały dla Was bełkot. Przed Wami trzecia część, nosząca anglojęzyczny tytuł kontynuacja historii Isis i Jacka – „Remember Me Forever”. Chcecie zobaczyć, co u nich słychać?
 
ZARYS FABUŁY
Rozdzieliła ich śmierć Sophii, o którą oboje się obwiniają. Z dala od siebie mają szansę na to, by rozpocząć nowy rozdział życia, funkcjonując według własnych zasad. Od tragicznych wydarzeń minęły trzy miesiące, więc pora o siebie zawalczyć. Jak to jednak zrobić, kiedy w umyśle wciąż pojawiają się sceny i ludzie z przeszłości?

Isis trafia na uniwersytet w Ohio wierząc w czas pozytywnych zmian. Nie ma pojęcia, że wkrótce spotka tam na znającego jej tajemnicę Willa. I spotka Jacka. Bo najwyraźniej nierozwiązane sprawy domagają się wyjaśnienia.

Jaki będzie finał tej historii?

TAKICH TRZECH, JAK ICH DWOJE, TO NIE MA ANI JEDNEGO
Główna bohaterka książki, dziewczyna niezdolna do powstrzymania potoku słów wypływających z jej ust, dojrzewa, a raczej powiedziałabym, że biorąc lekcję zamierzchłych dni postanawia w siebie uwierzyć. Niezmiennie kierowana ciętą ripostą, szalona, niestereotypowa zderza się z mieszającym jej szyki echem traum mieszkających nie tylko w jej głowie, ale materializujących się poprzez postać pewnego chłopaka. Z kolei Jack wraca do postawy znanej z pierwszego tomu. Lodowy książę potrafi ranić i robi to, by paradoksalnie chronić dziewczynę, którą kocha. Rezygnując z dosyć haniebnego zajęcia trudni się jako szpieg i to z prawdziwego zdarzenia. Taki dobór osobowości, podsycany wcale nie gorszymi bohaterami drugoplanowymi, buduje akcję, u boku której nie można się nudzić.

PLUSY I MINUSY AKCJI
Podtrzymując temat akcji należy autorce przyznać to, że zadbała o jej równe i wartkie tempo. Stawiając nieco w cieniu zarys głębokiej relacji zachodzącej pomiędzy Isis i Jackiem, która w pierwszej części stanowiła priorytet, podsyciła fabułę wątkiem detektywistycznym, tajemnicami i czarnymi charakterami. Nie jest jednak wcale tak mrocznie, jakby się mogło wydawać, bo na każdym kroku pojawiają się docinki, żarty i zdziwaczałe spostrzeżenia mistrzyni ciętego języka. To według mnie najbardziej galopująca - pod względem rytmu - część serii, choć niekoniecznie najbardziej wiarygodna, ponieważ mnogość zdarzeń i niektóre nieco naciągane wątki zaważyły na jej naturalnym wydźwięku.

ROZLICZNE NAJ-
Tak, trzeci tom posiada wiele przedrostków naj-. Najszybsza akcja, najmniej wiarygodna, najbardziej naszpikowana wydarzeniami i z najbrzydszą okładką. To, co pozostało niezmienne we wszystkich częściach serii to niezapowiedziane zmiany narracji, które owszem, za każdym razem podobnie mnie irytują, choć można do nich przywyknąć.

PODSUMOWANIE
Pomimo wad, a właśnie z powodu zalet uważam, że zaznajomieni z poprzednimi częściami serii czytelnicy nie powinni sobie tej odpuścić. To właśnie tutaj nadchodzi czas rozwikłania wszystkich tajemnic i wielkiego spełnienia. Cała trylogia to niewątpliwie niesztampowa, inna od pozostałych przedstawicielka literatury młodzieżowej. Jeśli będziecie w stanie przymknąć oko na zwariowany, przez co niekoniecznie w stu procentach naturalny bieg wydarzeń, macie szansę na całkiem dobrą zabawę.

wydawnictwo: Amber
kategoria: literatura młodzieżowa, Young Adult
ilość stron: 320
data wydania: październik 2017

Seria Lovely Vicious: Love Me Never / Forget Me Always / Remember Me Forever


Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Amber. 
 

21 komentarzy:

 1. Chociaż nie przeczytałam poprzednich części to i tak chętnie zapoznałam się z recenzją. Zanim zapoznam się z tą książką to zapewne zapomnę już o tych spojlerach. :) Na pewno przeczytam tę serię, ale to dopiero za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Seria potrafi zaskoczyć, miesza wiele wątków, rozśmiesza, angażuje, choć chwilami wydarzenia wydają się nieco naciągane.

   Usuń
 2. Tym razem propozycja raczej nie dla mnie, przynajmniej w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście :) Może kiedyś będziesz szukała jakieś zwariowanej historii i wtedy Ci się to przyda :)

   Usuń
 3. Nie znam tej serii, a nie dam rady teraz rozpocząć jej. Jednak może kiedyś się skuszę.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Ja również wolę teraz nie zabierać się za żadne serie tylko właśnie dokończyć te rozpoczęte. A tak na marginesie, chyba wolę jednotomowe powieści, bo nie cierpię czekać na kontynuacje.

   Usuń
 4. Nie czytałam poprzednich części i póki co jakoś mnie nie kuszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Nie będę skłaniać na siłę, bo to aż trzy tomy, a żeby móc cieszyć się pełnym obrazem historii, nie można ani jednego sobie odpuścić.

   Usuń
 5. Tak mało już pamiętam z tej trylogii, że koniecznie muszę do niej powrócić. To co jednak pamiętałam, to to że ostatnia część jest najlepsza. Tylko czy słusznie.. Chętnie znów powrócę do tych książek, myślę że niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnia jest najbardziej przeładowana akcją, przez to najciekawsza - to na pewno :)

   Usuń
 6. Niestety nie poznałam poprzednich części, więc i za tą nie będę się zabierała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez poprzednich nie ma co zabierać się za tę część, więc podejmujesz słuszną decyzję :)

   Usuń
 7. Niestety nie należę do wybrańców. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Może kiedyś będziesz jeszcze miała okazję zapoznać się z tą serię :) Na siłę nie polecam, bo ma swoje wady - ale jest nieprzewidywalna :)

   Usuń
 8. Nie czytałam poprzednich tomów, więc przeczytałam tylko podsumowanie i choć widzę, że książka Ci się spodobała, to ja raczej odpuszczę, bo nie jestem wielką fanką nierealnych rozwiązań. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam finał nie był zły, ale w ostatniej części zbyt wiele było zbiegów okoliczności, bym mogła uznać to wszystko na stuprocentowo naturalne.

   Usuń
 9. Trochę nie moje klimaty ale czytałam o tej serii dużo dobrego więc może skusze się któregoś razu jak będę miała ochotę na coś luźniejszego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest idealna, ale podobał mi się jej nieprzewidywalny ton. Polecam jako zwariowaną i nieschematyczną lekturkę.

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Jest trochę zwariowana, nieprzewidywalna, choć nieidealna. Przymykając oko na wiarygodność treści można się nieźle przy niej bawić.

   Usuń
 11. Zapiszę sobie tytuły, moze w 2018r. znajdę czas na taką zwariowaną historię

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...