poniedziałek, 12 stycznia 2015

"Dante na tropie" - Agnieszka Olejnik - PRZEDPREMIEROWO

 

Każdy człowiek sam decyduje o swoim życiu. Jedni fascynują się wysokim poziomem adrenaliny, inni szukają spokoju, który jest dla nich wyznacznikiem szczęścia. Jednakże nie wszystko zależy od nas. Czasami los stawia na naszej drodze coś, czego z pewnością nie obejmował nasz sprytnie opracowany plan. A co, jeżeli zamiast poszukiwanej ciszy czeka na nas moc wrażeń, która z pewnością odmieni naszą codzienność na zawsze? Bohaterka książki „Dante na tropie” planowała wieść samotne, spokojne życie. Lecz jeden, niewinny z pozoru spacer, zmienił jej poukładaną dotąd rzeczywistość …

Anna Drozd, trzydziestoparoletnia kobieta zamieszkująca odremontowaną willę w malutkiej miejscowości, wiedzie raczej mało towarzyskie życie. Zraniona przez los, pragnie znaleźć ukojenie w samotności, toteż pozostali mieszkańcy wiedzą o niej raczej niewiele. Pewnego dnia, podczas jednego z rutynowych spacerów u boku psa Dantego, kobieta staje się świadkiem przerażającego wydarzenia. Jej pupil przynosi z pobliskiego lasu … ludzki palec! Anna bez wahania udaje się na komendę, a policjanci przeszukują okolicę w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów przestępstwa. Szybko odnajdują zwłoki, które należą do starszego mieszkańca, jednakże ciało nie posiada żądnych ubytków. Jak wykazuje sekcja zwłok, pan Turek zmarł na zawał serca, a w jego dłoniach znajduje się wszystkie dziesięć palców. Najgorsze jest to, że ów znaleziony palec, od którego wszystko się zaczęło – przepadł, bo pierwotnie roztrzęsiona odkryciem Anna nie zabrała go przecież ze sobą. Czy policja traktuje zatem zgłoszenie bohaterki poważnie? Śledztwem w tej sprawie zajmuje się niejaki komisarz Wiktor Gryka, na widok którego Anna nie reaguje obojętnie. Czy makabrycznego przypadek może być początkiem rodzącego się uczucia? Bohaterka jednak dowiaduje się o tym, że Wiktor ma żonę. Co z zatem wyniknie z tej całej sytuacji?

„Dante na tropie” to doskonale opracowany kryminał, w którym przez cały czas dzieje się coś ciekawego. Rozpoczyna się od niesamowitego odkrycia, które rozpala zmysły czytelnika, zaś takowe w bardzo szybko dostają zimny prysznic, kiedy okazuje się, że znalezione zwłoki są wynikiem naturalnej śmierci. Autorka jednak nie zamierza na tym poprzestać, bo wkrótce dochodzi do kolejnych sensacji, które z pewnością potrafią podgrzać całą atmosferę. Pewne jest to, że w okolicy grasuje morderca, a jego zachłanne ofiar macki nie potrafią powstrzymać pragnienia dalszego działania. Czy zatem spokojna dotąd mieścina zamieni się w siejącą strach i grozę okolicę? Aura, która tutaj panuje jest nie do opowiedzenia. To trzeba przeczytać. Agnieszka Olejnik zbudowała idealny klimat panujący w małej miejscowości. Plotkujące kobiety, fryzjerki wiedzące o każdej nowinie, mieszkańcy znający tajemnice sąsiadów. A jednak pomimo tego, że niby wszyscy, wszystko o wszystkich wiedzą, za placami ludzi dzieje się coś, co wywołuje przerażenie. Czy zabójcą jest ktoś obcy? Wszystko wskazuje na to, że takowym jest osoba zamieszkująca okolicę…

Gęsto utkana fabuła, motyw podsycający ciekawość, lekkie pióro autorki i bohaterowie, którzy do końca pozostają zagadką. Książka wciąga więc od pierwszych stron, kiedy czytelnik staje się świadkiem nie niesamowitych wydarzeń, aż do ostatniej, ponieważ pani Agnieszka Olejnik nie spoczęła na laurach i poprowadziła pełną wrażeń akcję do samego końca. Chociaż „Dante na tropie” to kryminał, miłośnicy opowieści o miłości będą mieli okazję znaleźć tutaj coś dla siebie. Autora umiejętnie połączyła bowiem sensację z romansem i to wcale nie byle jakim. Główna bohaterka – Anna Drozd, zraniona przez byłego chłopaka traci zaufanie do płci męskiej, ale wraz z pojawieniem się komisarza Gryki coś w niej odżywa. I wszystko zmierza we właściwym kierunku aż do momentu, kiedy Wiktor wspomina o swojej żonie. Anna zdaje sobie sprawę, że na daremno rozpalała swoją wyobraźnię i snuła złudne nadzieje. Czy jednak wszystko jest stracone?

Nowa powieść Agnieszki Olejnik to książka dla każdego. Doskonały kryminał zawierający motyw miłosny, sielską atmosferę, ale i tajemnice mieszkańców, z pewnością przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi, którego oczekiwania literackie wysoko stawiają poprzeczkę. Tutaj autorka na pewno nie zawiedzie. Bo któż z nas nie lubi tych zasłyszanych o sąsiadach opowieści, sensacji, zdrad i ukrytych uczuć. Pozornie należące do przeszłości, mogą jednak wyjść z cienia i stać się tak groźnymi, że trudno to sobie nawet wyobrazić.

Tutaj nastrój grozy miesza się z namiętnością, nienawiść z miłością, strach z nadzieją i dobro ze złem. A taka mieszanka wybuchowa z pewnością nikomu nie pozostanie obojętna. Po raz kolejny mam więc okazję przekonać się o tym, jak wielka moc czyha w rękach polskich autorów, bo już niejednokrotnie książki naszych rodaków podbijały moje serce.

http://agnieszkaolejnik.blog.pl/files/2014/11/pulpitowe-Joko-.jpg
źródło
„Dante na tropie” to powieść, którą polecę wszystkim  wielbicielom nietypowych kryminałów, fanom tajemnic i licznych zagadek oraz tym, którzy kochają psy, bo przecież tytułowy Dante to czteronożny przyjaciel, którego rola w tej książce jest niezastąpiona. Jak wiele ludzi będzie musiało jeszcze zginąć? Czy morderca wpadnie w końcu w sidła policji i kim takowy jest? Czy Anna Drozd szczęśliwie się zakocha i czy Wiktor Gryka okaże się dobrą partią na ulokowanie damskich uczuć? Zachęcam do poznania odpowiedź na podane pytania, bo nowa powieść pani Olejnik z pewnością nie pozwoli Wam na nudę.

Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
PREMIERA: 5 LUTEGO 2015
Ilość stron: 376

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

 

3 komentarze:

  1. O takim kryminale jeszcze nie słyszałam. Zapiszę tytuł i poszukam go po premierze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I tutaj zapowiada się świetna lektura. Byłam przekonana, że w tej serii są wydawane tylko książki obyczajowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowiada się znakomicie, kryminał owy będzie dla mnie na poziomie b. dobrego horroru, za którymi przepadam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...