wtorek, 8 października 2019

"Cry baby" - Ginger Scott.
Zakazana miłość z przestępczym wątkiem w tle.


Tematyka zakazanych miłości, pod względem literatury, bywa bardzo wdzięczna. Zachłanni emocji czytelnicy cieszyli się nią chociażby przy okazji twórczości Szekspira i jego dramatu ze słynną parą Romeo i Julią, czy też w czasach wcześniejszych z celtycką legendą o nieszczęśliwym uczuciu Tristana i Izoldy. Cieszą się nią także teraz, toteż współcześni autorzy nie żałują skomplikowanych sytuacji rzucając swoim zakochanym bohaterom pod nogi wiele kłód. Jedną z takich powieści jest „Cry baby” popularnej już w Polsce Ginger Scott. Jak pisarka poradziła sobie z obraną tematyką i czy sprostała moim oczekiwaniom? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Dorasta w świecie, w którym nie ma miejsca na skrupuły i litość. W rzeczywistości usłanej brudną kasą, porachunkami, ryzykiem, bronią i śmiercią. Kiedy ojciec Tristana, szanowana legenda groźnego gangu zostaje zamknięty w więzieniu, chłopak trafia pod skrzydła kogoś, kogo rozkazów musi słuchać. Po to, by kiedyś stanąć na czele ugrupowania.

Do sąsiedztwa Tristana trafia niczego nieświadoma Riley, która wie jak radzić sobie w życiu. Nieustępliwa, zdolna, niezłomna nie schodzi mu z drogi tak, jak, jak robią to inni. Wbrew niebezpieczeństwu kręci się wokół niego odkrywając w nim oblicze, którego nie dostrzegają pozostali. Tristan uświadamia sobie, że w towarzystwie odważnej dziewczyny czuje się po prostu sobą. Sęk w tym, że ta relacja może ją zniszczyć. Co się stanie, kiedy nadciągnie mrok? Czy będą w stanie stawić czoła ryzyku?

TRUDNY WYBÓR
Wyobraź sobie, że masz wokół siebie ludzi, którym ufasz. Ludzi, którzy działają poza prawem, ale którzy są twoim jedynym światem. Braci, dla których lojalność stanowi priorytet. Nagle w twój świat wkracza ktoś zupełnie nowy, inny od pozostałych, czysty, ktoś, na kim zaczyna ci zależeć. A ty musisz dokonać wyboru. W takiej sytuacji znajduje się bohater powieści, młody chłopak, który staje przed jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji. Tristan jest zdolnym i odważnym nastolatkiem. Mógłby poukładać sobie życie gdyby nie więzy rodzinne, które go napiętnowały. Dziedzictwo ojca, jakim jest gang, nie daje mu wyboru. Musi obracać się w kręgu brudnych interesów,  w kręgu, z którego jedynym wyjściem może okazać się śmierć. Chociaż coraz bardziej zaczyna się zastanawiać nad tym, jakby to było obrać zupełnie inną drogę przyszłości. Obraz jego postaci wydaje się zatem tragiczny. Do czego to wszystko doprowadzi? I jak potoczy się jego życie?

Z SAMYM OJCEM
Dość wyrazistą bohaterką jest sama Riley, odważna i zdeterminowana dziewczyna dobrze radząca sobie na boisku do kosza. Nowa w szemranej dzielnicy wchodzi coraz głębiej w otaczające ją środowisko, początkowo nie wszędzie mile widziana, ale niezłomna. Ciężko byłoby mówić o tym, że losy tej postaci opływają w szczęście. Riley, po odejściu matki, przejmuje obowiązki gospodyni starając się dbać o swojego ojca. Na pewno nie ułatwi sobie funkcjonowania zadając się z kimś takim, jak Tristan. Ale jak to mawiają, ryzyko czasami się opłaca i przynosi wielkie korzyści.


MŁODZIEŃCZA MIŁOŚĆ I RYZYKO
Historia młodzieńczego uczucia rozegranego w klimacie bardzo dorosłego i mrocznego świata. Czyste intencje skontrastowane z okrucieństwem i groźnymi mackami gangu. Narkotyki, broń, kolejne zlecenia i żądanie absolutnego oddania. Z drugiej strony dostrzegalny talent, zwyczajna przyszłość oparta na edukacji mogącej zapewnić normalne życie i gra w koszykówkę, w trakcie której bohaterowie mają okazję przebywać ze sobą i odkrywać swoje prawdziwe „ja”.

OSOBISTE WRAŻENIA
„Cry Baby” to powieść dla młodzieży oparta na schemacie zakazanej miłości i to nie ze względu na „widzimisię” bohatera, ale z powodu różnic społecznych i zagrożenia, jakie ciągnie za sobą uczestnictwo w gangu bazującym na nielegalnych interesach. Znam już autorkę powieści dzięki innym jej książkom i muszę powiedzieć, że po tej spodziewałam się czegoś więcej, tymczasem bardzo atrakcyjny pomysł trochę rozminął się z wykonaniem. Były sceny intrygujące i pytania, na które szukałam odpowiedzi, ale zabrakło emocji, które w połączeniu z niektórymi nudniejszymi opisami dającymi poczucie przestoju akcji zaważyły na mojej niepełnej satysfakcji. W efekcie otrzymałam więc książkę przeciętną, niezłą, ale też niepowalającą na kolana. Po inne powieści autorki nie zawaham się zaś sięgnąć, bo mimo wszystko wiem, że stać ją na o wiele więcej.

wydawnictwo: Kobiece Young
kategoria: New Adult
ilość stron: 381
data wydania: wrzesień 2019

Tą powieść oraz inne nowości znajdziecie na Taniaksiazka.pl, w księgarni i internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

8 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie książki. Okładka przyciąga wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo tego, że to powieść dla młodzieży, jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie przeciętne książki. Można się przy nich zrelaksować:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To już raczej lektura nie na mój target wiekowy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie planuje po nią sięgnąć, głównie przez to, że mam w swoich planach masę inny książek, które mnie bardziej interesują.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Przestępcze wątki to ja lubię 😁 choć... jeszcze niespecjalnie jestem przekonana do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już sam fakt, że jest to powieść dla młodzieży z zakazaną miłością i przestępczymi wątkami, sprawia, że nie czuję się zainteresowana ;). A skoro jest to do tego książka przeciętna, to tym bardziej sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojjj tak Tristan i Izolda to moja ulubiona powieść :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...