środa, 30 października 2019

Patronacki wywiad z Alicją Makowską,
autorką serii "Aremil Iluzjonistów".


Alicja Makowska – Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Szczecińskim. Pochodzi z województwa lubuskiego, jednak swoje życie związała ze Szczecinem. Na co dzień zajmuje się pisaniem, czytaniem i podziwianiem świata. Marzy o karierze wydawcy/redaktora i własnym wydawnictwie. Fantastyka jest pułapką, w której sidła wpadła już w dzieciństwie, gdy rodzice czytali jej bajki do poduszki. Autorka czerech powieści.

Dziś mam okazję zaprosić Was do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym właśnie z Alicją Makowską.

1.       Gdybyś miała napisać o sobie trzy zdania w ramach przedstawienia się, jakbyś to zrobiła?

Przede wszystkim powiedziałabym, że jestem wielką fanką fantastyki i fantasy, bo bez wielu książek, filmów i gier oraz wyobraźni, którą we mnie rozwinęły, nie byłabym tym, kim obecnie jestem, a przynajmniej brakowało mi tej ważnej części mojej osobowości. Dodałabym również, że jestem miłośniczką słowa i obserwatorką życia, a te dwie cechy pomagają mi być tym, kim od zawsze chciałam zostać – czyli pisarką. Pisanie od dzieciństwa było moją pasją i jest to zasługą osób, które Bóg postawił na mojej ścieżce.

    2.       Dlaczego taki, a nie inny tytuł serii?

Wiele osób tyłu serii intryguje, gdyż nie jest tym, co zazwyczaj widzi się na półkach książkowych. Ale bardzo mnie to cieszy. Gdy mój pierwszy wydawca sugerował zmianę tytułu na coś bardziej oczywistego, dzielnie broniłam tytułu – Aremil Iluzjonistów. Bo oddaje on w pełni to, o czym jest ta seria. Aremil to część nazwy miejscowości, od której zaczynają się wszystkie kłopoty pierwszych bohaterów serii, a zarazem – w metaforycznej odsłonie – to trudności, z jakimi muszą borykać się wszyscy iluzjoniści. A cały cykl to opowieść dotycząca kasty iluzjonistów, zwykłych ludzi, którym stawiane są niezwykłe wymagania. Niektórzy z nich obierają ścieżkę najemników, inni zaś próbują dorównać legendzie i przeżyć życie honorowo, jeszcze inni pragną zostać iluzjonistami, mimo braku uzdolnień, co doprowadza do przerażających wydarzeń.

3.       Kiedy pisałaś pierwszą część historii bohaterów wiedziałaś już, że powstanie kontynuacja?

Tak, wiedziałam, że powstaną przynajmniej dwie książki, jako że Wschodnie Rubieże i Uwikłani to tak naprawdę jedna, nierozerwalna opowieść. Z czasem okazało się, że by opowiedzieć tę historię w pełni, muszą powstać aż cztery powieści. Kiedy pracowałam nad dwoma pierwszymi tomami, jednocześnie powstawały powiązane z nimi opowiadania, a niedługo potem miałam już wstępny zarys Rozbłysku. Wiele osób błędnie myśli, że aby pisać kontynuację trzeba mieć już skończoną jedną książkę, a nie zawsze tak jest.

4.       Kiedy piszesz? Masz swoją ulubioną porę? A może po prostu wtedy, kiedy złapie Cię wena?

Piszę wtedy, kiedy mam odpowiedni nastrój i chwilę czasu. Oba te warunki spełniają się najczęściej wieczorami – gdy jestem po pracy i wszelkie sprawy z dnia zostają odhaczone. Oczywiście, gdy przychodzi wena i złapie mnie nagle w ciągu dnia, zawsze zapisuję dany pomysł lub zdanie, które w wolnej chwili mogę rozbudować. Nieraz zdarzało mi się notować coś na szybko na telefonie – gdyż w przeciwieństwie do notesu, on jest częściej pod ręką.  

5.       Może zdradzisz, co czytujesz sama. Ulubiony gatunek? Może jakiś ciekawy i godny polecenia tytuł powieści?

Czytuję głównie fantastykę, co nie powinno nikogo dziwić. Ten gatunek skradł mi serce już dawno temu. Jako fanka i kolekcjonerka książek ze starego kanonu Gwiezdnych Wojen czytam także sporo fantastyki naukowej. Czasami, gdy mam ochotę na przerwę od fantastyki, wybieram kryminały lub nadrabiam zaległości w literaturze klasycznej. Jeśli chodzi o fantastykę, mogę gorąco polecić serię, która ostatnio zawróciła mi w głowie: cykl Niecnych Dżentelmenów autorstwa Scotta Lyncha. Do moich ulubionych powieści, które zawsze polecam, gdyż wywarły na mnie niesamowite wrażenie, należą: Zabić drozda Nelle H. Lee, Wodnikowe Wzgórze Richarda Adamsa, Diuna Franka Herberta, Chata Williama P. Younga.

6.       Czy zdradzisz rąbka tajemnicy dotyczącego dalszych autorskich planów?

Nie będzie żadną tajemnicą, gdy powiem, że obecnie pracuję nad nową książką pn. Szósta Część Miłości. Opis książki i projekt okładki zobaczyć można na mojej stronie autorskiej.  (https://aremililuzjonistow.wixsite.com/aremil/szosta-czesc-milosci). Jest to w dalszym ciągu fantastyka, choć ze znacznie uwypuklonym wątkiem miłosnym. Jako że w obecnym roku opublikowałam aż dwie powieści, póki co odpoczywam od wydawania książek i w pełni skupiam się na pisaniu. Zapraszam jednak do śledzenia mojego fanpage’a, na którym informuję na bieżąco o wszelkich autorskich planach.

KSIĄŻKI AUTORKI:

Fanpage autorki: KLIK.

Zainteresowanych książką zapraszam na fanpage'a do wzięcia udziału w konkursie. Kliknijcie w obrazek.

4 komentarze:

 1. nie znam z serii ale wywiad bardzo ciekawy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie kojarzę serii ale chyba będę musiała ją poznać 😁
  Świetny wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 3. O samej serii już czytałam, ale pierwsze tomy dopiero przede mną. Interesujący wywiad.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...