sobota, 25 lipca 2020

"Przy naszej piosence" - Klaudia Bianek.
Od kradzieży się zaczęło... Historia z przekazem.


Żyjemy w świecie paradoksów, w którym niejednokrotnie krętacza piorącego spore sumy brudnych pieniędzy nazywa się szanowanym przedsiębiorcą, a głodującego i rzuconego na pastwę losu człowieka, który postanowił zawalczyć o kromkę chleba, złodziejem. Świat nigdy nie był i nie jest sprawiedliwy zwłaszcza wtedy, kiedy stawiamy na powierzchowność. Na szczęście są jeszcze tacy ludzie, którzy potrafią patrzyć na konkretne sytuacje oczami serca, a takie spojrzenie na drugiego człowieka może okazać się ratunkiem i dobrem, które powróci do nas ze zdwojoną siłą. Od tego chciałam zacząć moją recenzję powieści „Przy naszej piosence” Klaudii Bianek, ponieważ  autorka w historii o miłości akcentuje pewne wartości i zwraca uwagę na konkretne problemy. Lubicie takie książki? Zapraszam do przyjrzenia się jednej z nich.

ZARYS FABUŁY
Kornelia już niedługo skończy osiemnaście lat. Jest młodą dziewczyną, przed którą bramy przyszłości powinny szeroko stać otworem. Niestety pochłonięta walką o codzienność swoją i brata, nie może sobie pozwolić na beztroskie życie. Tym bardziej teraz, kiedy od dwóch dni nie miała w ustach jedzenia. Ów fakt popycha ją w stronę desperackiego czynu. Kornelia zakrada się do obserwowanej od jakiegoś czasu kawiarni, by wykraść z niej parę kanapek. Pech chce, że zostaje przyłapana na gorącym uczynku….

Antek jest właścicielem dobrze prosperującej kawiarni. Mocno zaangażowany w swoją działalność, w wyniku zamotania zapomina uruchomić alarm chroniący miejsce jego pracy. Kiedy od życzliwego sąsiada dostaje wiadomość o włamaniu, czym prędzej powraca do kawiarni by zdemaskować złodzieja. Jakże wielkie okazuje się jego zdziwienie, kiedy na miejscu natrafia na młodą i przestraszoną dziewczynę, która zamiast pieniędzy ukradła tylko kanapki. Co zrobi Antek? I czy zdaje sobie sprawę z tego, że ta sytuacja przewróci jego życie do góry nogami?

WŁAŚCICIEL KAWIARNI I ZŁODZIEJKA
Młodziutka Kornelia, która staje się przedstawicielką pierwszego planu tej powieści, to nierozpieszczana przez los osiemnastolatka. Ciepła woda w prysznicu czy pełny żołądek to dla niej niedoścignione marzenia. Cicha, przestraszona, a jednak czująca odpowiedzialność za młodszego brata, dla którego jest niczym mama, decyduje się na bardzo odważny krok, przez który mogłaby przecież stanąć przed obliczem sądu. Wrażliwa, ciepła i pracowita trafia jednak na chłopaka, który nie okaże się zapatrzonym w czubek własnego nosa bucem. Antek to barista z powołania. Parzenie kawy jest dla niego nie tylko pracą, ale także sztuką. Jako właściciel kawiarni, któremu nie brak kandydatek do przelotnych przygód, nie jest typem stawiającym wyłącznie na fizyczne przyjemności. Zapracowany, zdolny do głębszej oceny każdej sytuacji i ufny względem ludzi. Dokąd to wszystko go doprowadzi? Postaciom z pierwszego planu brak skrajnych cech, są bohaterami z krwi i kości, naturalnie wypadającymi, mającymi swoje słabości i zalety, stąd cała historia wydaje się bardzo wiarygodna i stonowana.

DRUGI PLAN
Na drugim planie pojawia się postać piętnastoletniego brata Kornelii, Adriana, który jest zbuntowanym, naginającym prawo, choć potrzebującym pomocnej dłoni chłopakiem zasługującym na kolejną szansę. Są zazdrosne, puste dziewczyny, są i postaci z poprzednich powieści Klaudii Bianek, które delikatnie dają o sobie znać czytelnikom wcześniejszych tomów cyklu Jedyne takie miejsce, wydanego nakładem We need YA!


