wtorek, 5 listopada 2019

"Nigdy więcej" - Anna Bellon.
Nowa dziewczyna kontra eks. Która zwycięży?


Jej pierwsze książki uwite były wokół muzycznego tła i niespodziewanej miłości młodych dorosłych. Anna Bellon rozpoczynała od popularnego serwisu Wattpad, tymczasem doczekała się już piątej powieści, zyskując coraz szersze grono polskich czytelników. Autorka pisze o ludziach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę zwaną dorosłym życiem, toteż jej książki zawierają w sobie mieszankę spontaniczności i rozwagi, popełnianych błędów i etapowego odkrywania tych najistotniejszych wartości. Czy znalazłam to także w jej najnowszej powieści „Nigdy więcej”?  Dziś zabieram Was w studenckie środowisko i w sam środek pewnego kiełkującego uczucia.

ZARYS FABUŁY
Kuba jest młodym i pracowitym studentem, który jednak ma już za sobą pewne trudne doświadczenia. Związek z byłą dziewczyną tak bardzo dał mu się we znaki, że na pewno nie planuje zakochać się kolejny raz. Po co znowu cierpieć. Życie jednak lubi mieć w zanadrzu przygotowane niespodzianki. W jego codzienność wkracza Iga, niewychylająca się, spokojna nastolatka, która na nowo pozwala mu uwierzyć w sens budowania czegoś trwalszego. Kiedy jednak uczucie zrodzone pomiędzy tą dwójką zaczyna rozkwitać, pojawia się Blanka, ex Kuby, która postanawia dać mu się we znaki. Co z tego wyniknie?

ONI SZCZĘŚLIWI I NIEZNOŚNA EX
Autorka postawiła na bardzo naturalne postaci, co uważam za spory atut powieści. Nie ma cudownych Adonisów, do których wzdycha płeć przeciwna i nie tylko. Nie ma chłopaka z całą kolejką potencjalnych kandydatek do łóżka i nie ma też dziewczyny, która zarzucając swoimi włosami sprawia, że każdego faceta trafia strzała Amora. Jest Kuba, który owszem – ma problemy z jedną oporną kobietą, ale chłopak wypada naturalnie, nie jest bad boyem, nie ciepłą kluchą, jest w sam raz. Choć przyznam, że z zatajeniem pewnego sekretu się nie popisał… Ale któż z nas nie popełnia błędów? Iga to spokojna dziewczyna, która nie lubi się wychylać, nie jest też jednak żadną przestraszoną myszką. Spokojna, serdeczna, jak najbardziej pasowała mi do Kuby. Obie postaci mają możliwość zaprezentowania swoich perspektyw, ma taką możliwość także Blanka, ta trzecia, która nie wiadomo dlaczego wciąż nie chce odpuścić i wytrwale dąży do tego, by uprzykrzyć swojemu eksowi życie. Każda taka powieść ma jakąś swoją czarną owcę, nieprawdaż?


POWOLI ROZGRYWANY WĄTEK MIŁOSNY
 Książka w głównej mierze skupia się na wątku miłosnym, rozgrywanym etapowo, bazującym na zaufaniu, nie zaś typowo fizycznym pożądaniu. Są młodzi, ale świadomi swoich uczuć ludzie, jest przeszkoda w postaci osób trzecich i problem związany z podjęciem błędnej decyzji, której skutki stają się coraz bardziej przytłaczające, aż mogą doprowadzić do swego rodzaju tragedii. Pojawia się  akademickie tło, są delikatnie zarysowani bohaterowie drugoplanowi, są ważne egzaminy i tryb życia studenta.

DLA KOGO?
Historia nie jest wybitnie oryginalna, można tutaj doszukać się pewnych schematów, nie powiedziałabym także, że dopatrzyłam się jakiegoś głębokiego przekazu. Ale jako lekka, dobrze napisana, młodzieżowa powieść, której tempo przyspiesza pod koniec – może się sprawdzić. Myślę, że czytelnicy dojrzalsi szukający czegoś złożonego i zupełnie nowego mogą czuć niedosyt. Fanom gatunku New Adult z płynną historią, dobrze rozegranymi dialogami i wiarygodnymi, nieprzesadzonymi postaciami – na pewno polecam.

wydawnictwo: Filia
kategoria: New Adult
ilość stron: 330
data wydania: 9 listopada 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia.

7 komentarzy:

 1. Lektura jeszcze przede mną, czeka na półce :)

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie schematy jakoś nie zniechęcają. Lubię od czasu do czasu tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią zapoznam się z tą książką. Zapisuję sobie ten tytuł
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Schematy mi nie przeszkadzają, a książka gość już na moim czytniku, więc na pewno ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że byłaby dla mnie wystarczająca jako coś lekkiego do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie jest to lektura dla mnie na najbliższy czas.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale książki dla młodzieży mi nie za bardzo pasują... Mam za sobą kilka prób i większość okazała się średnia, albo słaba. Nie wiem czy chcę próbować w przypadku tej książki, skoro, jak piszesz, jest ona dość schematyczna i niekoniecznie satysfakcjonująca dla dorosłego czytelnika ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...