środa, 16 października 2019

"Hope Again" - Mona Kasten.
Co się kryje za uśmiechem przystojnego wykładowcy?


W obliczu nawału literatury przedstawiającej kolejne miłosne historie ciężko o powieść taką,  która powali oryginalnością i dzisiaj o takiej pisać na pewno nie będę. Schemat zakazanej relacji nauczyciela i uczennicy jest przecież  dość powszechny jeśli chodzi o nurt New Adult czy po prostu romanse. Nie warto jednak się zrażać, bo dzisiaj w grę wchodzi proza Mony Kasten, autorki, która o miłości pisać potrafi i która podbiła serca wielu czytelniczek na całym świecie – także i w Polsce. Z dozą ciekawości sięgnęłam więc po „Hope Again”, czwarty już tom wchodzący w skład serii Begin Again. Z jakimi wrażeniami go ukończyłam?

ZARYS FABUŁY
Everly Penn nie miała lekkiego życia, a trudna przeszłość odbija się u niej echem aż po dziś dzień, zżerając ją od środka. Ciężko znaleźć przecież powiernika, któremu można byłoby opowiedzieć o mrocznych wspomnieniach. Everly się to udaje. Sęk w tym, że jest nim Nolan Gates, czarujący wykładowca. Przyjacielski, potrafiący wysłuchać, cierpliwy i uśmiechnięty… Dziewczyna jest świadoma tego, że nie powinna zakochiwać się w osobie na takim stanowisku, ale wraz z każdym dniem brnie w to wszystko coraz mocniej. Nie ma jednak pojęcia, że Nolan skrywa pewną tajemnicę. Sekret, który może zniszczyć wszystko to, w co zaczęła już wierzyć.


WYKŁADOWCA I STUDENTKA
Historię poznajemy z perspektywy Everly. Bohaterka sporo w życiu przeszła – zraniona przez człowieka, który powinien darzyć ją wsparciem. Teraz wciąż ma przed oczyma wspomnienia trudnych chwil, wklepując wspomnienia w klawiaturę komputera. Czasami zmuszona do kłamstwa, w imię wyższych celów, Everly jest dobrą i wrażliwą osobą, niezamkniętą w sobie i całkiem upartą w dążeniu do celu. A Nolan? Męski przedstawiciele tej historii jest akademickim wykładowcą zakochanym w literaturze. Daleko mu jednak do snoba czy surowego profesorka. Wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, otwarty, traktujący swoich studentów jak przyjaciół – przez to szybko zyskujący ich sympatię i zaangażowanie. Młody, przystojny… a jednak zachowawczy, jakby w grę nie wchodziła jedynie zakazana relacja uczennicy i nauczyciela. Nolan skrywa pewien sekret, który powstrzymuje go przed wieloma decyzjami dotyczącymi szczęśliwej przyszłości. Jaki? Tego zdradzić już nie mogę.

FABUŁA I EMOCJE
Postaci tej historii okazały się wiarygodne i nieprzesadzone. Bez skrajnych cech budzących wątpliwości czy prowokujących do irytacji. Podobnie jak i cała fabuła, która nie skupia się wyłącznie na wątku miłosnym. Owszem, jest zawodowa relacja przekształcająca się w przyjaźń, a potem coś jeszcze głębszego, ale Mona Kasten pamiętała także o innych elementach budujących akcję. Pojawia się temat rodzinnej przemocy. Jest brak szczerego i otwartego kontaktu z matką, a przecież rozmowa staje się kluczem do rozwiązania wielu problemów. Jest psychiczna blokada będąca wynikiem pewnych zdarzeń z przeszłości, nieprzepracowanych wspomnień powiązanych z obwinianiem się o rozegrane w przeszłości nieszczęście. I choć towarzyszące mi w trakcie czytania emocje nie okazały  skrajnie głębokie, na pewno nie jest to płytka historia.


PODSUMOWANIE
Romantyczna, przewidywalna, ale dobrze napisana książka, wzruszająca i nieskupiona wyłączne na jednym wątku. Choć wchodząca w skład cyklu, może stanowić samodzielną historię wyzbytą chaosu czy zbędnych fragmentów. „Hope Again” nie odbiega poziomem od innych powieści Mony Kasten, więc wierne czytelniczki i osoby szukające niewulgarnych, romantycznych historii będą zadowolone.

wydawnictwo: Jaguar
cykl: Begin Again (tom 4)
kategoria: New Adult
ilość stron: 328
data wydania: 2 października 2019


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

4 komentarze:

 1. Kurczę to już czwarty tom, a ja jeszcze pierwszego nie czytałam, choć serię mam w planach. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię tą serię i cieszę się, że będzie jeszcze jeden tom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie przewidywalność nie przeszkadza w tego typu książkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że byłaby w sam raz na wieczorny wieczór jako coś lekkiego do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...