poniedziałek, 20 lipca 2020

PATRONAT: "Kryształowe dzieci" - Laura Chudzyńska.
O piątce młodych ludzi, których łączy nałóg.


Jedną z najgorszych rzeczy , jakie mogą spotkać człowieka, jest nałóg. Zawsze rozpoczyna się niewinnie, od chęci spróbowania, przeżycia czegoś nowego, bo przecież nie od pragnienia zniszczenia sobie życia. Prowadzi natomiast do dewastacji, na dłuższą metę okazując się tylko iluzją szczęścia. Opcją wypełniającą pustkę, a zarazem powodującą coraz większą dziurę w umyśle człowieka. O ludziach, którzy na wskutek uzależnienia od dopalaczy zaczęli popadać w coraz większy dół pisze Laura Chudzińska w swojej książce „Kryształowe dzieci”. Oparte na faktach historie wstrząsają, a zarazem uświadamiają wymiar problemu z jakim mierzy się pokolenie zwłaszcza młodych ludzi. Tym razem zaprasza Was na parę słów o publikacji jakże potrzebnej na naszym rynku wydawniczym, bo niosącej ze sobą wartościową lekcję.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Mefedron. Dla jednych tylko słowo, dla innych najważniejszy cel, bez którego nie można normalnie funkcjonować. Cel, który odbiera wolność i zamyka w pułapce, z której nie w sposób się wydostać. Substancja, która potrafi przysłonić wszystkie wartości, a po którą początkowo dobrowolnie sięgają ludzie, stając się uzależnionymi. Kaja, Sedi, Natan, Oskar i Miriam, tkwiący w mackach nałogu każdego dnia prowadzą walkę z samym sobą i z niewidzialnym wrogiem, który staje na wygranej pozycji. Każdy z nich ma inny powód, by „brać”, na każdego z nich ma to inny wpływ, ale łączy ich jedno. Na horyzoncie czai się tragedia, do której nieuchronnie zmierzają. Bo nie da się zastąpić miłości, poczucia przynależności, akceptacji czy szczęścia jakąś substancją. Czymś, co zarazem odbiera szansę na normalność.


PIĄTKA MŁODYCH BOHATERÓW
Na pierwszym planie tej publikacji staje piątka młodych znajomych, którzy choć z osobna walcząc z własnymi demonami, mają ze sobą wiele wspólnego. Są uzależnieni. Autorka w bardzo zręczny sposób ukazuje perspektywę każdego z nich, rodzinną sytuację, problemy, kształtując zarazem obraz powodu, dla którego zdecydowali się sięgnąć po narkotyk. A każdy z nich wypełnia nim inną lukę swojego życia, która z czasem przejmuje kontrolę nad resztą.

POZNAJCIE ICH
Kaja to dziewczyna bita i gwałcona przez swojego chłopaka, który swoją drogą przypomina najgorszego oprawcę i psychopatę. Choć ucieka i walczy, z czasem zatraca poczucie godności siebie decydując się na kroki, których nie podjąłby człowiek zdrowo patrzący na świat. Sedi to dziewczyna, która w oczach swojej despotycznej matki zawsze musiała być chodzącym ideałem. Dobre oceny, wygrane konkursy… wszystko po to, by zaspokoić ambicje rodzicielki. Teraz, odczuwając wyrzuty sumienia związane z pewną tragedią dotyczącą przyjaciela, przestaje pojawiać się w szkole. Natan ma zamożnych rodziców, którzy nie szczędzą mu obfitych przelewów, ale którzy omamieni własnymi priorytetami nie dostrzegają co dzieje się z ich synem. A miłości nie da się zastąpić banknotem. Człowiek bez oporów, niedbający o uczucia innych ludzi, byleby tylko zaspokoić swoje hucie. Uzależniony od przygodnego seksu, który na dłuższą metę go męczy. I tylko Miriam, swoją przyjaciółkę, zdaje się traktować jak człowieka. Tymczasem Miriam to córka alkoholika i wiecznie zapracowanej, również uciekającej się do nałogu matki, przejmująca w domu rolę głowy rodziny. Z nadprogramowymi obowiązkami na swoich barkach i pełną kontrolą nad wychowaniem młodszego brata, którego kocha ponad życie, nie jest w stanie poradzić sobie z obrazem destrukcyjnej rodziny. A przecież chciałaby tylko normalności, którą tak wielu ma na wyciągnięcie ręki. Oskar zaś, ostatni z piątki bohaterów, miewa luki w pamięci chociażby po przesadzeniu z GBLem. Tkwiąc w związku z uzależnioną dziewczyną kocha ją ponad życie, chce są nią opiekować i widzi, jak zły wpływ ma na nią mefedron. A jednak zamiast ją ratować, godzi się na kolejne dawki. Bo nie dostrzega innej drogi.


