piątek, 3 lipca 2020

"Ocalało tylko serce" - Klaudia Bianek.
Historia o emocjach, z miłością na czele.


Wygodnie nam oceniać ludzi po zewnętrznych pozorach. Często zauważamy tych nieudolnych i nieporadnych, wytykając im błędy. O wiele ciężej jest zagłębić się w czyjąś historię, bo to wymaga czasu. A zapatrzeni wyłącznie w czubek własnego nosa mamy go dla innych coraz mniej. A może wśród nas są prawdziwi bohaterowie, tacy, o których nie mówi się w telewizji, a zarazem tacy, przed którymi powinno się pochylić. Czasami warto przystanąć w miejscu i szeroko otworzyć oczy tak, jak udało się to głównej postaci powieści Klaudii Bianek „Ocalało tylko serce”. Chcecie ją poznać? Zatem zapraszam na parę słów recenzji.

ZARYS FABUŁY
Klara to na pierwszy rzut oka zwyczajna dziewczyna. Skromna, ale niezwykle pomocna. Tkwi w związku, który nie daje jej pełnego szczęścia. Choć jeszcze o tym nie wie, wkrótce będzie miała okazję się przekonać. Aleksander to człowiek, który pomimo młodego wieku wiele w życiu przeszedł. Na pozór zamknięty w sobie i arogancki, ciągnie za sobą smutną historię przeszłości. To bohater, zamknięty w skorupie drobnej niepełnosprawności i. Człowiek, który ocalił komuś życie, tracąc przy tym cząstkę swojego. Kiedy ta dwójka spotyka się pierwszy raz nie ma pojęcia, że połączy ich relacja mogąca przynieść ukojenie ich duszom. Tylko czy każde okaleczone serce da się uratować? Czy krucha Klara dokona niemożliwego?

SPOKOJNI, RÓŻNI… PRZEZNACZENI
Autorka powieści postawiła na bohaterów będących świetnym przykładem na to, jak mylące bywają pozory. Klara to spokojna, urocza dziewczyna, nieszukająca na siłę uwagi ze strony mężczyzn. Bez wyzywającego makijażu czy kusych ubrań, pracowita i serdeczna kryje w sobie ogromny potencjał siły. A wszystko dlatego, że potrafi dostrzegać potrzeby innych ludzi i prawdziwe cechy, które skrywają pod grubymi maskami. Aleksander z kolei przez wielu mógłby być niesłusznie oceniony jako arogant czy gbur. Mało kto wie, jak wiele przeszedł. Jest bohaterem, nie tylko tym książkowym, ale takim, który ocalił komuś życie nie obawiając się ryzyka. A ryzyko okazało się ogromne i po części go zniszczyło. Odejście ukochanej, fizyczny uszczerbek na zdrowiu i okaleczona psychika. Dojrzały, aż nader poważny, kumulujący w swoim wnętrzu wszystkie smutki, które przecież powinny znaleźć ujście. Postaci tej książki nie są przekoloryzowane. Naturalne, spokojne, stonowane. Tak, jak z resztą cała historia.


POWOLNY RYTM, MORZE EMOCJI
Akcja powieści kręci się wokół relacji osób, które choć nie pochodzą ze skrajnie różnych światów, niewiele mają ze sobą wspólnego. Aleksander zmaga się ze złamanym sercem, Klara ma chłopaka. Nie ma zatem wielkiego wybuchu namiętności, nie ma magicznych przemian, jest za to powolne dochodzenie do przekonania o tym, że w życiu warto otworzyć się na drugiego człowieka i zmiany. Książka płynie spokojnym rytmem, bez spektakularnych zwrotów, niemniej jednak bazując na emocjach tworzy wartościową powieść kontrastującą młodzieńczy świat z trudnymi doświadczeniami. Są przyjaźnie, braterskie relacje, jest bezinteresowna pomoc. W końcu jest przeszłość, mundur przywodzący ponure wspomnienia, ukochana, która nie sprawdziła się w tym najbardziej kryzysowym momencie. Historia, która faktycznie rozgrzewa serca, powoli, ale systematycznie. W sam raz dla romantyczek, które nie lubią przesadnej, wartkiej fabuły, ale stateczne i wnoszące coś w życie powieści.


PODSUMOWANIE
Lektura, której fabułę można byłoby ująć w kilku zdaniach, ale która w zamian za wartką akcję oferuje wiele namacalnych emocji. Wiarygodni bohaterowie, morały płynące z treści, obraz niesprawiedliwości pokazujący, że zawsze warto mieć na uwadze nadzieję. I warto pokładać w nią wiarę. Dla romantyczek, które szukają książki ciągnącej raczej w stronę powieści obyczajowej, aniżeli typowego romansu. Dojrzałe New Adult, które ma szansę spodobać się czytelniczkom w różnym wieku.

wydawnictwo: We Need YA
kategoria: powieść obyczajowa/New Adult
ilość stron: 383
data wydania: 25 marca 2020

Tę powieść oraz inne książki dla młodzieży znajdziecie na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.
 

6 komentarzy:

 1. Miałam zacząć czytać książki tej autorki od debiutu, ale dostałam tę książkę w prezencie, więc niebawem będę ją czytać. Dobrze wiedzieć, że jest dobra.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę czytała tę książkę na pewno. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiarygodni bohaterowie oraz emocje to elementy fabularne, które mnie przekonują.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach poznać pióro Klaudii Bianek i chyba właśnie zacznę od tej książki. Tym bardziej że nie jest to typowy romans a obyczajówka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę miała ta książkę na uwadze, bo mnie zaciekawiła 😊

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...