sobota, 24 stycznia 2015

"Zaginiona wyspa" - Douglas Preston, Lincoln Child


Kiedyś, jako małe dzieci, na myśl o poszukiwaniu zaginionego skarbu odczuwaliśmy ciarki na plecach. Ta ekscytacja była tak potężna, że w wielu z nas jej część pozostała do dziś. I chociaż wiemy, że znalezienie drogocennego skarbu jest tak możliwe, jak najwyższa wygrana w totolotku, to jednak czytujemy literaturę przygodową, dzięki której, u boku bohaterów, niejednokrotnie przeżywamy to, co najsłynniejsi odkrywcy podczas swoich wypraw. Podróż w nieznane zawsze niesie ze sobą nutkę tajemniczości, multum zagadek i oczywiście aurę niepewności, bo przecież nigdy nie wiadomo, cóż takiego może się wydarzyć. Tym razem na długi i pełny wrażeń rejs dookoła Karaibskich wysp zabiera nas Gideon Crew, bohater książki „Zaginiona wyspa” autorstwa Douglasa Prestona i Lincolna Childa. I chociaż nie o typowy skarb tutaj chodzi, ta magiczna przygoda, okraszona wątkiem sensacyjnym, została napisana dla tych dorosłych, których wyobraźnia lubi jeszcze krążyć pośród zaginionych i trudno dostępnych krain.

Księga z Kells, cudowny manuskrypt z około 800 roku, po raz pierwszy opuszcza swoje stałe miejsce w Irlandii i trafia do miejscowości, w której pilnie strzeżona jest udostępniona na wystawie dla odwiedzających bibliotekę. Tabuny turystów przyjeżdżają podziwiać ten niezwykle stary i dobrze zachowany okaz. Wtedy też Gideon Crew, utalentowany naukowiec specjalizujący się w kradzieży, dostaje od zwierzchnika – Eliego Glinna - zadanie, które wydaje się wręcz nierealne. Ma dokonać grabieży cennej księgi, a dokładnie jednej z jej pięknie zdobionych kart. Liczne zabezpieczenia, niczym forteca otaczają stary manuskrypt, jednakże dla niesamowitego Gideona nie ma rzeczy niewykonalnych. Po co jednak Glinnowi zaledwie jedna kartka? Okazuje się, że takowa ma swoje drugie oblicze. Pod powierzchnią cudownych ozdób znajduje się bowiem ukryta wiadomość – mapa do pilnie strzeżonej krainy, z której źródła czerpali kiedyś mnisi coś, co dawało mi siłę i nieskazitelne zdrowie. Gideon, u boku towarzyszki Amy, wybiera się do miejsca, które na zawsze zmieni pogląd na otaczającą go rzeczywistość. Czy jednak odnajdzie to, czego szuka? Co więcej, czy wróci z tej wyprawy żywy?

http://www.wsp.krakow.pl/whk/imagi2/bofk3.gif
źródło
„Zaginiona wyspa” to przygoda, z którą czytelnik przekracza próg szarej, otaczającej go rzeczywistości. Bohaterowie, wyruszając w nieznane, nie mają pojęcia, jak bardzo zmieni się ich zwykły świat, w którym wszystko i każdy miał swoje przyporządkowane miejsce. Nie będzie łatwo, bo podczas ich wędrówki pojawiają się liczne komplikacje. Gideon, któremu bardzo nie spodobał się fakt zniszczenia jednej z kart cennej księgi, kierowany szansą na odzyskanie zdrowia, pragnie wykonać zlecenie Glinna wbrew wszystkim przeszkodom, a mając u boku Amy, staje się to łatwiejsze. Co jednak para poszukiwaczy odnajdzie na zaginionej wyspie? Czy dotrą do właściwego miejsca? Czym okaże się pilne strzeżony lek starych mnichów i co z tym wszystkim wspólnego ma Homerowska „Odyseja”?

Owa powieść to niekończąca się tajemnica. Dziwne obrzędy, czaszka nieludzkiego rozmiaru i welin, wykonany jak gdyby z ludzkiej skóry. Sporo tutaj opisów, toteż wyobraźnia czytelnika zostaje zaspokojona tworzonym klimatem, planowanym w najdrobniejszych szczegółach. Pomysły autorów okazały się bowiem bardzo ciekawe, a wprowadzenie pewnej nietypowej postaci – czymś oryginalnym. Autorzy bardzo sprytnie wpletli w całą akcję także motyw starego manuskryptu, który istnieje naprawdę. A taka kompozycja, złożona z fikcji i autentycznej historii, bywa fascynująca.

http://www.wallpapeprs.com/wp-content/uploads/2014/05/old-style-world-map-3.jpg
źródło
Książka z pewnością potrafi zaskoczyć. To gratka dla wielbicieli przygód, które potrafią wywołać wstrzymanie oddechu. Może nie spodobać się tym, którzy nie lubią odniesień do fantastycznych postaci, chociaż generalnie fantastyki tutaj nie dużo. Jest za to akcja, zagrażający życiu pościg, pomysłowi bohaterowie i stary, strzeżony sekret, który nigdy nie miał wyjść na światło dzienne…

Polecam wielbicielom powieści przygodowych, w których pojawia się także nieco sensacji. Jeżeli ktoś spodziewa się mrożącego krew w żyłach thrillera, może się trochę rozczarować. Generalnie jednak moje odczucia związane z tą pozycją literacką są całkiem pozytywne, dlatego też chętnie przeczytam także i inne powieści z udziałem słynnego Gideona, ponieważ takich jest oczywiście więcej.
Zagłębcie się i Wy w kartach przedstawiających tę niesamowitą wyprawę i towarzyszcie jej bohaterom w niebezpiecznym zdobywaniu tak trudnego dla nich celu.

moja ocena: 4+/6
tłumaczenie: Lipski Robert P.
wydawnictwo: Burda Książki
data wydania: 15 stycznia 2015
liczba stron: 440

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Burda Książki.

 

9 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie! Uwielbiam książki przygodowe pisane lekkim piórem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś zaczytywałam się w książkach tych autorów :) Pozycja wydaje się interesująca, będę mieć ją na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam do przeczytania ostatni tom cyklu o Pendergaście, a duet Preston&Child po prostu uwielbiam! Są świetni jeśli chodzi o akcję, mnóstwo przygód, ciekawych bohaterów, a to wszystko wzbogacone sporą dawką tajemnic i historycznych ciekawostek. Cykl o Gideonie będzie następny w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O rety, bardzo w moim guście! Siedziała we mnie ta fascynacja szukaniem skarbów, a jakże :) nadal bym coś takiego poczytała!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Jeśli masz chwilkę i chęć zaczytaj się w "mój" romans zapraszam
  http://xn--ksikowyromans-ksb99o.pl/archiwa/19
  Opinie jak najbardziej widziane

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa fabuła, rozejrzę się za książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie książki przygodowe bardzo sobie cenię. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. spróbuje przeczytac

  Zapraszam na mojego bloga jeśli się spodoba zapraszam do obserwacji .
  - http://laninatosia.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje się być szaloną opowieścią, być może coś dla mnie, ale jest tyle innych...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...