PRZESTROGA I WARTOŚCIOWA PUBLIKACJA
Mieszanka osobowości, które budzą całą paletę uczuć. Jedne postaci bulwersują, inne przywołują litość czy nawet sympatię. Autorka udowadnia, że problem uzależnienia może dotknąć ludzi z różnych środowisk, a jednak u każdego z nich – nieleczony – może mieć taki sam koniec. Jedni sięgają po narkotyk bo chcą „coś” poczuć, z czasem niezdolni od poczucia czegokolwiek innego poza pragnieniem kolejnej dawki. Inni w ten sposób walczą ze zmęczeniem czy strachem, dzięki substancji nabierając pewności siebie. Do nałogu prowadzi strach, ucieczka, chęć zapomnienia, ale przede wszystkim każdą z tych osób do nałogu popycha właśnie samotność. Najgorsza z możliwych jej odmian, bo ta przeżywana w otoczeniu niewłaściwych ludzi. Historie oparte na faktach, oczywiście ze zmienionymi imionami bohaterów, wstrząsają, bo przedstawiają obraz młodych ludzi, mających przed sobą całe życie, a jednak już tak bardzo skrępowanych. Dokładne zagłębienie się w ich problemy i iluzję ulotnego szczęścia pojawiającego się po spożyciu pozwalają uświadomić sobie wymiar problemu, jakim jest nałóg. Autorka nie pisze filozoficznym językiem, a sprowadza się do tego zdecydowanie trafiającego do czytelnika każdego środowiska, a przede wszystkim do młodych ludzi, dla których ta publikacja powinna być obowiązkowa. Jestem dumna, że mogłam objąć ją patronatem medialnym, bo szerzenie wieści o takich tytułach, niewątpliwie potrzebnych, to czysta przyjemność. Jako przestrogę pełną namacalnych portretów psychologicznych osób mierzących się z niewidzialnym wrogiem, jakim jest nałóg, polecam i Wam.


wydawnictwo: Novae Res
kategoria: historie oparte na faktach
ilość stron: 292
data wydania: 26 czerwca 2020

Za książkę oraz możliwość objęcia jej patronatem medialnym dziękuję wydawnictwu Novae Res.

13 komentarzy:

 1. Lubię książki poruszające ważne tematy więc myślę że z chęcią te książkę przeczytam.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję bardzo ciekawego patronatu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Informații grozave pe blogul dvs.joker123 Vă mulțumim că ați acordat timp pentru a ne împărtăși cu noi. Aveți informații uluitoare despre găsirea site-urilor web detaliate.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno bardzo ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka porusza bardzo ważny temat. To ciekawy patronat.

  OdpowiedzUsuń
 6. ALe Ci sie patronat trafił :-) Zdecydowanie po Twojej recenzji siegne po te pozycje . Porusza ona niezwykle ważny w dzisiejszym świecie temat.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała recenzja. Jestem bardzo zainteresowana :) Lubię takie książki, takie które poruszają ważne tematy, trudne tematy. Mam kilka dobrych tytułów za sobą i wciąż poszukuję nowych. Myślę, że jak tylko będę miała okazję na pewno po nią sięgnę. Poruszający temat. Gratuluję patronatu :)
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję patronatu. Ciekawie przedstawiłaś tę książkę. Chyba po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka porusza ważny temat i cieszę się, że ukazują się takie publikacje. Sama pisałam magisterkę o Dorosłych Dzieciach Alkoholików i wiem z czym się wiąże temat uzależnienia i współuzależnienia. A po książkę pewnie sięgnę - tak z ciekawości, chociaż przez studia i pracę mam przesyt tą tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy patronat. Gratulacje.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...