sobota, 20 stycznia 2018

"Wszystkie pory uczuć. Zima" - Magdalena Majcher.
O rodzinnej tajemnicy i czasie wielkich zmian.


„Nie mogła żyć w wiecznym rozdarciu między przeszłością a teraźniejszością […] Przyszedł czas na rozliczenie się z dawnych błędów i niewłaściwych decyzji.”

Niejednokrotnie mówimy, że proza danego autora czy danej autorki przypadła nam do gustu. Otóż każdy pisarz ma swój własny niepowtarzalny styl, ba, niejedni twórcy książek stosują w swoich dziełach powtarzające się schematy. Nie inaczej jest w przypadku Magdaleny Majcher, której każda kolejna powieść porusza ważny, życiowy temat, choć każda jest zupełnie inna, oryginalna i świeża. Tym razem miałam okazję zetknąć się z jej najnowszą publikacją, „Wszystkie pory uczuć. Zima” i zapowiem tylko, że nie obyło się bez wrażeń.
 
ZARYS FABUŁY
Róża jest dojrzałą, starszą kobietą, której dopiero teraz przyszło zawrzeć związek małżeński. Lecz pomimo tego, że właśnie rozpoczął się dla niej nowy rozdział życia, by móc w pełni cieszyć się szczęściem musi rozprawić się z pewną rodzinną tajemnicą, niewyjaśnionym wydarzeniem, które doprowadziło do tragedii wielu osób. Niełatwo złamać obietnicą milczenia i niełatwo znaleźć siły, by zanurzyć się w bolesnych wspomnieniach przeszłości. Czy Róża będzie w stanie to zrobić i co tak naprawdę wydarzyło się w latach jej młodości?

SIOSTRZANA WIĘŹ, CZYLI SŁOWO O RÓŻY I MIŁCE
Nie zawiodła autorka w przypadku poprzednich powieści, nie zrobiła tego także teraz, fundując gromadkę bohaterów tak prawdziwych, jak gdyby wyjętych rodem zza płotu. Nie ma tutaj miejsca na skrajności, ideały czy banał. Są za to ludzie, w których historię po prostu się wierzy. Na czele tej książki stoi Róża, kobieta, która poświęciła się pracy w domu dziecka, ale i przede wszystkim opiece nad młodszą, niepełnosprawną intelektualnie siostrą. Skupiona na potrzebach innych nigdy nie miała okazji posmakować, czym tak naprawdę jest wolność. Spokojna, życzliwa, choć dręczona wspomnieniami, postanawia coś zmienić. Fabuła nie byłaby tym samym bez pomocnego, motywującego do działania Tadeusza, który choć później przez większość czasu pozostawał postacią bierną, zyskał moją sympatię. I w tym momencie przywołam także postać ograniczonej, niby to zaradnej, a jednak nieprzewidywalnej Miłki, która pomimo fasady uśmiechu wywoływała we mnie poczucie zagrożenia. Czy słusznie?

RODZINNA TAJEMNICA
Akcja powieści nie galopuje, a jednak skupiona wokół emocji, rozterek i wspomnień przeszłości angażuje na tyle, że koniecznie pragnie się poznać finał. To jak słuchanie opowieści i zwierzeń drugiego człowieka, których nie wypada i nie chce się przerwać. Historia o rodzinnym dramacie, o naznaczonej obowiązkami przeszłości, o złożonych obietnicach, nieszczęśliwej miłości i sekretach, którym przyszło przeczekać kilkadziesiąt lat. I tak, jak pierwsza połowa książki wydała mi się po prostu dobra, druga całkowicie mnie przekupiła.

CZASY GIERKA
Na uwagę zasługuje także tło powieści i nie mam tutaj na myśli konkretnego miejsca czy miasta, a czasy PRL-u, o których autorka potrafi pisać tak sprawnie, jak gdyby była ich naocznym świadkiem. A przecież nie jest! Pralka Frania, kartki na żywność czy gol Grzegorza Lato. To wszystko czeka na czytelnika we wspomnieniach głównej bohaterki, która choć dokańcza swoje zadanie będąc już kobietą dojrzałą, przywołuje lata młodości i dzieciństwa, przypadające właśnie na okres panowania Gierka.

PODSUMOWANIE
Dla wszystkich polskich czytelniczek, które lubią życiowe historie podszyte nieprzejaskrawionymi tragediami przeszłości, ta powieść powinna znaleźć się na liście obowiązkowych. Nieobciążająca emocjonalnie, a jednak wcale nie lekka. Wartościowa, bo o ludzkich ułomnościach, słabościach i próbach podjęcia normalnego życia. Znajdziecie tutaj wszystkiego po trochu i miłości i tajemnic i grozy. Ja wyczekuję już kolejnej książki autorki, a Wam, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, polecam zajrzeć do tej.

wydawnictwo: Pascal
kategoria: powieść obyczajowa, literatura kobieca
ilość stron: 367
data wydania: 17 stycznia 2018

Cykl Wszystkie pory uczuć: JESIEŃ / ZIMA


Zobaczcie, jakie pudełko niespodzianek "przywędrowało" do mnie wraz z tą książką.
 
Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Autorce i wydawnictwu Pascal. 


21 komentarzy:

 1. Po książki Pani Magdy zawsze sięgam z ogromną przyjemnością w ciemno. Ta również już na mnie czeka.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa Twoich wrażeń. Głęboko wierzę w to, że książka przypadnie Ci do gustu.

   Usuń
 2. Ta część podobała mi się jeszcze bardziej niż "Jesień". Nie mogę doczekać się "Wiosny". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam wrażenie, że ta część jest lepsza. I również niecierpliwie wyczekuję kolejnego tomu.

   Usuń
 3. Jeszcze nie znam serii, ale kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci książki tej autorki - to bardzo życiowe, dobrze napisane historie.

   Usuń
 4. Wszyscy tak bardzo chwalą, że chyba w najbliższym czasie skusze się na "Jesień" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że nie będziesz zawiedziona. Autorka ma lekkie pióro, choć porusza ważne i niełatwe tematy. "Jesień" jest bardzo dobra, "Zima" jeszcze lepsza.

   Usuń
 5. Czytałam co nieco na temat tej książki. Może sięgnę po którąś z tej serii :) fajny pomysł z porami roku.

  Pozdrawiam, ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda część to inna historia. Póki co ukazały się dwie i obie polecam. A pomysł z porami roku - rewelacja.

   Usuń
 6. Jak narazie nie znam pióra autorki, muszę kiedyś w końcu dopaść jakąkolwiek jej książkę, by móc zdecydować czy sięgać po kolejne tytuły. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo faktycznie o autorce jest głośno i warto na temat jej pióra wyrobić sobie własne zdanie. Myślę, że się nie zawiedziesz.

   Usuń
 7. Jaka cudowna okładka! Cóż za niespodzianka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie niespodzianki to zawsze sprawiający radość dodatek i zachęta do sięgnięcia po książkę. A ta nie zawiodła. Naprawdę polecam prozę pani Magdy :)

   Usuń
 8. Mam ją w planach. Utwierdziłaś mnie co do słuszności tej decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zarówno tę, jak i poprzednie powieści autorki. To mądre, życiowe i wartościowe historie.

   Usuń
 9. Zapowiada się interesujące zaczytanie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest. To życiowa, mądra i dobrze nakreślona historia - jak wszystkie książki tej autorki. Polecam.

   Usuń
 10. To coś dla mnie, lubię życiowe historie i konkretnych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka zdobyła już uznanie wielu Polek w różnym wieku. Polecam Ci spróbować jej prozy. Warto.

   Usuń
 11. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...