sobota, 26 października 2019

"Szepty gwiazd" - Anna Łajkowska.
Gorzkie oblicza życia w świątecznej opowieści.


Święta Bożego Narodzenia to czas wielu refleksji i przemyśleń. Chwile kojarzone z magią i rodzinnym ciepłem, podniosłą atmosferą oraz wszechstronną życzliwością. A jednak w tym wyjątkowym czasie nie wszyscy mają okazję skupić się na przeżywaniu tych niesamowitych dni. Bo sumienie zagłuszane wieloma troskami zdaje się wędrować w zupełnie inną stronę. Bohaterowie powieści Anny Łajkowskiej pt. „Szepty gwiazd” to właśnie przedstawiciele wspomnianej części społeczeństwa, borykający się z mniejszymi bądź większymi wyzwaniami czy dylematami w nierównym tempie zbliżają się do punktu kulminacyjnego, jakim jest świąteczna kolacja przy pięknie przystrojonym stole. Jeśli macie ochotę na polską powieść obyczajową spowitą w bożonarodzeniowy klimat, zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Jacek układa sobie życie na nowo. Zostawił Agatę z dzieckiem, by móc zaplanować przyszłość u boku innej kobiety. Nie ma pojęcia, że wkrótce życie wystawi go na próbę, z której być może wyciągnie jakieś słuszne wnioski. Dla Jagody nadszedł czas oczekiwania na wielką niewiadomą. Po tym, jak ciążowe badania wskazały na możliwość wystąpienia u jej dziecka zespołu Downa, kobieta mierzy się z wątpliwościami. Podobnie jak i nie dają jej spokoju podejrzenia kierowane w stronę męża. Tymczasem Grażyna poświęca się rodzinie, w wolnych chwilach pisząc pracę naukową. Nękana wyrzutami sumienia o przerwanej edukacji chciałaby w końcu zawalczyć o to, na czym tak naprawdę jej zależy.

Mijają kolejne dni grudnia, w trakcie których wszyscy zmierzają do tego wyjątkowego, wigilijnego wieczoru. I choć na początku nic na to nie wskazuje, losy bohaterów zaczynają się przecinać.

LUDZIE Z BAGAŻEM
Autorka oparła swoją powieść o losy postaci wyjętych jakby rodem zza płotu czytelnika. Ludzie prości, przeżywający swoje radości i troski, z bagażem wad i zalet, niewyidealizowani i targani dylematami. Jak każdy z nas. Są małżeństwa, które przekonały się, że piękny obraz miłości bywa tylko w bajkach, a życie potrafi zweryfikować wszystkie wybory i plany. Pojawia się temat prawdopodobieństwa urodzenia chorego dziecka, z którym przecież powinni się liczyć wszyscy ludzie planujący potomstwo. Niespełnione ambicje, które choć tłumione wybuchają ze zdwojoną siłą. Podejrzenia zdrady, zatracona umiejętność rozmowy i komunikacji, która pozwoliłaby uniknąć wielu problemów. Nie ma złotego środka, a postaci nie są ekspertami w dziedzinie życia. Stąd powieść wydaje się tak życiowa. Gorzka, momentami wręcz smutna, ale prawdziwa. I ostatecznie dająca nadzieję na to, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

ŚWIĄTECZNY KLIMAT
Bardzo podoba mi się taki realny świąteczny klimat towarzyszące książce od początku, do końca. Padający śnieg, plany dotyczące prezentów czy sposobów na spędzenie Wigilii. Już nieraz miałam okazję spotkać się z książkami, które skrywane pod świąteczną okładką niosły ze sobą tego klimatu tyle, co na lekarstwo. Tutaj był on dopasowany adekwatnie do panującego czasu, a więc od delikatnych wzmianek, po kulminację. A jednak nie warto podchodzić do lektury jako typowo poprawiającej humor i ociekającej świąteczną słodyczą. Klimat jak wspomniałam – jest, ale są przede wszystkim ludzkie problemy.

WYPOWIEDZI BOHATERÓW
Dość oryginalnym pomysłem, zajmującym niewiele miejsca, a rzucającym na akcję zupełnie nowe, świeże światło jest wplecenie pomiędzy rozdziały wypowiedzi bohaterów, ich spostrzeżenia dotyczące wydarzeń oraz zabiegów zastosowanych przez autorkę. Dzięki temu, pomimo mnogości postaci – a co za tym idzie, mniejszego prawdopodobieństwa „zaprzyjaźnienia się” z nimi, stają się czytelnikowi bliżsi.


PODSUMOWANIE
Życiowa, prawdziwa, wiarygodna. O gorzkich obliczach codzienności, ludzkich słabościach, ale i tych najważniejszych wartościach, o których często zapominamy. A w obliczu nadchodzących świąt jest czas na to, by otworzyć na nie oczy. Może nie mistrzostwo gatunku, ale na pewno historia, która mnie zainteresowała, w szczególności kwestią rozbitego małżeństwa zmagającego się z pewnym niespodziewanym zdarzeniem. Dla fanów raczej gorzkich niż słodkich powieści obyczajowych z zarysowanym klimatem świąt w tle.

wydawnictwo: Dragon
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 350
data wydania: 16 października 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Dragon.

14 komentarzy:

 1. Książka już jest u mnie. Zapowiada się fajna, odprężająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia bardzo ciekawa. Z chęcią tę książkę przeczytam :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Życiowa, prawdziwa i wiarygodna. Już więcej nie musisz mnie przekonywać do sięgnięcia po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie wiem kiedy znajdę na te wszystkie książki czas. Może uda mi się po nią sięgnąć.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie o niej piszesz. Aż mam ochotę sama przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Za jakiś miesiąc chętnie bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To chyba już na święta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze jest październik, a u Ciebie już świątecznie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz więcej "świątecznych" książek pojawia się na rynku... A ogólnie ja nie lubię tego typu publikacji, bo z reguły są mocno przesłodzone ;). Skoro jednak "Szepty gwiazd" nie są mdłe od słodyczy, to może się skuszę na tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 10. Na szczęście jestem fanka raczej tych gorzkich opowieści, wydają mi sie po prostu bardziej jeżeli chodzi o literaturę obyczajową życiowe.

  ps. Trzymam mocno kciuki za Twoją pierwszą publikację ( tę kolejna też) - Jestem ciekawa w jakim będzie gatunku i o czym. Jak będziesz mogła zdradź nam na ten temat nieco więcej :-D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chętnie sięgnę po nią w grudniu ;)

  Pozdrawiam i zapraszam na książkowe rozdanie:
  http://znalezionewsrodwielu.blogspot.com/2019/10/ksiazkowe-rozdanie.html !

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam świąteczne klimaty w książkach!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...