POWIEŚĆ PISANA EMOCJAMI
„Przy naszej piosence” to historia o wolno rozwijającej się, uczuciowej relacji, bez przesadnych wyskoków namiętności. Pierwszy pocałunek, zaufanie, zwierzenia… wszystko wymaga tutaj swojego czasu i odpowiedniego miejsca. W wyniku tego, że fabuła płynie raczej powolnym rytmem i nie jest budowana na sensacjach, a emocjach, powieść wyzbyta pikanterii zyskuje na romantyczności. Oprócz wątku miłosnego autorka zwraca uwagę na problem biedoty i nierówności. Ubóstwo wymagające pomocy często zostaje spychane na margines, pojawia się kategoryzacja ludzi, jest i przemoc. Główna bohaterka zmaga się ze swoim eks, który kiedyś mocno ją skrzywdził, co pozostawia na jej psychice odciśnięte piętno strachu. W tle piękna muzyka, która z resztą pojawia się także w tytule. Zmieniane płyty z piosenkami, które łączą ludzi i pozwalają na ukojenie przeciążonych troskami dusz.

PODSUMOWANIE
Romantyczna historia o młodych dorosłych, bazująca na emocjach, z raczej statecznym tempem akcji i bez wielkich zwrotów, ale z przekonującymi dialogami i wartościową, pouczającą treścią. Bohaterowie, którym nietrudno kibicować, brak skrajnych i niewiarogodnych zachowań, polska, naturalna, „nieteatralna” proza, u boku której można spędzić przyjemny czas i której takowego nie powinno się żałować. O młodych dorosłych zmagających się z problemami losu, ale którzy będą w stanie zadowolić gusta także dojrzalszych czytelniczek. Klaudia Bianek utrzymuje poziom i kolejny raz częstuje pełną wrażliwości na ludzkie problemy i piękną historią.

wydawnictwo: We Need YA!
kategoria: New Adult
ilość stron: 381
data wydania: 1 lipca 2020

Tę książkę oraz inne nowości możecie znaleźć na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszą powieść do recenzji. Serdecznie dziękuję!

12 komentarzy:

 1. Lubię takie powieści. Na pewno kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie książki autorki zasługują na chwilę uwagi, bo są naprawdę dobrze napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę nadrobić książki Klaudii :)
  Pozdrawiam // Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Żyjemy w świecie odwróconych wartości.Co do książki, to dodaję ją do listy zakupów. Pozdrawiam:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowała mnie ta książka mimo powolnej fabuły 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka znajduje się na liście tych, które koniecznie muszę przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Już mam tę książkę i niebawem będę ją czytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że taka romantyczna historia mogłaby mnie wciągnąć dość mocno.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zamierzam przeczytać przynajmniej jedną książkę Klaudii Bianek. Myślę, że ta będzie idealnym wyborem na pierwszy kontakt. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pozycja na pewno nie dla mnie, a twórczości autorki nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam wszystkich, Nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby poświadczyć dobre uczynki BABA NOSA UGO ze świątyni Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem mężatką od około 28 lat, doszło do tego, że mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci dla innej kobiety na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że ma romans z inną kobietą, ta kobieta chce odebrać moje szczęście i wszystko, na co pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka świadectw dotyczących Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy zeznawali, że sprowadził z powrotem ich byłego kochanka, niektórzy zeznali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, leki ziołowe na choroby takie jak fybroid, astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarownika, ale nie miałem wyboru, ponieważ wszędzie szukałem rozwiązania, więc otrzymałem e-mail od BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu swój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, a ja zrobiłem tak, jak polecił, przygotowałem coś dla mnie i zrobiłem większość rzeczy sam, właściwie wątpiłem, kiedy mi powiedział że powinnam się spodziewać dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chcę bardzo podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwami. Jeśli masz jakiś problem duchowy i szukasz prawdziwego i autentycznego Czarodzieja, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...