sobota, 4 lipca 2020

Fotoprzewodnik Almapress: "Włochy" - Claudia Martin.
"Paryż" - Alastair Horne. Cuda Europy.


Człowiek z natury bywa ciekawski. A ludzka fascynacja jest w stanie doprowadzić go naprawdę daleko. Kiedy jedni brną w stronę nowoczesnych technologii, inni celebrują  naturę. Zakres zainteresowań może być doprawdy imponująco szeroki, ale zgodzimy się wszyscy, że zdecydowana większość kocha po prostu podziwiać świat. To dlatego tak wielu niecierpliwie wygląda wakacji. Nie tylko z racji lenistwa, ale i otwartego okna na świat. Są miejsca piękne i piękniejsze, spokojne i zatłoczone. Które skrywa największy urok? Można by się spierać. Dziś chciałam pokazać Wam co ma do zaoferowania wydawnictwo Almapress. Włochy i Paryż utrwalone na kartach wyjątkowych fotoprzewodników. Czyż nie brzmi intrygująco? Gwarantuję, że wnętrze niepozornych książek przechodzi oczekiwania i staje się inspiracją.

WŁOCHY
Od serca kraju, czyli Włoch Środkowych na czele z Rzymem, poprzez toskańskie wzgórza i doliny, Ligurię, Wybrzeże Amalfi,  Neapol, aż do niezrównanych południowych wysp. Dolina Orcia, Siena, San Remo, Positano i Palermo. Pozostałości po przodkach będące świadkami wielkiej historii, krajobrazy perełek natury, zapach wyjątkowego klimatu wypływającego ze zdjęć.  Włochy zajmujące piąte miejsce na liście najczęściej odwiedzanych państw świata zostają przedstawione od tej najpiękniejszej strony, a każdy region tego kraju skrywa jakieś warte odkrycia punkty. Fotoprzewodnik został zatem podzielony wedle konkretnych regionów z uwzględnieniem kierunków geograficznych.PARYŻ
Jedno miasto i zarazem jedna stolica? Nie inaczej. Paryż to wisienka na torcie dla artystów, wielbicieli sztuki i romantycznych spacerów, oferująca tak wiele, że można byłoby nie przestawać o niej pisać. Paryż ukazany przez pryzmat codzienności mieszkańców, jego smaków - na czele z likierem z piołunu czy obrazem kawiarni i ulicznych straganów, aż po perły architektury. Katedra Notre Dame, Wieża Eiffla, spacer ogrodami Tuileries. Miasto świateł, które ożywa po zmroku, Moulin Rouge, uliczni grajkowie snujący swoje melodie w blasku lamp Luwru, brukowane, romantyczne ulice i na koniec szeroki przekrój transportu, czyli parę słów na temat funkcjonalności Paryża. Fotoprzewodnik po jednej z najpopularniejszych stolic świata został podzielony na rozdziały wedle konkretnych dziedzin składających się na pełen obraz miasta. Od kuchni, poprzez zakupy, aż po same zabytki.TREŚCIWE WIADOMOŚCI, WIELE ZDJĘĆ
Oba przewodniki rozpoczynają się krótkim wstępem, który zwięźle odnosi się do przeszłości pozwalając nastawić myślenie odbiorcy w odpowiednim kierunku. Tak, by poczuć i zobaczyć jak najwięcej. Potem następują kolejne rozdziały, jak już wspomniałam, w przypadku przewodnika o Włochach, podzielone na rejony geograficzne, w przypadku książki o Paryżu, na konkretne dziedziny życia. Książki mają w sobie to, że nie zarzucają zbędnymi informacjami. Przemycają zwięzłe treści ustępując miejsca zdjęciom. W końcu to fotoprzewodniki. A obrazy, jakie możemy tutaj zobaczyć, po prostu zapierają dech. Oko fotografów uchwyciło to, co najcudowniejsze. Głód poznawania i chęć zobaczenia tego wszystkiego osobiście wzrasta wraz z każdą kolejną stroną.


ESTETYKA WYDANIA
Na uwagę zasługuje estetyka wydania książek. Dobra jakość papieru, klarowny podział i rozkład tekstu przypisanego konkretnym fotografiom. W przeciwieństwie do wielu innych publikacji z podobnej półki, te zawierają wyraziste zdjęcia na kartach niewielkiego formatu. Fotoprzewodniki wydawnictwa Almapress mają wielkość pocztówki, toteż bez większego problemu można zabrać je ze sobą w podróż i korzystać ze wskazówek i uwiecznionych migawką miejsc.   


DLA KOGO?
Claudia Martin i Alastair Horne wykonali kawał dobrej roboty, świadomie podsuwając pod nos publikacje niepozwalające spokojnie usiedzieć w miejscu. Po obejrzeniu tego wszystkiego koniecznie chce się wyruszyć w świat. Barwne, zachwycające fotografie, treściwe i konkretne informacje, klarowny układ rozdziałów i niewielki format książek. Zachęcam do sięgnięcia po obie, nie tylko podróżników, ale wielbicieli piękna. Wyobraźnią też można popłynąć naprawdę daleko.

wydawnictwo: Almapress
kategoria: fotoprzewodnik
ilość stron: Włochy – 224 str. / Paryż – 224 str.
rok wydania: 2020

Za książki bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Almapress.

8 komentarzy:

 1. Ja też często czytając takie książki, mam ochotę wyruszyć w świat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładnie wydano te fotoprzewodniki. Aż się chce podróżować.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię oglądać i czytać takie fotoprzewodniki, które pokazują piękne i ciekawe miejsca do zwiedzania 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Osoby, które wybierają się w takie regiony na pewno będą tymi książkami bardzo zainteresowane :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie krajoznawcze wycieczki książkowe. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio, zastanawiałam się nad kupnem tego o Paryżu i chyba niedługo to zrobię.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...